Evde Gümüş Nasıl Parlatılır? - Evdeki Malzemelerle Pratik Çözümler

Evde kolaylıkla gümüş parlatma işlemini nasıl yapabilirsiniz? Kolye, yüzük, tepsi, çatal bıçak gibi gümüş eşyalarınızı evde anında parlatacak etkili yöntemler bu makalede!

Evde Gümüş Nasıl Parlatılır? - Evdeki Malzemelerle Pratik Çözümler
Evde Gümüş Nasıl Parlatılır

Evde gümüş parçaların parlatılması, düzenli bakımlarının sağlanması daha uzun ömürlü kullanımlar sağlamaktadır. Evde uygulanabilecek yöntemler şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Sirkeli ve karbonatlı su hazırlandıktan sonra gümüş parçalarının bu suya batırılması ve bir süre bekletilmesi halinde beyazlama sağlanabilmektedir.
  • Limonlu tuzlu suya da aynı süre ile batırılıp bekletilen gümüş parçalarının beyazlaması söz konusu olmaktadır.
  • Diş macunu kullanımı da aynı şekilde gümüş parçalar üzerinden silinerek ve suya batırılarak uygulanabilmektedir.

Gümüş parlatıcı olarak evde uygulanan yöntemlerin yanı sıra aynı zamanda profesyonel anlamda parlatma desteği de alınması gerekmektedir. Bu sayede gümüşlerin daha parlak olarak kullanmaları sağlanabilmektedir.

Gümüşler Neden Kararır?

Gümüşlerin kararmasına neden olan durumlar şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Su ile uzun süreli temas eden gümüşlerin kararma ve paslanma durumları olabilmektedir.
  • Deterjan ya da parfüm kullanımları da gümüşler üzerinde direk temaslı olması halinde kararmaya neden olmaktadır.
  • Terleme nedeniyle de gümüş takıların kararması söz konusu olabilmektedir.

Gümüşlerin kararması bunlardan bağımsız olarak kullanım süresine bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Profesyonel gümüş parlatma işlemlerinin düzenli yapılması durumunda ise zamana bağlı olarak da kararma olmadan kullanılması mümkün olmaktadır.

Altınlardaki Kararmalar Nasıl Giderilir?

Altınlardaki kararmaların giderilmesi için de evde bazı yöntemler uygulanabilmektedir. Çok fazla kararma yaşanmamasına rağmen parıltısını kaybeden altınların da bakımının yapılması mümkün olmaktadır.

Altınların gümüşte olduğu gibi kimyasallara karşı dirençsiz olması söz konusu olmadığı için bakım sürecinde bulaşık deterjanı kullanılabilmektedir. Bir kap içerisinde sıcak suya bulaşık deterjanı eklendikten sonra yüzüklerin ya da altın küpelerin bu kap içerisinde yıkanarak durulanması parlaklık sağlayabilmektedir.

Gümüş parlatma sirke veya limon yöntemlerinin ise altınlar için kullanılması önerilmeyen ürünler olarak bilinmektedir. Evde yapılan deterjanlı su yönteminin etkili olmaması durumunda daha profesyonel bir parlatma desteği alınması gerekmektedir.

Evde Gümüş Nasıl Parlatılır

Pırlantaların Eski Parlaklığı Nasıl Sağlanır?

Pırlantaların eski parlaklığının sağlanması için hem evde yapılacaklar hem de profesyonel destekler önemli olmaktadır. Altında olduğu gibi pırlantada da bulaşık deterjanı ile temizlik sağlanabilmektedir.

Deterjanlı bir biçimde hazırlanan suyun aynı zamanda bir fırça yardımıyla tüm ürüne yaydırılması sayesinde de derinlemesine bir parlaklık verilebilmektedir. Bu temizliğin düzenli bir biçimde yapılması daha etkili olmaktadır.

İmitasyon Ürünler Evde Parlatılır Mı?

İmitasyon ürünler parlatılması çok zor olan ürünler olarak bilinmektedir. Fakat buna rağmen ev yöntemleri ile belirli oranda parlatma sağlanabilmektedir. Su ve sabun ile yapılan temizlikler etkili olabileceği gibi bazı ürünlerde herhangi bir etki oluşturmadığı da bilinmektedir.

İmitasyon ürünler içerisinden çelik malzemelerden üretilen ürünlerin temizliği daha kolay olurken çelik olmayan ürünlerde kalıcı kullanım mümkün olmayacağı için herhangi bir yöntem yeterli olmamaktadır.

Soda ile gümüş parlatma ya da sirke ile gümüş parlatma yöntemlerinin yanı sıra imitasyon temizliğinde deterjana alternatif olarak yabancı bir madde kullanılmaması gerekmektedir.