Evde Arkadaşlarla Oynanacak Oyunlar

Evde Ailecek oynanacak veya evde arkadaşlarla oynanacak pek çok çeşidi bulunmaktadır. Peki evde oyananacak en güzel oyunlar nelerdir? Merak ediyorsan hemen tıkla.

Evde Arkadaşlarla Oynanacak Oyunlar
Evde Arkadaşlarla Oynanacak Oyunlar

Sevdiğiniz kişiler ile vakit geçirmenin en eğlenceli yollarından biri, evde arkadaşlarla oynanacak oyunlar bulmaktır. Gencinden yaşlısına her yaştan grubun eğlencesine ortak olan oyunlar, zamanınızı verimli değerlendirmenize olanak tanır. Bir yandan eğlendiren oyunlar, diğer yandan rahat ve huzurlu hissetmenizi sağlar. Ortamın canlı ve enerjik bir hale gelmesinde önemli rolü bulunan oyunlar, 2 ya da 2’den fazla kişiye oynanabilir. Arkadaş gruplarıyla keyifli vakit geçirmek için yararlanabileceğiniz iyi oyunları sizlere bu yazıda anlattık.

Evde Arkadaşlarla Oynanacak Oyunlar

Arkadaşlarla oynanabilecek oyunlar arasında bir karara varmak oldukça zordur. Her biri birbirinden farklı özellik ve yönteme sahip oyunlar, arkadaşlarla birlikte eğlenmenin anahtarıdır. Arkadaşların birlikte oynayabileceği oyunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

isim şehir

İsim - Şehir

Yıllardır büyük küçük pek çok kişi tarafından oynanan ve bilgi içerikli eğlence oyunlarından olan İsim - Şehir, arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz niteliktedir. Grup halinde ya da tekli oynanabilen İsim - Şehir’de, her katılımcıya bir kağıt ve kalem verilir. Kağıda isim, şehir, hayvan, bitki ve eşya sütunları çizilir. Daha sonra rastgele bir harf belirlenir. Belirlenen harfle başlayan kelimeler, ilgili kutucuklara yazılır. Her kutucuğun belirli puanı olmasına rağmen, aynı kelime birden fazla kişi tarafından yazıldığında puanlama sistemi değişir. Oyun sonunda puanlar toplanarak kazanan kişi ya da grup seçilir. Genellikle 3-4 kişinin katıldığı oyun grubunun 10-15 kişiye kadar genişlemesi mümkündür. Ayrıca son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmelerin etkisiyle İsim-Şehir mobil oyunlar arasında yerini almıştır.

uno

UNO

İlk olarak Amerika’da ortaya çıkan UNO, kalabalık grupların oynayabileceği oyunlar kategorisinde değerlendirilir. Türkiye ve dünya genelinde pek çok kişinin severek oynadığı oyunda, en az 2 kişi katılımcıya ihtiyaç vardır. Bir kart oyunu olarak bilinen UNO, 108 kartlı bir deste ile oynanır. Bu destede mavi, sarı, yeşil ve kırmızı renklerinde 0’dan 9’a kadar rakamlar bulunur. Bunun haricinde 5 çeşit rakamsız kart göze çarpar. Bunlardan 2 Kart Çek, Reverse ve Pas Geç; her renkten ikişer tane olacak şekilde düzenlenir. Joker ve 4 Kart Çek kartları ise herhangi bir renge sahip olmayan kartlardır. Bu iki karttan bir destede dörder tane bulunmaktadır. UNO’nun oynanışında uyulması gereken bazı kurallar dikkat çeker. Öncelikle herkes desteden bir kart çeker. En büyük kartı çeken destenin dağıtımını yapar. Her oyuncuya yedişer kart verilir. Kalan kağıtlar, yüzleri arkaya gelecek şekilde ortaya konulur. Oyunun amacı, eldeki kartları en önce bitirmektir. Kartları ilk bitiren, oyunun galibi olur. Diğer oyuncuların elinde kalan kartların değeri toplanarak bir sıralama oluşturulur.

ben kimim

Ben Kimim?

Son derece eğlenceli dakikaların mimarı Ben Kimim? oyunu arkadaş gruplarının ortak tercihi olur. Mobil oyunların rahatlığından vazgeçemeyenler oyunu telefonundan açabileceği gibi klasik biçimde de oyun oynamak mümkündür. Gerekli malzemeler bir kase, küçük kağıtlar, renkli kalemler ve bir tahtadır. Oyuna başlarken her katılımcı küçük kağıtları ismini yazar. Kağıtlar kesenin içine atılır ve karıştırılır. Katılımcılardan biri kaseden rastgele bir kağıt çeker. Kağıtta yazan ismi diğer katılımcılara anlatmaya çalışır. Bu sırada kağıtta yazan kişinin hareket ve davranışlarını taklit eder. Çektiğiniz kağıtta kendi isminiz yazıyorsa kağıdı değiştirmeyi talep edebilir ya da kendinizi anlatmayı deneyebilirsiniz. Katılımcının süresi birliğinde sırayla diğer tüm katılımcılar bu adımları uygular. Daha fazla isim anlatan kişi ya da grup, oyunu kazanmış olur. İsteğe göre kartlara şarkıcı, oyuncu, futbolcu ve sanatçı gibi tanınmış kişilerin isimlerini yazma şansınız vardır.

Kulaktan Kulağa

Kulaktan Kulağa

5 yaş ve üzeri için uygun görülen Kulaktan Kulağa oyunu, arkadaşlarınızla aynı anda eğlenmenize aracılık eder. Katılımcılar yan yana oturur. İlk başa oturan kişi, yanındakinin kulağına herhangi bir ifade söyler. Bu şekilde bütün katılımcılar yanındaki kişiye aynı ifadeyi aktarır. Sıranın en sonundaki kişi ayağa kalkarak duyduğu ifadeyi söyler. Eğer doğru ifadeyi söylediyse en başa geçer ve diğer tur başlar. Eğer yanlış bir ifade söylerse herkes yerinde kalır ve oyun devam eder.

hangi şarkı

Hangi Şarkı?

Müzikseverlerin beğendiği oyunlar arasında yer alan Hangi Şarkı?, bilinen bilgisayar oyunlarından biridir. İnternete bağlı herhangi bir cihazdan oynayabileceğiniz oyun, müzik kültürünüzün gelişmesinde önemli paya sahiptir. Oyunda en çok dinlenen şarkılardan bazı sözler paylaşılır. Aşağıda da birtakım harfler verilir. Bu harfleri birleştirerek şarkının adını bulmanız istenir. Herhangi bir fikriniz olmadığı durumlarda ipuçları ve bonuslardan yardım almanız mümkündür.

hımbıl nasıl oynanır?

Hımbıl Nasıl Oynanır?

Geleneksel oyun kategorisinde karşınıza çıkan hımbıl, Türkiye’nin her yöresinde oynanır. En az 4 kişiyle oynanan hımbıl, oyuncu sayısı arttıkça daha karmaşık hale gelir. Hımbıl oynamak için katılımcılar halka şeklinde oturmalıdır. Kapalı alanda oynanabilen bir tür olduğundan hımbılı ev, okul ve işyeri gibi farklı ortamlarda oynayabilirsiniz. Oyuna başlarken ilk olarak  oyuncu sayısı belirlenir. Oyuncu sayısı kadar kağıt hazırlanır. Bu kağıtlara meyve, sebze, isim, marka ve hayvan gibi farklı kelimeler yazılabilir. Her kelime oyuncu sayısına eşit olacak şekilde kağıtlara yazılır. Örneğin 4 oyuncu için 4 kelime dörder kez yazılacağından toplam 16 kağıt oluşur. Tekerleme ya da kurayla oyunu başlatacak kişi seçilir. Kağıtlar katlanır, karıştırılır ve her oyuncuya eşit sayıda dağıtılır. İlk başlayan oyuncu, elindeki kağıtlardan uygun olmayanı yandaki oyuncuya verir. Her oyuncu yanındaki oyuncuya ihtiyacı olmayan kağıdı verir. Oyunu kazanmak için elinizde bir serinin tüm kağıtları bulunmalıdır. Yani elinizde tek bir kelimenin kağıtları toplandığında, oyunu kazanırsınız. Kazanana 100 puan olacak şekilde 75, 50 ve 25 gibi puanlar hımbıl sırasına göre dağıtılır. En sonunda tüm puanlar toplanarak oyunun galibi ortaya çıkar.

İskambil Oyunları

52 karttan oluşan iskambil destesi, pek çok oyunun baş kahramanı olur. En az 2 kişiyle oynanan oyunlar, farklı kurallara ve sistemlere sahiptir. Poker, pişti, batak, blackjack, briç, papaz kaçtı ve pis yedili; çok sayıda kişinin bildiği iskambil oyunlarıdır. Arkadaş grubu büyüklüğüne ve ortam şartlarına bakarak hangi oyuna yöneleceğinizi belirlemeniz mümkündür. Şans ve zekanın iç içe geçtiği iskambil oyunları, oyuncuların eğlencesine eğlence katar.

jenga

Jenga

Denge ve konsantrasyon denilince akla gelen Jenga, oldukça zevkli bir oyundur. Esas olarak bir kule şeklindeki Jenga, eşit boyuttaki küçük tahtaların bir araya gelmesiyle ortaya çıkar. Tahta bloklar teker teker dizilerek kule oluşturulur. Sonrasında kuleden bir blok çekilir, en üste koyulur. Her oyuncu, kulenin herhangi bir yerinden bu şekilde blok çekerek en üste koyar. Koyduğu blok yüzünden kuleyi deviren oyuncu, kaybeden kişi olur. Bu nedenle blokların dikkatli ve ince düşünülerek çekilmesi gerekir. 54 tahta bloğun bulunduğu Jenga, düz ve sert bir zeminde oynanır. Kulenin her sırasına 3 tahta blok yerleştirilerek oyun için gerekli şartlar oluşturulur. Ancak bu yerleştirme esnasında bir sıra enlemesine, bir sıra boylamasına şeklinde dizilmelidir. Ayrıca, oyuncular dokundukları bloğu çekmek zorundadır. Bunun yanı sıra bloğu çekerken tek el kullanımına izin vardır. Oyunu kaybeden kişi, yeni tur için kule dizilimini yapmalıdır.

bom

Bom Nasıl Oynanır?

Evde arkadaşlarla oynanacak oyunlar sorulduğunda Bom oyunu herkes tarafından önerilir. 8-10 kişiyle oynanan Bom’da, oyuncular halka şeklinde dizilir. 1’den başlayarak sayılar sayılır. Ancak 5 ve 5’in katları geldiğinde sıradaki kişinin “Bom” demedi beklenir. Eğer oyuncu, sırası geldiğinde “Bom” demeyi unutursa oyundan çıkar. Bu şekilde sona kalan kişi oyunun galibi olur.

sos oyunu

SOS

Yalnızca bir kağıt ve bir kalemle oynanan SOS oyunu, yıllardır bilinen eğlence araçlarındandır. 2 kişiyle oynanan SOS, tam bir strateji ve zeka oyunudur. Oyuna başlamak için öncelikle kağıtta bir bölge belirlenir. Bu bölgeye oyuncular sırayla harf yazar. Bir oyuncu S, diğer oyuncu ise O harfini yazabilir. Oyunun devamında S-O-S harflerini yan yana, alt alta ya da çapraz şekilde sıralayan oyuncu; 1 puan alır. Kağıt üzerindeki bölmeler tamamen dolduğunda oyun bitirilir. Puanı yüksek olan kişi, oyunun kazananıdır.

Arkadaşlarla Oynanacak Online Oyunlar

Teknolojinin günlük hayata etkisi, oyun sektöründe de değişikliklere yol açar. Birinci şahıs nişancı oyunu gibi savaş ve strateji oyunları, son dönemde oldukça popülerdir. Farklı kişi sayısıyla oynanan oyunlar, pratik ve rahat olmaları açısından beğenileri kazanır. Telefon, tablet, laptop ve bilgisayar gibi internete bağlı herhangi bir cihazdan oyunlara giriş yapmanız mümkündür. Günün her saatinde oynanabilen oyunlar, boş zamanınızda kafanızı dağıtmanıza yardımcı olur.

2 Kişilik Oyunlar

2 Kişilik Oyunlar

Farklı platform ve kategorilerde sunulan 2 kişilik oyunlar, eğlencenizin daha uzun sürmesini sağlar. Farklı ya da aynı uzay evreninde geçen oyunlar, erkek ve kadınlar tarafından sıkça tercih edilir. Büyükten küçüğe herkesin favorisi haline gelen 2 kişilik oyunlar, arkadaşlık ilişkilerinizin güçlenmesinde de etki sahibidir. En sevilen 2 kişilik oyunlar; Kafa Topu, Doodle Army, Bombsquad ve Shadowgun Legends olur.

Çoklu Oynanan Mobil Oyunlar

Sevdiklerinizle eğlenmenin en kolay yöntemi, oyun modu ile çoklu mobil oyunlara yönelmektir. 3 ve daha fazla kişiyle oynanan çoklu mobil oyunlar sayesinde zamanın nasıl geçtiğini dahi anlamazsınız. Basketbol Arena, Among Us, Monopoly, Tabu ve Spaceteam; arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz çoklu mobil oyun türleridir. Evde arkadaşlarla oynanacak oyunlar ile ilgili önerileri dikkate alarak vaktinizi doğru bir biçimde değerlendirebilirsiniz.

Evde Arkadaşlarla Oynanacak Oyunlar bu anlattıklarımız ile sınırlı değil elbet. Bunların haricinde bir sürü daha oyun var. Ayrıca çocukluğumuzda arkadaşlarla neşeli vakit geçirten yöresel oyunlarımızda var. Sizde çocukluğunuzda size unutulmaz zamanlar yaşatan, duyduğunuzda, gördüğünüzde yada oynadığınızda sizi tekrak çocukluğunuza götüren oyunlar varsa lütfen yorum bölümünden bize yazın. Yazacağınız bu oyunlarlı diğer insanlarda Evde Arkadaşlarla Oynanacak Oyunlar arasına dahil etsin.