En şık balkon dekorasyonu için öneriler

Balkonu nasıl dekore etmeliyim? diyorsanız en şık balkon dekorasyonu için öneriler bu makalede. Balkon dekorasyonu nasıl olmalı diyorsan hemen tıkla.

En şık balkon dekorasyonu için öneriler
En şık balkon dekorasyonu için öneriler
Balkon dekorasyonu, hem kadınlar hem de erkekler için son derece keyifli işlerden biridir. Günümüzde apartman ya da müstakil evlerin hemen hemen hepsinde balkon detayına denk gelmeniz mümkündür. Ağırlıklı olarak yaz dönemlerinde kullanılan balkonlar, kış dönemlerinde sahiplerine keyifli anlar yaşatır. Yaşam alanlarımız arasında önemli bir yere sahip olan balkonları, birkaç ufak detay ile hareketli ve şık görünüme kavuşturmak mümkündür. Bunun için ilk etapta balkonunuzun ne kadar büyük olduğunu bilmeniz gerekir. Sonrasında da kafanızda birkaç tane dekorasyon fikirleri oluşturmanızda fayda vardır. Peki balkon dekorasyonu nasıl yapılır? Balkon dekorasyonu için fikri önerileri nelerdir? İşte basit birkaç adımla hayallerinize ve zevkinize göre balkon dekorasyonu!

Balkon Dekorasyonu Fikirleri 2021

"Balkonumda dekorasyon yapmak için bazı fikirlere ihtiyacım var" diyen kişi sayısı şüphesiz oldukça fazladır. Balkonlar, bakıldığı zaman evden bağımsız bir yaşam alanı olarak görülür. Fakat böyle düşünmek son derece yanlış bir olgudur. Çünkü balkonlar, evden ayrı düşünülmesi mümkün olmayan bir bölümdür. Evinizin diğer bölümleri için nasıl hassas davranıyorsanız, aynı hassaslığı balkon dekorasyonu yaparken de göstermeniz gerekir. Buna bağlı olarak da balkonları, depo şeklinde görmek yerine evinizin hatta hayatınızın bir alanı görmeniz daha doğru olur. Üstelik bu alanları tasarlama süreci de son derece keyiflidir. Aklınıza gelen pek çok fikri balkonunuz içinde uygulayabilirsiniz. Tabii, alanınızın büyüklüğüne bağlı olarak!

Açık Balkon Dekorasyonu

Açık Balkon Dekorasyonu

Açık balkon dekorasyonu, kapalı balkon tiplerine göre daha zahmetli olur. Çünkü özellikle kış dönemlerinde sık sık yağışı havalar olması, yaptığınız dekorasyonu bozabilir. Bu nedenle daha portatif tasarımlara yönelmeniz tavsiye edilir. Eğer çocuğunuz ya da evcil hayvanınız varsa kesinlikle bir tane balkon korkuluğu yaptırmanız gerekir. Korkuluğun uzunluğunu, genişliğini ya da tipini kendi kişisel zevklerinize göre tercih edebilirsiniz. Fakat hangi tip ve hangi özellikte olursa olsun güvenilir olması, dikkat etmeniz gereken en önemli detayların başında yer alır. Korkuluk dışında balkonunuz için hamak, ufak birkaç tane saksı ya da duvar süsleri kullanabilirsiniz. Bu sayede balkonunuz evinizin en sevimli köşesi haline gelebilir.

Dar Balkon Dekorasyonu

Dar balkon dekorasyonu şüphesiz pek çok insanı yorar. Apartman daireleri , müstakil evlere oranla daha ufak yapılara sahiptir. Durum böyle olunca da tasarım işleri daha zor bir hale gelir. Fakat günün yorgunluğunu balkonda atacağınızı düşündüğünüz zaman, bu fikrin ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Çünkü dar balkon, dekorasyon yapmak için engel değildir. Örneğin; balkon demirliklerine ufak ebatlı saksılar yerleştirebilirsiniz. Bu ufak saksılar dahi ortamın bambaşka bir görünüme kavuşmasında rol sahibi olur. Balkonda masa koymak için yeterli alan yoksa, duvara monte şeklinde dizayn edilmiş olan masa çeşitlerine yönelebilirsiniz. Ayrıca zemine yapay çimler de yerleştirerek sevimli bir görüntü ortaya çıkarabilirsiniz.

Dikdörtgen Balkon Dekorasyonu

Dikdörtgen Balkon Dekorasyonu

Dikdörtgen şekilde olan balkonlara dekorasyon yapmak her zaman daha kolaydır. Çünkü bu tip balkonlara uygun olan ürünleri çoğu zaman daha rahat bulabilirsiniz. Hele ki bir de balkonunuz büyük ise dilediğiniz eşyayı dilediğiniz gibi koyma şansınız bulunur. Son zamanlarda, tavandan aşağı sarkarak kullanılan saksı modelleri, balkon dekorasyonlarında vazgeçilmez ürünler arasında yer alır. Balkonda kullanım için özel olarak dizayn edilmiş olan bambu koltuk takımları, sizin için uygun olabilir. Bu tarz ürünler yerine ahşap modeller de kullanabilirsiniz. Alanda tercih edeceğiniz her bir eşyanın, birbiriyle uyumlu olması tam anlamıyla bir tarz yakalamak için önem arz eder.

Kapalı Balkon Dekorasyonu

Oda ve balkon tasarımı yapmak arasında bazı farklılıklar vardır. Fakat söz konusu kapalı balkon olduğu zaman, kendinizi oda tasarımı yapıyor gibi hissetmeniz de mümkün. Kapalı olan balkonlar, kışın yağış ya da soğuk hava gibi durumlardan fazla etkilenmezler. Böyle olduğu zaman alanda daha rahat eşya koyma şansınız oluşur. Bazı insanlar, kapalı şekilde kullandıkları balkona, televizyon gibi elektronik eşyalar koyabiliyor. Tam anlamıyla oda şeklinde kullanmak isterseniz korniş takabilirsiniz. Cam balkon olarak da ifade edilen kapalı tip balkonlarda büyük salıncaklar çoğu zaman baş köşede yer alır. Eğer çocuğunuz varsa havuz ya da tavandan sarkan salıncaklar hatta kaydırak dahi koyabilirsiniz. Kış bahçesi için kapalı balkonlar son derece uygun alanlardır.

Büyük Balkon Dekorasyonu

Bazı insanlar balkon konusunda şanslı olabilir. Şüphesiz pek çok insanın hayalinde büyük bir balkon vardır. Balkonun büyük olması, tasarım yaparken kendinizi, ev dekorasyonu yapıyor gibi hissetmenize neden olabilir. Balkonunuz büyük ise kendinizi masa üzerinde hayal etmek yerine, daha konforlu ve modern bahçe mobilyaları ile hayal edebilirsiniz. Hatta ideal büyüklükte olması durumunda halı dahi koyma şansınız vardır. Bu sayede ortam tam anlamıyla evin bir parçası haline gelir. Hem kendiniz hem de misafirleriniz için son derece konforlu bir alan sunma şansınız ortaya çıkar.

Küçük Balkon Dekorasyonu

Küçük balkon dekorasyonu yapmak büyük balkonlara göre daha zahmetli olur. Ancak doğru adımlarla alanınızı kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. Eğer balkonunuz küçükse duvar dekorasyonu yapmak daha mantıklı olabilir. Duvarlara led ışıklı tablolar yerleştirerek farklı bir ambiyans yaratmanız mümkündür. Dilerseniz ışıksız tablolar koyup, etrafına kendiniz ışıklandırma yapabilirsiniz. Balkon dekorasyonu konusunda iyi olmadığınızı düşünüyorsanız bir yakınınızdan bu konuda fikir alabilirsiniz. Bu konuda gerçekten iyi fikirlere sahip olan kişiler vardır. Katlanır masa ve tabure takımları da küçük balkonlu evler için son derece idealdir. Halı yerine kilim kullanmak alanda otantik izler ortaya çıkarabilir. Küçük balkon sahibi olan kişiler için de oldukça hoş dekorasyon fikirleri vardır.

Cam Balkon Dekorasyonu

Evin her bölümünün kendine özel bir görevi vardır. Fakat balkonlar tamamen bağımsız bir yapıda oldukları için, bu alanların tasarımını kendi zevkinize göre yapmanız mümkündür. Bu nedenle balkonları tamamen kendi kişisel isteklerinize göre dekore edebilirsiniz. Cam balkon dekorasyonu doğru şekilde yapıldığı zaman ortaya hem aydınlık hem de şık görüntüler çıkar. Camla çevrili balkonlar adeta oda gibi bir görüntüde olur. Dolayısıyla içine daha rahat bir şekilde eşya koyma şansınız bulunur. Dilerseniz beyaz renkli kanepe modellerinden birini koyabilirsiniz. Ayrıca banklı masa takımı modelleri de camlı balkonlarda oldukça hoş durur.

Balkon Dekorasyon Ürünleri

Balkon dekorasyon ürünleri pek çok kişi tarafından merak edilir. Balkonlarınızda isterseniz kendin yap kendin kullan tarzı ürünlere yer verebilirsiniz. Çok sayıda insan hobi amacıyla çeşitli ürünler yapar. Bu ürünler aslında balkonlarda kullanmak için uygundur. Fakat yine de balkon dekorasyonu yaparken hangi ürünlere ihtiyaç duyulur tarzı sorular da çok sık karşınıza çıkar. Bu nedenle size balkon dekorasyonu sırasında kullanabileceğiniz birkaç tane ürün seçeneği hazırladık. İşte listemiz;
  • Farklı ebatlarda saksılar
  • Balkon koltuk takımı
  • Abajur
  • Halı ya da kilim
  • Yapay çim
  • Duvar süsleri
  • Hamak ya da farklı tipte salıncak
  • Çocuklar için oyun alanı
  • Barbekü alanı

Liste aslında çok daha fazla ürünler uzatılabilir. Asıl önemli olan balkon dekorasyonu konusunda kendi zevkinize tamamlayacak ürğnelr tercih etmenizdir.