Fit Kalmanızı Sağlayacak Evde Spor Yapma Fikirleri  

Evde Spor Yapma Fikirleri vermeye geldik. Ekipmansız bir şekilde evde yapabileceğin egzersiz hareketleriyle formunu korumaya devam edebilirsin. Okumak için hemen tıkla.

Fit Kalmanızı Sağlayacak Evde Spor Yapma Fikirleri   
Fit Kalmanızı Sağlayacak Evde Spor Yapma Fikirleri

Sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız fit kalmanızı sağlayacak evde spor yapma fikirleri ve önerilerini dikkate almanız gerekir. Uzun süre boyunca devam ettirilen spor, kişisel sağlığınız için olumlu etkiye sahiptir. Düzenli spor yapmak isteyen ancak spor salonlarına gitmeyi düşünmeyenler evde spor yapmanın kolaylığından faydalanabilir. Fit kalmanızı sağlayacak ve evde yapılabilecek spor hareketlerini sizler için bu yazıda açıkladık.

Evde Spor İçin Uygun Alan Seçimi Nasıl Yapılır?

Evde egzersiz yapmak için öncelikle uygun bir alana sahip olmanız önerilir. Bu alanı seçerken bazı kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Evin hava alan ve rahat hareket edebileceğiniz kadar geniş bölümleri, ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ancak çevrede bulunan mobilyaların vücudunuza zarar vermeyecek uzaklıkta yer alması önemlidir. Evde spor yaparken rahatça kol ve bacak hareketlerini gerçekleştirebilmelisiniz. Bunun dışında spor alanınızın doğal ışıkla aydınlanması da önemli bir faktördür. Kişiye zindelik katan doğal ışık, aynı zamanda spora hazır hissetmenizde büyük bir görev üstlenir. Çalışma matı, hoparlör ve havlu askısı gibi ekipmanlar; spor yapacağınız alanın yakınına yerleştirilmelidir. Böylece spor için gerekli alanı oluşturmuş olursunuz. Hareketleri doğru yapıp yapmadığınızı kontrol edebilmek adına alanda ayna bulundurmanız mümkündür. Bütün hareketleri doğru olacak şekilde yaptığınız takdirde sporun etkilerini kısa sürede vücudunuzda görebilirsiniz.

Evde Spor Odası Kurmak

Günümüz koşullarında evde spor yapmak, en keyifli aktivitelerin başında yer alır. Çünkü her insan, spor salonuna gitmek için yeterli vakti bulamayabilir. Durum böyle olunca da bu keyifli aktivite evde yapılmak zorunda kalır. Fakat spor faaliyetlerini evde profesyonel olarak yapmak isteyen kişi sayısı da oldukça fazladır. Pek çok kişinin kafasında evde spor odası yapmak fikri dolanır. Aslında bu sanıldığı kadar zor bir şey değildir. İlkte etapta birkaç alet alarak kendinize spor odası yapabilirsiniz. Fakat spor aletlerini salon gibi odalarda kullanmanız doğru olmaz. Bu sebeple evinizin bir odasını spor için ayırmanın gerekir. Peki evde spor odası tasarımları nasıl olmalıdır? Bunun da cevabı çok basit!

Evde Spor Odası Tasarımları

Evde Spor Odası Tasarımları

Evinizde ki birkaç noktayı spor odası olarak tasarlayabilirsiniz.

  • Odanın duvarlarına sizi motive edecek birkaç tane poster yapıştırabilirsiniz.
  • Doğru halı seçimi çok önemli. Su tutmayan ve kaymayan halıları tercih etmeniz önerilir. Ayrıca spor yapacağınız zeminin hem sese hem de darbeye karşı dayanıklı olması gerekir.
  • En az bir tane kardiyo aleti almanız gerekir. İlk etapta koşu bandı ya da bisikleti sizin için yeterli olabilir.
  • Çok amaçlı bench çeşitleri aynı zamanda spor sehpası olarak da geçer. Bu ürünlerle birden fazla aktivite yapma şansınız bulunur.
  • Tek bir aletle birden çok hareket yapmanız önemli. Bu nedenle ürün seçimini dikkatli bir şekilde yapmanız gerekir.
  • Halter ve bar seçimini, arttırılabilir özelliklerde tercih edin.
  • Vücut ağırlığı odaklı olan ürünler kullanmanız daha doğru olur.
  • Spor odanızda mutlaka bir tane de spor dolabı bulundurun. Bu dolabın içine spor kıyafetlerinizi vs koyabilirsiniz.

Evdeki Hangi Eşyalar Spor Ekipmanı Olarak Kullanılabilir?

Spora yeni başlayanlar ya da gerekli ekipmanları temin etmemiş olanlar, evdeki eşyalardan yararlanabilir. Örneğin ağırlıkla yapılan hareketlerde un paketi ve süt kutusu gibi taşınabilir ürünler kullanılabilir. Sabit hareketler içinse sandalye ve koltuk tarzı ağırlığınızdan etkilenmeyecek mobilyaları tercih edebilirsiniz. Isınma hareketleri sırasında da işe yarayan bu parçalar, sporunuzu daha eğlenceli hale getirir. Oturmalı ve yatmalı hareketlere yönelik tasarlanan matların yerine uygun dokudaki kilim ya da örtüler sermeniz mümkündür. Bu şekilde evdeki eşyalarınızdan faydalanarak spor ekipmanlarına ihtiyaç duymadan egzersiz yapma fırsatını yakalarsınız.

Evde Yapılabilecek Egzersiz Hareketleri Nelerdir?

Evde spor yapma fikirleri için sosyal medyanın sunduğu avantajlara yönelmeniz önerilir. Çeşitli platformlarda paylaşılan sporcular ın videolarına bakarak istediğin tarzda egzersiz yapman mümkün. Peki, evde yapılabilecek egzersiz hareketleri nelerdir? Haydi, hep birlikte inceleyelim.

Chair Push Up

Chair Push Up

Mobilyalarınızdan yardım alarak şınav hareketini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ilk olarak evinizde yer alan ağır sandalyelerden birini kullanmanız gerekir. Sandalyeyi yerinden oynamayacak şekilde sabitleyerek hareketi yapmaya başlayabilirsiniz. Bedeninizi yalnızca kollarınızın hareket edebileceği biçimde sandalyeye doğru konumlandırın. Sırt, boyun ve bacaklarınızı oynatmadan göğsünüzü sandalye tarafına indirin. Sonrasında tekrardan kalkın. Bu şekilde hareketi birkaç kez tekrar ederek egzersizinizi tamamlayın. Ancak bu hareketi yaparken karnınızı sıkmanız önemlidir. Karın kaslarını aktifleştiren hareket, karnınızı sıkmanız halinde daha etkili sonuçlar doğuracaktır.

Chair Step Up

Chair Step Up

Sandalyeden destek alarak gerçekleştirebileceğiniz bir diğer hareket ‘Chair Step Up’ olur. Bu harekete başlamanız için sabit bir sandalye kullanmanız gerekir. Sandalyenin önünde iki ayağınız yerde ve dengeli bir şekilde ayakta durmalısınız. Sonrasında diziniz dik duracak biçimde sandalyeye tek ayağınızla basın. Yerdeki ayağınızı da kaldırarak tamamen sandalyenin üzerine çıkın. Bu hareketi sırayla iki bacağınızla da tekrarlayın. Hareket sırasında ağırlığınızı üst bacağınıza vermeniz önerilir.

Plank

Plank

Herhangi bir ekipman gerektirmemesi nedeniyle plank, evde sporun vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Karın kasları üzerinde oldukça fazla etkisi bulunan plank hareketi, herkes tarafından kolayca yapılabilir. Bu hareket için vücut pozisyonunuzu doğru ayarlamanız önemlidir. Ayak parmak uçlarınız ve dirsekleriniz yere değecek biçimde vücudunuzu sabitleyin. Pozisyonu bozmadan durduğunuz her saniye, hareketin etkisini artıracaktır. Karın kaslarınızı sıkarak ve vücudunuzu düz tutarak, hareketi en doğru şekilde tamamlamış olursunuz.

Push Up Knee

Push Up Knee

Klasik şınav egzersizinin değişik bir versiyonu olarak bilinen ‘Push Up Knee’ açık havada olduğu gibi evde de kolayca yapılabilir. Vücudun farklı bölgelerini çalıştıran hareket, ekipman gerektirmeyen egzersizlerden biridir. Öncelikle vücudunuzu klasik şınav pozisyonuna sokun. Daha sonrasında dizlerinizi yere indirin ve göğsünüzü kollarınızdan güç alarak itip çekin. Hareketi yaparken kalça, diz ve bacaklarınızın kıpırdamamasına dikkat edin. Ayrıca kafanızı omurganızla paralel olacak şekilde tutun. Esneme hareketleri yaparak vücudunuzu ‘Push Up Knee’ sonrasında rahatlatlamanız mümkündür.

Press Up

Press Up

Bedeninizdeki pek çok kası aynı anda çalıştıran ‘Press Up’ hareketini evde kolayca yapma şansınız bulunur. Vücut ağırlığının kollara yüklendiği bu harekette koltuk ya da kanepe gibi sırtınızı dayayabileceğiniz bir mobilyadan yardım alabilirsiniz. Kalça, karın ve bacak bölgelerinizi hareket esnasında sıkmanız gerekir. Bedeninizi sabit tutarak vücudunuzu bacaklarınızdan kendinize doğru çekin. Bunu birkaç kez tekrarlayın. Böylece hareketi yeterli sayıda gerçekleştirmiş olursunuz.

Triceps Dips

Triceps Dips

Arka kol kaslarına yönelik etkisi bulunan ‘Triceps Dips’ hareketi, vücut ağırlığınızı kullanmanızı sağlar. Harekete başlarken bir koltuk ya da sandalyeye ağırlığınızı verin. Alt bedeninizi sabit şekilde uzatın. Dirseğinizden eğilip kalkarak kendinizi yerden yukarı doğru itin. Hareket esnasında göğsünüzün dikliğini bozmayın. Ayrıca karın ve göğüs kaslarınızı sıkmaya özen gösterin.

Evde Pilates Yapılır Mı?

Pilates, evde yapılabilecek en uygun spora çeşitlerindendir. Pilates topu, pilates matı ve pilates kıyafetleri gibi gerekli ekipmanları satın alarak egzersize başlamanız mümkündür. Kkilo vermek ya da sağlığınızı korumak amacıyla yapabileceğiniz pilates, vücudunuzda pozitif değişikliklere yol açar. Parmak ucu değdirme, iç bacak daireleri, bacak kaldırmalı köprü, T-press ve başka pilates hareketleri; evde kolayca uygulanabilir. Nefesinizi hareketler ile uyumlu biçimde alıp vermeniz, spora daha kolay koordine olmanızı sağlayacaktır. Evde düzenli sporun sevilen alanlarından pilates, özellikle kadınların ortak tercihi haline gelir. Siz de fit kalmanızı sağlayacak evde spor  yapma fikirleri ile vücudunuzu genç ve dinç tutabilirsiniz.

Youtube Evde Spor Yapma Kanalları

Youtube spor kanalları aracılığıyla kendinize bir spor rutini oluşturabilirsiniz. Sizin için birkaç spor kanalı önerimiz var.