Bulaşık Deterjanı Gümüş Künyeleri ve Gümüş Ürünleri Karartır Mı?

Bulaşık Deterjanı Gümüş Künyeleri Karartır Mı? sorsunun cevabı bu makalede. Bulaşık deterjanı gümüşten yapılmış ürünleri karartıp kararmadığını anlatmaya çalıştık.

Bulaşık Deterjanı Gümüş Künyeleri ve Gümüş Ürünleri Karartır Mı?
Bulaşık Deterjanı Gümüş Künyeleri ve Gümüş Ürünleri Karartır Mı?

Gümüş ürünler yapısı bakımından kimyasal temasına karşı dayanıklı ürünler değildir. Bu nedenle içeriğinde kimyasal olan şampuan ve sabun ile çok sık temas etmesi durumunda kararma oluşabilmektedir.

Bulaşık deterjanının yanı sıra hemen hemen tüm temizlik malzemeleri ve parfümler gümüşün kararmasına neden olacak kimyasallar içermektedir. Bu nedenle gümüşlerin günlük kullanım esnasında da korunması gerekmektedir.

Gümüşün Kararma Nedenleri Nelerdir?

Gümüş neden kararır sorusunun cevabı olarak şu maddelerden bahsedilmektedir.

  • Bazı ten yapılarında oluşan terlemelerin gümüş takılara çok fazla temas etmesi halinde gümüşlerde karar olabileceği bilinmektedir.
  • Herhangi bir kimyasal kullanılmamasına rağmen çok fazla su ile temas eden gümüşlerde de kararma meydana gelebilmektedir.
  • Bulaşık deterjanı, şampuan, duş jeli, parfüm gibi kimyasallar da gümüşlerde kararmaya neden olmaktadır.

Tüm bunlardan bağımsız olarak gümüşlerin belirli bir süre kullanılması ve bakımının yapılmaması halinde de kendiliğinden karardığı bilinmektedir. Bu nedenle gümüşlerin hem dikkatli kullanılması hem de bakımlarının yapılması gerekmektedir.

Kararan Gümüşlerin Parlatılması Nasıl Olur?

Kararan gümüşlerin parlatılması için hem evde kullanılacak yöntemler hem de Mücevheratçılar tarafından uygulanan profesyonel yöntemler tercih edilebilmektedir. Gümüş nasıl parlatılır sorusuna yönelik evde yapılacaklar şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Asit etkisi sunan sirke, limon ya da karbonattan birisinin su ile çözelti haline getirildikten sonra gümüş takıların yarım saat kadar bu su içerisinde bekletilmesi gümüşleri parlatmaktadır.
  • Diş macunu da gümüşlerin parlamasını sağlayan bir diğer faktördür. Gümüş yüzeyine sürüldükten sonra yine yarım saat kadar beklendikten sonra durulanarak kullanılabilmektedir.

Gümüşlerin profesyonel bir biçimde bakımları yapılırken farklı ekipmanlar kullanılabilmektedir. Bu nedenle ev bakımı yapılmasına rağmen yılda bir ya da iki defa profesyonel gümüş parlatma bakımının yapılması gerekmektedir.

Bulaşık Deterjanı Gümüş Künyeleri ve Gümüş Ürünleri Karartır Mı?

Altın Takılar Kararır Mı?

Altın takıların kararması gümüş kadar çok sık rastlanan bir durum değildir. Genellikle altın ürünler parfüm ya da deterjan gibi kimyasallara daha dayanıklı oldukları için kararmalara çok az rastlanmaktadır.

Fakat atının da parlaklığının gittiği ve kararmaya başladığı durumlarla karşılaşılabilmektedir. Böyle durumlarda da altın neden kararır sorusuna cevap bulduktan sonra kararmanın giderilmesi için bulaşık deterjanlı su gibi alternatifler uygulanabilmektedir.

İmitasyon Takılar Parlatılır Mı?

İmitasyon takıların parlatılması altın ve gümüşlerde olduğu kadar kolay değildir. İmitasyon ürünler zaten çok dayanıklı olmayan malzemelerden üretildikleri için çabuk kararmakta olup daha sonra bakımı da zorlayıcı olmaktadır.

Fakat daha parlak ve daha sağlıklı bir görüntü sunulması için tuz, karbona ve su karışımı yapıldıktan sonra takıların bu suyun içerisinde bir süre bekletilmesi gerekmektedir. Kırk dakika kadar bekleme süresi tamamlandıktan sonra durulanarak kullanılabilmektedir.

İmitasyon kolye zinciri parlatma ya da bileklik parlatma gibi yöntemlerle birlikte imitasyon ürünlerin de daha uzun süreli olarak kullanılması mümkün olmakta ve kullanım esansında da şık görüntüsü korunmaktadır.