Alacağın Güneş Gözlüğünü Seçerken Zorlanıyor Musun?

Alacağın Güneş Gözlüğünü Seçerken Zorlanıyor Musun?

Alacağın Güneş Gözlüğünü Seçerken Zorlanıyor Musun?
Alacağın Güneş Gözlüğünü Seçerken Zorlanıyor Musun?

Güneş gözlüğü, erkek ve kadın fark etmeksizin herkesin kendi sağlığı açısından çantasında ve evinde en az bir tane bulundurması gereken ürünlerden biridir. Güneş gözlüğü denildiği zaman akla her ne kadar yaz mevsimi gelse de sadece yaz mevsimlerinde değil kış aylarında da kendinizi ve sağlığınızı korumak maksadı ile mutlaka güneş gözlüğü takmanız gerekir. Piyasa üzerinde yer alan birçok farklı modele sahip kadın, erkek ve unisex gözlükler mevcuttur. Her yaşa, her cinsiyete ve her zevke hitap edecek şekilde farklı renge sahip, farklı desene sahip ve farklı büyüklüğe sahip gözlükleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Gözlük seçmekte zorlanan bir yapınız var ise yüz tipinize uyumlu olan gözlükleri seçmeniz gerekir.

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Güneş gözlüğünün en sık kullanılan mevsimi bahar ve yaz aylarıdır. Bu aylarda %85 oranında her kadın ve erkek güneş gözlüğü olmadan dışarıya çıkmazlar. Ancak gözlük seçerken de alenen bir gözlük seçip kullanmamanız gerekir. Gözlük alımında bazı nitelikler vardır. Bu nitelikleri taşımaması durumunda göz sağlığınız derinden etkilendiği gibi gözlerinizde bozulmalar meydana gelebilir. Gözlük alırken sadece modelini görüp satın almak yapılabilen en büyük yanlışlardan bir tanesidir. Gözlük Seçimlerinizi dikkatli bir şekilde yaparak göz sağlığınızın bozulmasını engelleyebilirsiniz. Güneş gözlüğü satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar şu şekildedir;

  • UV Koruması olan güneş gözlükleri sağlık açısından en faydalı olan modellerdir. Uv Koruması camların ışınları bloke etmesine UV Koruması denir. Normal bir güneş gözlüğü korumasında farklı oranlarda etkili bir koruma kalkanı oluşturulurken, daha etkili bir koruma isterseniz özel kaplama ile etkili bir koruma işlevini gözlüğünüze taşıyabilirsiniz. Gözlük alırken de ışınlara karşı ne kadar dayanıklı olduğunu mutlaka araştırmanız gerekir.
  • Her güneş gözlüğünün ortak özellikleri arasında güneş gözlüğü merceği, merceklerin derinlik algısı, parlaklığın kesilmesi gibi özellikler vardır. Güneş gözlüğünde ki mercek rengi kişinin isteğine göre değişkenlik gösterse de görüş alanlarınızın hiçbir noktada kısıtlanmadığı bir renk seçiminde bulunmanız gerekir.
  • Kahverengi, gri ve yeşil renge sahip olan camlar parlaklık durumlarında meydana gelen parıltıların önüne geçerek uzun vadede gözlerinizin rahatsız olmamasını sağlar. Göz yorgunluğunu azalttığı gibi, güneş ışınlarına karşı korunaklıdır. Yeşil renge sahip olan camlarda nesnelerin renklerinin daha farklı görünmesine yol açsa da en çok kullanım bu renklerdedir.

İnternetten Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güneş gözlüğünü almadan önce çeşitli mağazalarda deneyip, internet üzerinden satın almak isterseniz bilinen sitelerden almaya özen göstermeniz gerekir. Aynı zamanda almayı düşündüğünüz güneş gözlüğünün fiyatını daha önceden bilirseniz internet üzerinde yer alan fiyatlar ile karşılaştırarak daha ekonomik fiyatlara da satın alabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken en önemli unsur sanal mağazadır. Güvenilir, bilinen e-ticaret sitelerinden satın aldığınız takdirde herhangi bir risk oluşturulmaz.

<

 

Güneş Gözlüğü Alırken Yüze Göre Nasıl Seçilir?

Güneş gözlüğünü alırken her ne kadar materyal olarak dikkat edilmesi gereken bazı hususlar olsa da güneş gözlüğü alırken de yüz şeklinize uyması açısından dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Güneş gözlüğünü yüze göre şu şekilde seçmeniz gerekir;

Oval Yüz

Oval yüze sahip olan kişiler yumuşak köşelere sahip olan ve şakak kısmına doğru uzanan kare çerçeveler tercih edebilirler. Gözlüğün çok büyük olmaması gerekir.

Yuvarlak Yüz

Yüzün daha uzun ve ince görünmesi için yüksek şakaklı çerçeveli gözlükler yuvarlak yüze uygun olan gözlüklerdir. Gözlerinizin çekik görünmesini isterseniz de kalın ve belirgin çerçeveli olan gözlükleri tercih edebilirsiniz.

Kare Yüz

Kare yüze sahip olan kişilerde belirgin bir çene ve elmacık kemikleri bulunur. Köşeleri yumuşatmak için kıvrımlı çerçeve tercih edebilirsiniz. Klasik oval çerçeve gözlüklerde kare yüz şekline sahip olan kişiler içinde uygundur.

Elmas Şekilli Yüz

Elmas şekilli yüz tipi, elmacık kemiklerinin oldukça belirgin olduğu, dar alın ve çeneye sahip olunan bir yüz şeklidir. Hatları daha yumuşak göstermek için tercih edebileceğiniz güneş gözlüğü modeli oval çerçeveli olmalıdır.  Hafif kıvrımlı olan kare çerçevelerde yüzünüzün daha yumuşak görünmesini sağlar.

Üçgen Yüz

Göz bölgesinin ön planda olup çene kısmının ise daha arka planda kaldığı bir yüz şeklidir. Şakak kısmına doğru sivri olan güneş gözlüğü modelleri üçgen yüz ile uyumludur.