Aksesuardan Daha Fazlası: Tespih

Kehribar, Oltu, Gümüş, Kuka, Akik, Oniks gibi taşlardan yapılan tesbih bir erkek için en önemli aksesuardır. Aksesuardan Daha Fazlası: Tespih.

Aksesuardan Daha Fazlası: Tespih
Aksesuardan Daha Fazlası: Tespih

Tespih modelleri, geçmişten günümüze kadar uzanıp gelen zaman dilimi içerisinde adeta kültürel bir sembol şeklinde bürünmüştür. Farklı kullanım alanları bulunan ve model skalası son derece geniş olan bu ürünler çoğu zaman vazgeçilmez bir aksesuar boyutu kazanır. Peki favori tespih modelleri nelerdir? Tespih kullanımı nasıl olur? Tespih malzemeleri nelerdir? İşte merak ettiğiniz detaylar!

Erkeklerin Favori Aksesuarları; Tespih Modelleri

Tespih hem dini ibadetlerde bir araç olarak hem de özellikle erkekler tarafından aksesuar olarak kullanılır. Köklü bir geleneğe sahip olmasının yanı sıra kendine özgü tasarımlarıyla da dikkat çeken bu ürünler, son derece renkli bir yapıda dizayn edilir. Ürünler günümüzde pek çok erkek için en popüler aksesuar seçeneklerinin başında yer alır.

Bazı erkekler tespih çeşitlerini günlük hayatlarında genel olarak ceplerinde taşır. Bazı erkekler bu durumu ekstra abartıp sürekli ellerinde tespihle gezerler. Hatta ürünlerle aralarında duygusal bir bağ olan kişi sayısı oldukça fazladır. Bunu tespih koleksiyonu yapan kişileri gördüğünüzde daha net anlamanız mümkündür. Bu sebeple bir erkeğe hediye almak isteyen kadınlar ya da erkekler genel olarak seçimlerini tespih modelleri arasında yaparlar.

Ürünlerin, erkekler üzerinde bu denli etkisi olmasının en temel sebebi tespih ustalığı olarak düşünülür. Geçmişi son derece eski dönemlere uzanan tespih ustalığı, adeta kişilerin karşısına sanat eseri niteliğinde ürünlerin çıkmasında etkili olur. Ürünler, bu alanda usta haline gelmiş olan kişilerin elinde bambaşka bir boyut kazanır. Büyük bir özenle dizayn edilmiş olan ürünler, kişilerin beğenisini kazanmayı başarır.

Tespih Malzemeleri ve Kişiler Üzerindeki Etkileri

Tespih modelleri için araştırma yaptığınız zaman, bu alandaki sınıflandırmanın genel olarak üretim materyaline göre yapıldığını görmeniz mümkündür. Ağaç ve farklı bitkilerden yapılmış olan seçenekler her dönem favori olmayı başarır. Son dönemlerde kehribar tespih modelleri de kişilerin dikkatini çeker.

Ağaçtan yapılan seçeneklerde genel olarak gül, abanoz, yılan ağacı, kuka ya da pelesenk ağacının gövde kısımları tercih edilir. Yapı bakımından oldukça tarz ve şık bir tasarıma sahip olan ürünler, pek çok kişi tarafından beğeni kazanır.

Ürün seçenekleri arasında doğal taş tespih modelleri de dikkat çeken alternatiflerden biridir. Akik taşı, ametist, sedef, ay taşı, mercan ya da firuze taşı gibi doğal malzemelerden üretilen ürünler yapı olarak ekstra yumuşaktır. Doğal taşların insan hayatı üzerinde de farklı etkileri olduğuna inanılır. Vücuda enerji verme ya da stres uzaklaştırıcı gibi değişik etkilere sahip olan taşlardan üretilen ürünler son dönemlerde yoğun rağbet görür.

Değişik Tasarımlarıyla Dikkat Çeken Tespih Modelleri

Ürünler farklı uzunluklara göre dizayn edilir. Fakat bütün ürünlerde toplamda 33 adet taş bulunur. Taşların ebatı, ürünlerin uzunluğunu belirler. İslam dininde ayrı bir yere sahip olan bu ürünler farklı dinlerde de kullanılır. Özellikle Hristiyanlar ve Budistler, tespih modelleri ile her zaman yakından ilgilidir.

Büyük boyutlu olan modeller genel olarak dini ibadetlerde tercih edilir. Bu seçeneklerde klasik boncuklu tasarımlara da denk gelebilirsiniz. Mor, mavi, yeşil ya da siyah gibi farklı renk seçenekleri kişilerin zevklerine göre seçim yapmasına imkan tanır. Küçük boyutlu olan modeller ise aksesuar amacıyla tercih edilir.

Ürünler arasında yaptığınız seçimler, sizler üzerinde olumlu etkiler bırakabilir. Kehribar tespih modellerinin ateş düşürme gibi özelliğinin olması toplumun her kesiminde dikkatleri üzerinde toplar. Kuka tespih çeşitleri ise mikropları kovma özelliğiyle dikkat çeker. Hatta çoğu zaman dezenfektan görevi görür. Bir diğer özelliği ise stres azaltmasıdır.

Tespih modelleri arasında detaylı bir araştırma yaparak kendi kişisel durumunuza ve zevklerinize göre bir seçimde bulunabilirsiniz.