Buhurdanlık Nedir, Ne İşe Yarar?

Buhurdanlık en eski tütsülerden bir tanesidir. Sizde evinize buhurdanlık modelleri ile renk katabilirsini. Buhurdanlık Nedir, Ne İşe Yarar? öğrenmek için hemen tıkla.

Buhurdanlık Nedir, Ne İşe Yarar?
Buhurdanlık Nedir, Ne İşe Yarar?

Anlamı yakıldığı zaman etrafa hoş kokan bir duman çıkaran madde olan buhurdan türeyen buhurdanlık, çok eski dönemlerden beri kullanılan bir üründür.  İçerisine tütsü konularak kullanılan buhurdanlık seçenekleri, cam veya porselen malzeme kullanılarak tasarlanır. Bulunduğu çevreye güzel koku ve enerji yaymasıyla bilinse de aynı zamanda estetik tasarımıyla ev, ofis ve kapalı mekanlarda şık bir dekorasyon ürünü olarak da kullanılmaya uygundur. Bu sebeple de pek çok farklı renk ve model çeşidiyle birlikte karşınıza çıkar. Buhurdanlık ile ilgili tüm detaylı bilgi ve merak edilenlere bu yazımızda yer verdik.

Buhurdanlık Nedir?

Çok eski yıllarda ortaya çıkan buhurdanlık çeşitleri, etrafa güzel koku ve rahatlatıcı bir enerji yaymasıyla bilinir. Farklı uygarlık ve medeniyetler tarafından tercih edilen buhurdanlıklar, ilk olarak Ortadoğu bölgesinde kullanmıştır. Buhurdanlık seçeneklerinin asıl kullanım amacı tütsü ya da uçucu yağların yakılmasıdır. Daha sonra şık tasarımları sebebiyle kapalı ortamlarda süs eşyası olarak da tercih edilmiştir. Ortaya çıktığı dönemden bu yana pek çok kişi tarafından sıklıkla kullanılan buhurdanlık çeşitleriyle birlikte ruhsal açıdan rahatlama hissine ulaşabilirsiniz.

Buhurdanlık Çeşitleri

Genellikle seramik ya da cam materyaller kullanılarak üretilen buhurdanlık seçenekleri, kullanım pratikliğini de beraberinde getiren bir yapıya sahiptir. Gerek doğal yapısı gerekse ısıya dayanıklılığıyla kullanım süreci boyunca herhangi bir sıkıntı yaşamanızı önler. Diğer yandan dekoratif görünümleri ve estetik duruşlarıyla da ön plana çıkan farklı buhurdanlık seçenekleri, her zevke hitap edecek şekilde bulunur. Bazı buhurdanlık modelleri ise mum ışığının etrafa yayılarak loş bir ortam oluşmasını sağlayacak otantik şekilde üretilir. Siz de geniş bir skalaya sahip olan buhurdanlıklar arasından kendi zevkinize uygun olan seçeneği tercih edebilirsiniz.

Buhurdanlık Nasıl Kullanılır?

Hem tasarımı hem de yarattığı rahat bir ortamla çoğu kişi tarafından sevilen buhurdanlık kullanımı oldukça basittir. Buhurdanlık seçenekleri, tasarımından kaynaklı olarak genellikle iki farklı bölümden oluşur. Biri üst kısımda çanak olarak isimlendirilen hazne bölümü ve diğeri de alt kısım olan mumluk bölümüdür. Buhurdanlıklar sahip olduğu basit yapısı ve tasarımı sayesinde pratik bir kullanım sürecine sahiptir. Buhurdanlık kullanırken öncelikli olarak hazneye bir miktar su, uçucu ve aromatik yağlar konulmalıdır. Bu esnada su miktarının yağ oranına göre düşük olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Böylelikle elde edilen koku, daha yoğun bir şekilde hissedilebilir. Ardında alt bölüme mumları yerleştirmeli ve bir kibrit ya da çakmak aracılığıyla yakmalısınız. Mum ısısının yalnızca birkaç dakika içerisinde haznede bulunan suyu kaynatmasıyla beraber hazırlanan özel ve hoş koku ortama yayılacaktır. Kullanacak olduğunuz mumların büyüklüğünü buhurdanlığın boyutuna göre belirlemeli ve uygun ölçülere sahip olan mum çeşitlerini kullanmalısınız. Etkili bir rahatlama ve sakinleşme aracı olarak tercih edilen buhurdanlık seçeneklerini isteyen herkes kolaylıkla kullanabilir.

Buhurdanlık Ne İşe Yarar?

Doğal ve özel olarak hazırlanmış olan kokular yüzyıllardır insanlar için vazgeçilmez bir parça halindedir. Buhurdanlık çeşitleri; asıl amaç olarak zihinsel rahatlama, ruhsal dengeyi sağlama ve kötü kokuları temizleme için tütsü yakmaya yarayan bir araç olarak kullanılır. Negatif enerjiden ve olumsuz durumlardan kurtulmanın etkili yolu olan buhurdanlık, basit kullanımıyla da herkesçe beğenilir. Ayrıca çeşitli tasarımları ve geniş fiyat aralıkları sayesinde hem her bütçeye hem de her zevke uygun olarak bulunabilir. Buhurdanlık fiyat skalası oldukça geniş olup ürünlerin yapıldığı malzemeye ve boyutuna bakılarak belirlenir. Bu sebeple de isteyen herkes bu ürünlere rahatlıkla ulaşabilir ve dilediği şekilde kullanabilir.

Buhurdanlık Yağı

Buhurdanlık kullanırken kullanım amacına ya da kişisel zevklere göre tercih edilecek olan yağ değişiklik gösterebilir. Yakma işlemi gerçekleştirilirken istenilen uçucu yağ türü kullanılabilir. Niteliklerine göre de değişebilen uçucu yağlar arasından buhurdanlık kullanımı için gerekli olan birkaç tanesine örnek vermek gerekirse;

 • Bergamot
 • Greyfurt
 • Biberiye
 • Limon
 • Adaçayı
 • Lime
 • Lavanta
 • Okaliptüs
 • Paçuli
 • Biberiye
 • Itır

Her biri farklı özelliklerde olan bu yağ seçeneklerini tek tek kullanabileceğiniz gibi dilerseniz 2 ya da 3 tanesini aynı anda kullanarak bir karışım da elde edebilirsiniz. Örneğin relax, bereket ve joy; en çok bilinen sinerjik uçucu yağ karışımları arasında yer alır. Kokusuyla ve yaydığı enerjiyle insana rahatlama hissi getiren buhurdanlık seçeneklerini inceleyebilirsiniz.