Cilde Göre Parfüm Seçeneği Nasıl Olmalıdır?

Sıkça kullandığımız parfüm veya parfümler, birbirinden farklı çeşitleri ile farklı markalarda satılmaktadır. Bu parfümler güzel kokuları ile herkesi etkilemektedir. Fakat parfüm gelişi güzel seçilmemelidir.

Cilde Göre Parfüm Seçeneği Nasıl Olmalıdır?
Cilde Göre Parfüm Seçeneği Nasıl Olmalıdır?

Parfüm seçimi yapılırken herkesin kendi vücuduna uygun olan kokuyu seçmesi oldukça önemlidir. Bazı vücutlarda çiçeksi kokular daha etkili olurken bazı vücutlar ise ferah kokuları daha iyi taşıyabilmektedir.

Doğru parfüm seçimi yapılırken bu kokuların denenmesi ve vücut tipine en uygun olan parfümün tercih edilmiş olması önemlidir. Genel başlıklar halinde hafif kokular, baharatlı kokular, odunsu kokular başlığında alternatif seçenekler değerlendirilebilmektedir.

Cilt ile Parfüm Uyumlu Olarak Kullanılan Parfüm Çeşitleri Nelerdir?

Cilt ile uyumlu olarak kullanılacak parfüm başlıkları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • EDP parfümler baskın kokuları içeren parfümler olarak bilinmektedir. Baskın olmalarının yanı sıra daha kalıcı parfümler olmaları nedeniyle pahalı ürünler olarak bilinmektedir.
  • EDT parfümler hafif kokuları tanıtan bir parfüm olarak bilinmektedir. Barındırdığı aroması ortalama olarak %10 civarında sunulmaktadır.
  • EDC parfümler ise parfüm kokusunu çok hissetmek istemeyenler için oldukça kısa kalıcılığı olan parfümler olarak bilinmektedir.

Yağlı Ciltler İçin Tercih Edilen Parfümler Nasıl Olmalıdır?

Yağlı ciltler için parfüm seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken ilk konu, yağlı ciltlerdeki kokunun farklılaşarak dışarı çıkacağıdır. Bu nedenle baharat aromaları olan parfümlerin yağlı ciltler için riskli olarak görülmektedir.

Hafif ve ferah olarak olan parfüm kokuları ise yağlı ciltler için en çok tercih edilen kokular olduğu bilinmektedir. Vücudun yağ oranından etkilenme ihtimali en düşük olan parfümler olduğu için daha hoş bir koku bırakacaktır.

Yağlı ciltlerin aynı zamanda EDP parfüm yerine EDT parfüm kullanmaları da önerilebilmektedir. Parfümün uzun süreli olarak tende kalması, yağ oranı nedeniyle değişmesine neden olabileceği için daha ortalama düzeyde bir kalıcılık sunan parfüm seçimi önemlidir.

Cilde Göre Parfüm Seçeneği Nasıl Olmalıdır?

Koyu Ten Rengine Sahip Olanlar İçin Parfüm Seçimleri Nasıl Olmalıdır?

Parfüm seçiminde cildin yağ oranı etkili olduğu gibi ten renginin de önemli olduğu bilinmektedir. Kokular genel vücut tarzını yansıttığı için ten rengine göre seçilen parfümlerin daha güzel etkiler bırakacağı bilinmektedir.

Buğday tenli kadınlar parfüm seçerken çiçek ve baharat aromalı kokulara öncelik vermeleri gerektiği önerilmektedir. Fakat aynı zamanda bu seçimlerde yaş da önemlidir. Orta yaş sonrasında bu kokuların daha ferah kokularla yer değiştirmesi gerektiği düşünülmektedir.

Buğday tenliler için parfüm önerileri gibi beyaz tenli ya da esmer tenli kişilere yönelik de verilen öneriler bulunmaktadır. Bu öneriler doğrultusunda seçilen parfümlerin vücut kokusu haline geleceği düşünülmektedir.

Oryantal Kokular Kimler İçin Uygundur?

Oryantal kokular genellikle erken yaş döneminde beyaz tenli olan kadınlar için uygun kokular olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra cilt tipi kuru olan kişilerin de aynı şekilde kullanmaları durumunda etkili kokular olduğu düşünülmektedir.

Oryantal kokular daha yoğun kokular olduğu için yağlı cilt tipleri için tercih edilmesi önerilmeyen kokular arasında yer almaktadır. Fakat tercih edilmesi durumunda ise daha az kalıcı ve daha az yoğun olan parfümlerin seçilmesi önemli olmaktadır.