Baby shower nedir? Baby shower partisi nasıl yapılır?

Baby shower; çocuğun doğumuna kısa bir süre kala yapılan ve anne adayına maddi manevi destek olmak olma amacıyla yapılan bir organizasyondur. Baby shower nasıl yapılır hemen okuyun.

Baby shower nedir? Baby shower partisi nasıl yapılır?
Baby shower nedir? Baby shower partisi nasıl yapılır?

Son dönemlerde hamile kadınlar arasında bir akım haline gelen baby shower partisi, "hoşgeldin bebek" partisi olarak da bilinir. Doğuma kısa bir zaman dilimi kala düzenlenen bu partiler, anne adaylarına hem maddi hem de manevi destek olma açısından oldukça önemlidir. Peki baby shower partisinin detayları nelerdir? Nasıl düzenlenir? Hangi detaylar önem arz eder? 

Baby Shower Partisi Nedir? 

Yukarıda da bahsedildiği üzere baby shower partisi, doğuma az bir zaman kala anne adaylarına moral vermek amacıyla düzenlenir. Daha önceki dönemlerde; kendi geleneklerimizde böyle bir kültür yokken, son dönemlerde değişen alışkanlıklar bebek karşılama konusunda da bazı değişiklikler yaşanmasına neden olur. Özellikle sık birkaç yıldır, Türkiye sınırları içerisinde bebek sahibi olmaya hazırlanan çiftler arasında baby shower partisi düzenlemek adeta yeni bir gelenek haline gelmiştir. Yurtdışında daha aktif bir şekilde uygulanan bu partiye, Türkler de kendi geleneklerinden birtakım ilaveler yaparak kendilerine özel bir hale getirmeyi başarmışlardır. Bu parti sayesinde, doğum stresine giren anne adaylarının farklı bir ambiyansa girmesi sağlanır. Üstelik partiler son derece eğlenceli bir ortam yaratır. 

Evde Baby Shower Fikirleri 

Bazı anne adayları baby shower partisi için mekan kapatmayı tercih ederler. Özellikle de kalabalık halde düzenlenecek bir parti için, geniş alan daha avantajlı olabilir. Ancak bazı anne adayları da bu etkinliği evde yapmayı tercih ederler. Hem daha masrafsız hem de daha samimi bir ortam için kimi zaman bu partiyi evde yapmak daha doğru bir seçim olabilir. Evde baby shower partisi yaparken, mümkün olduğunca geniş ve aydınlık bir alan tercih etmeniz gerekir. Evinizin en geniş köşesine parti masanızı hazırlamanız daha doğru olur. Evde yapılması planlanan partilerde, misafir sayısını da göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir. Aksi takdirde çok kalabalık olması durumunda, misafirler için bunaltıcı bir ortam olabilir. Süsleme, ikramlıklar, hediyelikler ve kıyafet seçimi de ev ortamına uygun koşullarda olmalıdır. 

baby shower masasında neler olur

Baby Shower Masasında Neler Olur? 

Partilerin en önemli detaylarından biri, şüphesiz baby shower masasıdır. Görsel bir şölene imza atabileceğiniz bu masalarda; ikramlıklar ve hediyelikler bir arada bulunabilir. Misafirleriniz için hazırlamış olduğunuz ikramlıkları aynı renk ve desenlerde yanaklara koyarak uyumlu bir görünüm elde edebilirsiniz. Kız bebek bekleyen anneler genelde masadaki eşyalarda pembe ton tercih ederken, erkek bebek bekleyen anneler ise mavi ton tercih ederler. Bazı anne adayları, bu parti için bir organizasyon şirketiyle anlaşarak bütün detayları işin ustasına teslim ederler. Bu tarz bir anlaşma aslında en rahat olanıdır. Ancak bütçeniz kısıtlıysa iş size düşer. Bu durumda da kendiniz bir konsept bulmanız gerekir. Çiçek temalı ürünler, ev partilerinin vazgeçilmezleri arasında yer alır. Masanızın bir kenarına renkli çiçekler koyarak, ortamda bahar esintileri yaşat. alabilirsiniz. Masanın ortasında ise baby shower pastası yer alır. Pastanın dışında; kurabiye, renkli macaronlar, amerikan salatası ya da ona benzer bir salata ve ufak çikolata topları hazırlayabilirsiniz. Çikolata toplarını dilerseniz özel standartlara koyabilirsiniz. Masanızın örtüsü ve diğer detayların tamamının birbiriyle uyumlu olması gerekir. 

Baby Shower Nasıl Yapılır? 

Baby shower nasıl yapılır sorusu, son dönemlerde hamile anne adayları tarafından büyük merak uyandırır. Parti yapmak istiyorsanız, ilk etapta parti mekanını belirlemeniz gerekir. Parti mekanı hem hazırlık sürecinde hem de davetli listesini hazırlamanızda son derece önemli bir detaydır. Partiyi yapacağınız mekana karar verdikten sonra davetli listesini hazırlayarak işe devam edebilirsiniz. Davetli listesini erkenden hazırlamanız sizin için faydalı olur. Davetiyelerinizi ne kadar erken gönderirseniz, insanlar da sizin partiniz için kendilerini daha rahat ayarlarlar. Size alacakları hediyeye karar verme, kıyafet ayarlama ve o günü boş bırakma gibi kısımları erkenden halletmeleri için parti gününüzü belirleyip davetiyelerinizi göndermeniz gerekir. Dilerseniz basılı davetiyeler hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz de internet ortamından da davetiye tasarımı yapabilirsiniz. İnternet ortamından davetiye hazırlamanız maddi açıdan kara geçmenizi sağlar. Ardından konsepti belirleyip bu doğrultuda süs ve benzeri şeyler almanız gerekir. Ayrıca partinize gelen misafirlerinize ne hediye alacağınızı da belirlemeniz lazım. Anahtarlık ya da magnet modelleri en ideal hediye seçenekleri arasında yer alır. Biberon şeklinde dizayn edilmiş olan minik biblolar da oldukça şıktır. Partinizin her bir detayını anı haline getirmek için bir fotoğrafçıyla da anlaşma sağlayabilirsiniz. Bu sayede ilerleyen dönemlerde çocuğunuza gösterebileceğiniz anılar biriktirme şansınız oluşur. 

Baby Shower Süsleri Nelerdir

Baby Shower Süsleri Nelerdir? 

Partinizi görsel anlamda bir şölene çevirmek için mekanı son derece şık bir şekilde tasarlamanız gerekir. Baby shower süsleri bu noktada büyük önem arz eder. Süsler için ufak çaplı bir araştırma yaptığınız zaman karşınıza çok sayıda seçenek çıkar. Rengarenk balonlar şüphesiz her zaman yoğun rağbet görür. Harf ya da farklı şekillerin verildiği helyum gazlı balonlar oldukça popülerdir. "Anne oluyorum!", "En tatlı anne", biberon, emzik ya da daha farklı figürlerde dizayn edilmiş olan el pankartları en eğlenceli detaylar arasında yer alır. 

Baby Shower Kıyafetleri Nelerdir? 

Baby shower kıyafetleri arasında elbise ya da etek kombinleri son derece popülerdir. Erkek bebek anneleri için mavi, kız bebek anneleri için pembe renkli tasarımlar trendler arasında yer alır. Seçeceğiniz kıyafetlerin rahat olması tavsiye edilir. Ancak bir yandan da partinin gözdesi olduğunuzu yansıtan bir seçim yapmanız gerekir. Tütü etekli tasarımlar son dönemlerin rağbet gören ürünleri arasında ilk sıralarda yer alır. Özellikle bel kısmında lastik detayına yer verilen modeller, kendinizi gün boyu daha rahat hissetmenizi sağlar. Mevsim koşullarına göre gömlek ya da bluz seçiminde de bulunabilirsiniz.