Evden Çalışanlar İçin Motivasyon Arttıracak Öneriler

Bir çoğumuz için evden çalışmak yeni bir deneyim. Kimi bu durumdan memnun, kimisi şikayetçi. Evden Çalışanlar İçin Motivasyon Arttıracak Öneriler. Hemen oku.

Evden Çalışanlar İçin Motivasyon Arttıracak Öneriler
Evden Çalışanlar İçin Motivasyon Arttıracak Öneriler

Teknolojinin hayatlarımıza dahil olmasıyla birlikte pek çok insan evden çalışma sistemine yönelir. Daha serbest ve kişisel bir çalışma yönteminin benimsenmesi, kişilerin iş için gerekli motivasyonu bulamamasına yol açabilir. Motivasyon sorunu yaşıyor ve bir türlü işinize odaklanamıyorsanız, yeni tekniklere başvurmanız mümkündür.

Düzenli ve Sistemli Bir Çalışma Alanı Oluşturun

İş yerinde herkesin kendine ait bir çalışma alanının olması gibi evden çalışma sisteminde de kişilerin özgür bir alan oluşturması önerilir. Çalışma süresince ihtiyaç duyulabilecek ekipmanların yakında tutulması, odak dağılmasını engelleyici yöntemler arasında sayılabilir. Örneğin bilgisayar, tablet gibi teknolojik cihazların çalışma masasına yerleştirilmesi; iş saatleri içerisinde yerinizden ayrılmadan çalışabilmenizi kolaylaştırır. Bunun dışında su ve ufak atıştırmalıklar gibi enerji yükseltici besinlerin çalışma alanı içerisinde değil, yakında bir bölgede bulunması gerekir. Böylece hem işinizi gerçekleştirirken besinler görmezsiniz hem de enerjiye ihtiyaç duyduğunuzda kısa sürede gerekli besine kavuşmuş olursunuz. Ayrıca çalışma alanınızı motive edici fotoğraf ve yazılar ile donatmak, çalışırken bıkkınlık hissi oluşmasını önleyerek verimi artıracaktır. Ancak bu ürünlerin fazla sayıda olup odak bozucu hale gelmemesine dikkat etmelisiniz.

Ev Kıyafetlerinizin Büyüsüne Kapılmayın

Pek çok insan evde rahat ve konforlu kıyafetlerle dolaşmayı sever. Kişiye huzur veren ve rahatlamaya yol açan bu kıyafetler, iş ciddiyetinin algılanmasını zorlaştırabilir. Bu nedenle çalışma alanınızda kendinizi rahat hissetmeyeceğiniz kıyafetlere yönelmeniz, sizlerin avantajına olacaktır. Her ne kadar dışarıda giyildiği gibi resmi kıyafetler giymeniz gerekmese de yatak, ev ve iş saatlerini farklı kıyafetlerle geçirmeniz; ciddi bir moda girmenizi sağlar. Örneğin yatarken ya da evde dolaşırken kullandığınız giysileri iş saatlerinde değiştirerek çalışma masasına oturmanız, kendinizi iş yerindeymiş gibi hissetmenize aracılık eder. Böylece iş saatleri boyunca ev rahatlığını arkanızda bırakma imkânınız olur. Kıyafetlerin rahatlığı kadar önem taşıyan bir diğer nokta da temizliktir. Evde yediğiniz yiyecekler ya da yaptığınız aktivitelerden dolayı kirlenen giysiler iş saatleri içerisinde kullanmamanız, dikkatinizin dağılmaması adına yapabileceğiniz etkili bir adım olur.

Plan, Program, Hatırlatıcı ve Notlardan Faydalanın

Plan, Program, Hatırlatıcı ve Notlardan Faydalanın

Ev yaşantısı içerisindeyken yapmanız gereken sorumlulukları unutmanız, iş hayatınızdaki aksaklıklar yaşamanıza yol açabilir. Sabah erken uyanmak ve gün boyu aynı masada vakit geçirmek her ne kadar zor gözükse de sorumlulukların çabucak yerine getirilmesi ilerleyen saatlerde kendinize zaman ayırmanızı mümkün kılar. Bu nedenle ajanda gibi planlamalar yaparak sorumluluklarınızı belirli bir takvime yaymanız işinizi oldukça kolaylaştırır. Günlük, haftalık ya da aylık programlar hazırlayarak kendinizi motive etmeniz; düzenli bir iş hayatına sahip olmanıza katkı sağlar. Ayrıca masanızın yanını yapıştırabileceğiniz küçük notlar, gün içerisinde unutmamanız gereken detayları hatırlamanızda etki gösterir. Bunun yanı sıra telefon ve bilgisayar gibi cihazlara ekleyebileceğiniz hatırlatıcılar, programınızın dışına çıkma riskine karşın güçlü bir direniş gerçekleştirir. Akıldan çıkan ya da ertelenen konuların hatırlatıcı alarmlar sayesinde fark edilmesi, planlarınızın sorunsuz ilerlemesine olanak tanır.

Fiziksel Sağlığınızı İhmal Etmeyin

İş ve sorumluluklar hayatımızın büyük bir alanını işgal etmesine rağmen bu süreç boyunca kişisel sağlığın unutulmaması gerekir. Kimi zaman saatlerce yerinizden kalkmadan toplantı ve projelere katılmanız, vücudunuzda istenmeyen sağlık sorunlarını tetikleyebilir. Bu gibi durumlar için öncesi ve sonrasında birkaç önlem almanız tavsiye edilir. Çalışma saatlerinde ufak molalar vererek ev içerisinde yürüyüş yapmanız, hem ruhsal hem fiziksel açıdan yenilenmenizi sağlar. Bunun haricinde iş saatlerinde oturma şeklinize dikkat ederek vücudunuzun zarar görmesini engellemeniz mümkündür. Sık sık su içerek, yürüyerek ve ufak egzersiz hareketleri yaparak vücudunuzu gün boyu dinç tutma şansınız olur.

Hayatınızı Kolaylaştıracak Çözümlere Yönelin

Ev ve iş hayatı arasında dengenin kurulamaması, kişilerin evden çalışma sürecinde zorluklar yaşamasını tetikler. Gün içerisinde yapılması gereken işlerin tespit edilerek saatlere bölünmesi, günün daha verimli ve rahat geçmesinde önemli bir rol oynar. Örneğin gündüz saatlerinde çalışması gereken kişilerin sabah erken kalkarak ev işlerini bitirmesi, akşam saatlerinde dinlenebilecek zamana sahip olmasını sağlayacaktır. Bu sebeple çalışma saatlerinin tam olarak belirlenmesi ve sonrasında ev hayatının bu çevrede düzenlenmesi, günün planlanmasını hızlandırır. Özel günler, tatiller ve davetlerin dışında kalan tüm günlerin belirli planlar dahilinde geçirilmesi; vaktinizi daha verimli biçimde tamamlamanıza fırsat tanır. Evde çalışan kişiler kendileri için en ideal koşulları yarattığı zaman ortaya daha faydalı işler çıkar.