Evde Aloe Vera nasıl yetiştirilir?

Evde aloe vera çiçeği nasıl yetişir? Evde Aloe vera bakımı ve çoğaltılmasında püf noktalara dikkat. Evde aloe vera yetiştirmek için hemen tıkla.

Evde Aloe Vera nasıl yetiştirilir?
Evde Aloe vera Nasıl Yetiştirilir?

Evde Aloe vera Nasıl Yetiştirilir?

Aloe vera nasıl yetiştirilir konusu, son yıllarda oldukça popüler. Özellikle cilt sağlığına olumlu etkileri bulunan aloe vera bitkisinin farklı şekillerde yetiştirilmesi mümkündür. Aloe vera nasıl büyütülür ve bakımı nasıl yapılır denildiğinde pek çok öneri karşınıza çıkar. Evde yetiştirmesi oldukça kolay olan aloe vera, yetiştirme sürecinde bazı noktalarda özen gerektirir. Aloe vera yetiştirmek için bilmeniz gereken tüm püf noktalarını sizler ile bu yazıda paylaştık.

Aloe vera Nedir?

Çoğu bölgede ölümsüzlük bitkisi olarak bilinen aloe vera bitkisi, evde bakımı kolay bitkiler arasında yer alır. Kozmetikten ilaç endüstrisine pek çok sektörde önemli bir görev üstlenen aloe vera çiçeğinden her anlamda faydalanılır. 30-50 cm arasında bir uzunluğa sahip olan bitki, sivri ve etli yapraklar taşır. Afrika’dan başlayarak tüm dünyaya yayılan aloe vera bakımı konusunda kullanıcılara kolaylık sağlar. Milattan önceki yıllardan beri çeşitli alanlarda karşınıza çıkan bitki, yüzde 96 gibi büyük bir oranda sudan oluşur. Yüzyıllardır güzellik rutinlerinde yer alan aloe vera, türkçeye sarısabır olarak çevrilir. Bitkinin yaprakları 18 çeşit aminoasit, 20 çeşit mineral ve 12 çeşit vitamin içerir.

Aloe Vera Bitkisi Faydaları

Aloe Vera Bitkisi Faydaları

Aloe vera bitkisinin kişiye sunduğu faydalar oldukça fazladır. Vücudun çeşitli mekanizmalarına etki eden bitki, yaz ve kış aylarında avantajlarını göstermeyi sürdürür. Bitkinin faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Sindirim sistemine güç katar.
 • Mide rahatsızlıklarını minimuma indirger.
 • Yıpranan cilt hücrelerini yeniler, aynı anda onarma ve nemlendirme de yapar.
 • Yağ ya da sabun şeklinde cilde uygulanabilir. Kuru ciltlerin kızarıklık ve dökülme sorununa büyük ölçüde çözüm getirir.
 • Yanık tedavisinde önemli bir görev üstlenir. Deri iltihaplanmaları ve güneş nedeniyle oluşan yanıklarda da etkilidir.
 • Bağırsak hastalıklarının tedavisinde büyük rol oynar.
 • Kolon kanseri riskini önemli oranda azaltır.
 • Bağırsak mantarlarını ortadan kaldırır.
 • Enfeksiyon oluşumunu önler.
 • Metabolizmanın hızlanmasını sağlar.
 • İltihap problemlerinde tedavi olarak kullanılır.
 • Cilt yaşlanmasını geciktirir.
 • Kanser tümörlerini henüz başlangıç aşamasındayken engeller.
 • Kolesterol seviyesini dengeler.
 • Kan akışını hızlandırır. Bu sayede damar tıkanıklığının önüne geçer.
 • Mikropları öldürür.
 • Sivilce tedavisinde oldukça kullanışlıdır.
 • Göz iltihaplarını hafifletir.
 • Egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarına iyi gelir.
 • Astım hastalığının etkisini azaltır.

Aloe Vera Nerelerde Kullanılır?

Aloe vera bitkisinin iki farklı yolla kullanıldığı görülür. Biri ağız yoluyla kullanmak, diğeri cilde uygulamaktır. Ağız yoluyla tüketildiğinde sindirim, boşaltım ve sinir sisteminde olumlu etkilere yol açar. Cilde uygulandığı zamansa cilt için faydalı özellikler gösterir. Cilde uygulanması sırasında bitkinin kökleri ve yaprağı kullanılır. Öncelikle bitkinin dipten bir yaprağını alın. Kökten uca doğru kırarak bitkiyi ayırın. İçerisinde çıkan jeli, miktarı yeterli olacak şekilde ağız ya da cilt yoluyla tüketin. Bu şekilde toprağından yaprağına kadar bitkinin her zerresinden faydalanma fırsatını yakalarsınız. Cilt hastalıkları ve vücudun diğer problemleri için bitkiyi güvenle kullanabilirsiniz.

Evde Aloe vera Bakımı ve Yetiştirilmesi

Evde Aloe vera Bakımı ve Yetiştirilmesi

Evde aloe vera bitkisi yetiştirirken gerekli adımları uyguladığınızdan emin ol manız önerilir. Bitkinin sağlığı ve fayda sunabilmesi adına tavsiye edilen yetiştirme ortamının oluşturulması oldukça önemlidir. Öncelikle organik madde açısından zengin bir toprak seçmeniz gerekir. Yapraklar topraktan aldığı maddelerle büyüyeceğinden yeterli ürün içeriğinin bitkiye sunulması büyük bir öneme sahiptir. Yanlış toprak seçiminde kökler çürümeye başlayabilir. Bu da istenmeyen bir olaydır. Bundan dolayı ister uzman kişilerden yardım alarak ister kendiniz araştırma yaparak uygun toprağı kolayca bulabilirsiniz. Bir diğer önemli konu, güneş ışığı olur. Aloe vera güneş seven bir bitki olduğundan aydınlık ortamda yetiştirilmesi daha doğru olacaktır. Bitkinin yaprakları gün içerisinde ışığa yönelmeye yatkın yapıdadır. Saksıyı ara sıra çevirerek bütün yaprakların eşit uzamasını sağlayabilirsiniz. Ortam sıcaklığının ise 10-15 derecelerde tutulması tavsiye edilir. Ciddi rüzgar olan yerlerden bitkinin uzaklaştırılması da bir diğer öneridir. Fazla suyu sevmeyen bitkinin haftada 1 ya da 2 kez sulanması yeterlidir. Sulama yaparken su, yapraklara kesinlikle değmemelidir. Yaprakların ıslanması durumunda üründe çürüme görülebilir. Bu sebeple sulama yalnızca toprağa yapılmalıdır. Saksı ve toprak değişimini yılda 1 kez yapmanız bitki sağlığı için yeterli olacaktır. Bu değişimi bahar aylarında yapmanız, uzmanların ortak tavsiyesidir. Siz de aloevera nasıl yetiştirilir sorusuyla ilgili yeterli araştırmayı yaparak önemli bilgiler edinebilirsiniz.