Bayan Saat Seçimi Nasıl Yapılır, Bayan Saati Nasıl Olmalı?

Bayan Saat Seçimi Nasıl Yapılır, Bayan Saati Nasıl Olmalı? sorusunun cevapları tarzlara ve moda anlayışlarına göre farklılık göstermektedir.

Bayan Saat Seçimi Nasıl Yapılır, Bayan Saati Nasıl Olmalı?
Bayan Saat Seçimi Nasıl Yapılır, Bayan Saati Nasıl Olmalı?

Bayan saati nasıl olmalı sorusunun cevapları tarzlara ve moda anlayışlarına göre farklılık göstermektedir. Spor tarz kullanmayı sevenlerin ya da şık tarzları sevenlerin saat seçimleri birbirinden farklı olmaktadır.  Fakat bunları dışında saat seçiminde doğru bir tercih yapmak için şu öneriler sunulmaktadır:

  • Bileğe uygun boyutlarda kasası olan saatlerin seçimi oldukça önemlidir. İnce bileklerde büyük ve kaba saatler güzel durmadığı için bunun yerine orta boy ya da küçük model saatler önerilmektedir.
  • Saat seçimi yapılırken kayış tercihi de oldukça önemlidir ve saatin tarzını yansıtan en önemli bölümü kayış olduğu için saat seçiminde tarzınızı yansıtan bir kayışı seçebilirsiniz.
  • Saat seçerken, hangi özellikleri olduğuna da dikkat edilmesi gerekmektedir. Gün ve tarih göstergesi olan saatler gibi aynı zamanda ışıklandırma özelliği bulunan saatler de tercih edilebilmektedir.
  • Saat seçimlerinde ücretler de oldukça önemlidir. Bu nedenle saat tercihi yapılırken piyasa iyi bir şekilde araştırılmalı ve orijinal olan saatlerin ücretlerine göre tercih yapılmalıdır.
  • Kasa kalınlığı, kasa çağı ya da kayış genişliği gibi teknik ölçülerin incelenmesi ve bilek ile uyumlu tercihlerin bu ölçülerden referansla alınması önerilmektedir.

Çelik Kordon Saat Modelleri

Bayan kol saati nasıl olmalı önerileri içerisinde yer alan kordon modellerinden birisi olan çelik kordon saatler genellikle günlük kullanıma en uygun olan saatlerdir. Özellikle su altında da kullanılabiliyor olmaları, sağlam olmaları ve farklı tarzlara uyumlu olmaları nedeniyle en çok tercih edilen bayan saat modelleri arasında yer almaktadır.

Çelik kordon saatlerin seçimi yapılırken ürünün paslanmaz çelikten üretilmiş olması oldukça önemlidir. Paslanmaz çelikten üretilmeyen ürünlerin ıslaklık ve neme maruz kalması durumlarında kısa sürede kararma yapması beklenmektedir.

Silikon Kordon Saat Modelleri

Silikon kordon saat modelleri genellikle spor giyim tarzını tercih edenler için bir tamamlayıcı olmaktadır. Özellikle son yıllarda çok talep görmekte olan otomatik ekranı olan, adım sayar ya da telefon ile entegre biçimde çalışabilen saatler, günlük yaşamı da kolaylaştırmaktadır.

Silikon kordon saatler, çelik kordon saatlere göre daha hafif yapıya sahip saatlerdir. Bu nedenle günlük kullanım içerisinde tercih edilebilecek modeller arasında yer almaktadır. Aynı zamanda renkli silikon kayışlar ile günlük tarzınızı yansıtan aksesuarlar olarak da kullanma olanağını sunmaktadırlar.

Bayan Saat Seçimi Nasıl Yapılır, Bayan Saati Nasıl Olmalı?

Saatlerde Marka Tercihi Neye Göre Yapılır?

Tavsiye edilen saat markaları, genellikle hem ekonomik olan hem de uzun süreli kullanıma uygun olan markalar olarak bilinmektedir. Saat piyasası oldukça yüksek fiyatlı ürünler sunması nedeniyle çeşitlilik göstermekte olan bir alandır.

Saatlerde bir marka tercihi yapılırken öncelikle saatin hangi alanlarda kullanılacağının göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Örneğin şık giyim tarzına uygun olan saatlerde daha pahalı markalar tercih edilirken, günlük kullanımda daha ekonomik markaların tercih edilmesi söz konusu olabilmektedir.

Saatte marka tercihi yapılırken ürünün gerçek ya da sahte marka olmasına da dikkat edilmesi gerekmektedir. CK bayan saat modelleri piyasa içerisinde en çok bulunan marka olmakla birlikte pek çoğu sahte ürünler olduğu için istenen performansın alınmaması söz konusu olabilmektedir.

Bunların yanı sıra akıllı saat kapsamında değerlendirilmekte olan saatler ise teknolojik ürünler kategorisinde değerlendirilmesi nedeniyle bu konuya dair teknolojik ürün markalarından değerlendirme almak gerekmektedir.

Saatte Doğru Ölçü Nasıl Anlaşılır?

Saat tercihi yapılırken bileğe uygun ölçülerin alınması oldukça önemlidir. Fakat bunun için saat ölçülerinin doğru bir şekilde öğrenilmesi gerekmektedir. Örneğin küçük olarak ifade ettiğimiz saatlerin kasa çapı ortalama 38 mm ile 52 mm arasında değişkenlik göstermektedir. Fakat daha küçük saat modelleri de bulunmaktadır.

 Bilek ölçüsüne uygun saat seçimi yapmak için bilek ölçülerinin de doğru olarak bilinmesi gerekmektedir. Ortalama olarak hesaplandığında 12 cm civarındaki bilek ölçüleri için ince bilek denmekte ve genlikle küçük saatler önerilmektedir.

Saat ölçüsü belirlenirken saatin kasa kalınlığının ölçüsünün de dikkate alınması gerekmektedir. Kasa kalınlığı özellikle bayanların saat seçiminde önemli olmaktadır. Kalın kasalı saatler ince bileklerde şık bir görüntü sunmadığı için ölçüler konusunda dikkat edilmesi önerilmektedir.

Saat ölçülerinde önemli olan bir diğer konu ise kayışın genişlik ölçüsüdür. Bu ölçü, saat tarzının isteğe uygun olarak tercih edilmesinde oldukça önemlidir. Kalın kayış modeli deri ya da çelik kayışlarda tercih edilirken son yıllarda hasır kordonlu saatlerde ince kayış tercihi de yapılabilmektedir.