Cildin temiz görünmesi için ne yapılmalı?

Canlı ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için ne yapılmalı bu makalede anlatıyoruz. Cildin temiz görünmesi için ne yapılmalı? öğrenmek için hemen tıkla.

Cildin temiz görünmesi için ne yapılmalı?
cildin temiz görünmesi için ne yapılmalı

Cildinizin temiz görünmesi için düzenli olarak cilt bakımı yapılması gerekir. Yaş ve cinsiyet fark etmeksizin herkesin cildiniz bakımı yapmasında fayda vardır. Fakat her cilt tipine her işlem uygulanmaz. Bu nedenle doğru bakım için öncelikle cildinizi tanımanız gerekir. Peki cildinizin temiz görünmesi için ne yapabilirsiniz? Cilt bakımı rutini nasıl olmalıdır? İşte hem sağlıklı hem de ışıltılı bir cilde sahip olmak için yapmanız gerekenler!

Cilde Parlaklık Veren Vitaminler Nelerdir?

Vitaminler, insanların yaşamında önemli bir yere sahiptir. Vücut direncini artırıcı etkisiyle öne çıkan vitamin çeşitleri aynı zamanda cilt bakımı için de sık sık tercih edilir. Cildinizin temiz görünmesi için vitaminlerden faydalanmanız tavsiye edilir. Cildi parlatan vitamin önerileri ise kısaca şu şekildedir;

A vitamini; cilt dokusunun onarılmasında büyük rol oynar. Aynı zamanda cildi de besleyen bu vitamin, kuruluk gibi sorunların önüne geçer.

B vitamini; cilt lekeleri konusunda sizlere büyük oranda yardımcı olur. Üstelik doğal bir şekilde cilde parlaklık kazandırır. Akne ve sivilcelerin oluşumuna da engel olan B vitamini, ciltteki nem kapasitesini artırır.

C vitamini; cildinizin temiz görünmesi için tercih edebileceğiniz bir vitamindir. Üstelik tıpkı B vitamini gibi C vitamininin de cilt lekeleri üzerinden etkisi vardır. Ciltteki renk tonunu eşitlerken bir yandan sivilcelere çözüm üretir.

E vitamini; ciltteki nem oranını dengelemesiyle bilinir. Özellikle soğuk kış günlerinden yaşanan en büyük problemlerden biri olan kuruluğa da iyi gelir. Dolayısıyla yaşlanmaya karşı bir tedbir olarak bilinir. Yaz dönemlerinde ise zararlı güneş ışınlarından korunmanız noktasında büyük oranda rol sahibi olur.

Cildinizin Temiz Görünmesi İçin Yapabileceğiniz Uygulamalar Nelerdir?

Cilt canlandırma ve rutin cilt bakımı konusunda uygulamanız tavsiye edilen bazı noktalar vardır. Bu noktalar için ise şu şekilde bir listeleme yapmak mümkündür;

Dengeli Beslenme

Yukarıda bahsedilen vitaminleri, dengeli beslenme rutininize ilave edebilirsiniz. Bu sayede cildinizin doğal bir şekilde ışıltılı görünüme kavuşur. Aynı zamanda gün içerisinde mutlaka 2,5 litre su tüketilmesi gerekir. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve  akşam yemeğinin de düzenli olması son derece önemlidir.

Uyku Düzeni

Uzmanlar tarafından yapılmış olan araştırmalara göre düzenli uyku, cildinizin temiz görünmesi için oldukça önemli bir detaydır. Cildin kendini yenileme süreci en yoğun olarak gece uykusunda aktif olur. Bu nedenle akşam yatma ve sabah kalmam saatlerinin düzenli olmasında fayda vardır. Yetişkin bir kişi için 7 saat ya da 8 saat uyku yeterli olur.

Spor Rutini

Cildinizin temiz görünmesi için düzenli spor yapmanız da büyük önem arz eder. Vücuttaki toksinlerin atılması ve cilt gözeneklerinin açılması için düzenli olarak spor yapılması tavsiye edilir. Yapılan spor sonucunda gözeneklerin açılması, cildin sağlıklı bir görünüme kavuşmasında etkili olur. Ayrıca spor yaptıktan hemen sonra cilt bakımı yaptığınız zaman bu etki maksimum seviyeye çıkar.

Peeling Uygulaması

Peeling uygulaması, cildi ölü hücrelerden arındırmak için yapılır. Bu sayede hem ciltte birikmiş olan yağlardan hem de kirlerden arınmanız mümkün olur. Ölü hücreler, cildin daha mat ve sağlıksız görünmesine neden olur. Düzenli peeling yaparak bu soruna önüne geçmeniz mümkündür.

Nemlendirici Kullanımı

Cilt bakımının adımları denildiği zaman şüphesiz pek çok kişinin aklına nemlendirici kullanımı gelir. Cildin nem dengesini koruyan ürünler sayesinde hayal ettiğiniz parlak ve doğal cilde kısa süre içerisinde kavuşabilirsiniz. Cildinizin temiz görünmesi için bakım rutininize mutlaka nemlendirici kullanımını ilave etmeniz gerekir.