Evde saç kesimi nasıl yapılır

Evde saç kesimi, düşündüğünüz kadar zor değil. Makalemizi okuyarak evde saç kesimi nasıl yapılır öğrenebilirsiniz. Evde saç kesim teknikleri ile harika saçlara sahip olabilirsiniz.

Evde saç kesimi nasıl yapılır
Evde saç kesimi nasıl yapılır

Evde saç kesimi yapmak isteyen kişi sayısı oldukça fazladır. Hem erkekler hem de kadınlar evde kedi saçlarını kendileri kesmek isterler. Fakat bunu yapabilmek için işin ince noktalarını bilmeniz gerekir. Aksi takdirde hiç hoş olmayan tablolar karşınıza çıkabilir. Peki kendi saçını evde kesmek isteyen kişilerin ne yapması gerekir? Saç kesme işlemi nasıl yapılmalıdır? İşte bu konu hakkında merak ettiğiniz bütün detaylar!

Evde Saç Kesimi Nedir?

Evde saçını kesmek, kuaföre ihtiyaç duymadan, kişilerin kendi belirledikleri taktikler doğrultusunda yapmaları anlamına gelir. Fakat bu işlemi güzel bir şekilde yapabilmek için dikkate alınması gereken bazı detaylar vardır. Bu detaylar doğrultusunda saç kesim işlemi yapıldığı zaman, ortaya şahane tablolar çıkar. Öncelikle kendinize güveninizin tam olması lazım. Elinizi en ufak bir şekilde titretirseniz dahi, saçlarınız kötü bir hale gelebilir. Bu nedenle işlemin her sırasında aynı titizliği göstermeniz gerekir.

Evde Saç Kesmek İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Evde saçınızı keserken, çok cesur davranmamanız gerekir. Aksi takdirde durumu toparlamanız uzun zaman alır. Bu nedenle daha basit hareketler yapmanız tavsiye edilir. Kesme işlemine başlamadan önce, saçlarınızı temizlemeniz gerekir. Bu sayede yumuşamasını sağlarsınız. Ardından da kuruyana kadar beklemelisiniz. Islak saçın boyu daha uzun olduğu için, farkında olmadan kısa bir kesim yapabilirsiniz. Bu nedenle tam olarak saçınızın kuruması gerekir. İnce dişli bir tarak yardımıyla saçınızda oluşan karışıklıkları açabilirsiniz. Saç keserken, makasın tamamını değil de uç kısımlarını kullanmanızda fayda vardır. Omuzunuza da bir havlu yerleştirirseniz iyi olur.

Evde Saç Kesmek İçin Gerekli Araç Gereçler

Saç kesimini düzgün bir şekilde yapabilmeniz için birkaç tane gerekçe ihtiyacınız olacak. Bu gereçlerin sayısı çok fazla değil. Kuaför makasının kesinlikle olması gerekir. Kısa saç kesimi için de saç kesme makinesi satın alabilirsiniz. Bu çok gerekli değil. Ama olursa fena olmaz. Ayrıca bir tane de tarağınızın olması lazım.

Evde Saç Kesimi Nasıl Yapılır?

Evde Saç Kesimi Nasıl Yapılır?

Evde saç kesimi yapmak için kendinizi buna hazırlamanız gerekir. İlk etapta saçlarınızı tarayıp tüm kırışıklıkları açmalısınız. Makası düz bir şekilde, hem aşağı hem de yukarı tutmanız gerekir. Ve her seferinde bir tık arttırarak kesmelisiniz. Saçınızı komple yatay şekilde kesmek doğru olmaz. Aralarda mutlaka dikey kesimlerin de olması gerekir. Bu sayede saçlarınız körelmez. Saçınızı nasıl keseceğinize karar verdikten sonra bölümlere ayırmanız lazım. Sonrasında ne kadar kesmek istediğinizi belirlemelisiniz. Daha sonra da kesmek istediğin yerin biraz daha aşağısından işleme başlayabilirsiniz.

Evde Kadın Saç Kesimi Nasıl Yapılır?

Kadınlar için güzel saç modeli bulmak biraz daha zordur. Erkeklerde seçenekler kadınlara oranla daha kısıtlıdır. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz kesim detaylarını tüm kadınlar uygulayabilir. Saçlarınız kıvırcıksa, kesim sırasında biraz hassas olmanızda fayda vardır. Kıvırcık saçları kesmek, düz saçları kesmeye göre daha zordur.

Evde Erkek Saç Kesimi Nasıl Yapılır?

Erkekler için saç kesimi, en rutin bakımlardan biridir. Kaliteli ve kullanışlı bir tıraş makinesi bulduğunuz zaman bu işi kolayca halletmeniz mümkün olur. Saç kesim işleminden önce, saçlarınızın temiz ve kuru olması gerekir. Fırça yardımıyla da saçlarınızı düzgün bir hale getirebilirsiniz. Tıraş makinesini saçların çıkış yönünün tam tersine olacak şekilde kullanmanız gerekir. Ayrıca kafanızın arka tarafından başlarsanız daha düzgün bir kesim yapabilirsiniz.

Kat Kat Saç Kesimi Nasıl Yapılır?

Kat Kat Saç Kesimi Nasıl Yapılır?

Kat kat saç kesimi, en alt kısımdan başlayarak yapılır. Bu sayede kat kısımlarını ve saç uzunluğunu daha iyi ayarlayabilirsiniz. İlk etapta saçınızı iki eşit parçaya ayırın. Sonrasında bu eşit iki parçayı da ayrı yedi parçaya ayırın. Saçlarınız ince yapıdaysa parça sayısını azaltabilirsiniz. Ayırdığınız tüm parçaları tel toka yardımıyla yukarı doğru kıvırın. En alttaki tutmadan itibaren kesmeye başlayın. Kesim sırasında makası aşağı doğru kaydırarak kesmeniz gerekiyor. Kesim yaparken sık sık saçlarınızın durumunu kontrol etmenizde fayda vardır.

Kıvırcık Saçlar İçin Saç Kesimi İpuçları

Kıvırcık saç tipine sahip olan kişilerin, kıvırcık saç kesimi için uzun katlar vermeleri gerekir. Aksi takdirde saçlarınız şekilsiz olur. İnceleme etkisi olan makaslardan uzak durmanız da fayda vardır. Ayrıca kesinlikle saçlarınız ıslakken kesim işlemi yapmamanız gerekir. Kakül kesimi falan da ayrı özen isteyen kesim. Kıvırcık saçları kesmenin zorluğu bir gerçek. Bu nedenle dilerseniz kuaföre de gidebilirsiniz.

Lob Saç Kesimi Nasıl Yapılır?

Lob Saç Kesimi Nasıl Yapılır?

Son dönemlerin sevilen saç modellerinin başında yer alan Lob saç kesimi modelinde, enseye dökülen tutamlar daha kısa olurken, ön taraftaki tutamlar daha uzun bir yapıya sahip olur. Bu sayede saçlar daha dolgun görünür. Lob kesim yapmak biraz zahmetli bir iştir. Bu nedenle, model için uzun uzun araştırmalar yapmanız gerekir. Uzun saçtan bu saç modeline dönüş yapmak ilk etapta biraz riskli olabilir.

Saç Perçem Nasıl Kesilir?

Perçem, burun hizası, sol ve sağ olmak üzere üç ayrı bölüme ayrılır. Saç perçem kesimi için orta kısımdan başlamak daha doğru olur. Tarak kullanarak saçları düz bir şekilde yatırdıktan sonra kesmeye başlayabilirsiniz. Doğal bir görüntü kazandırmak adına uç kısımlara farklı yerlerden darbeler yapabilirsiniz.