Gerçek Oltu Taşı Tesbih Nasıl Anlaşılır? Oltu Taşının Özellikleri

Oltu taşı tesbih modellerinin hakikiliği hakkında karar vermek için belirli teknikleri uygulamak gerekir. Bu kapsamda oltu taşı tesbih ele alınıp, nefes ile taşlara buhar verildiğinde üzeri nemleniyor ise hakiki olduğu anlaşılır.

Gerçek Oltu Taşı Tesbih Nasıl Anlaşılır? Oltu Taşının Özellikleri
Gerçek Oltu Taşı Tesbih Nasıl Anlaşılır? Oltu Taşının Özellikleri

Oltu taşı tesbih modellerinin hakikiliği hakkında karar vermek için belirli teknikleri uygulamak gerekir. Bu kapsamda oltu taşı tesbih ele alınıp, nefes ile taşlara buhar verildiğinde üzeri nemleniyor ise hakiki olduğu anlaşılır. Diğer yandan, taşlara vurulduğunda tok bir ses gelmesi gerekirken, tasarımın standart tesbihlerden farklı olarak kendine has bir ağırlığa sahip olması gerekir. Bir kumaş üzerinde sürtünme ile elektriklendirilen parçaların küçük kağıtları kendine çekmesi ve bıçakla hafif bir çizik atıldığında kahverengi bri toz çıkarması oltu taşının orjinaline ait olan özelliklerdir. Bu toz çıkmıyor ise tesbihin sahte olduğunu anlayabilirsiniz.

Hakiki Oltu Taşı Tesbihi Anlamak İçin Isı Testi

Oltu taşı tesbih tasarımı için hakiki olduğu yönünde karar vermek için ısı testi uygulanır. Bu işlem için standart bir iplik iğnesinin ucu ateşte az miktarda ısıtılır. Isıtılan iğne tesbih taşlarından birinin üzerine batırılır. İşlem ardından eğer iğne taşa giriyorsa, oldu taşının sahte olduğu kanısına varılır. Isıtılan iğnenin hakiki oltu taşını delmemesi gerekir. Bu gerçek oltu taşı tesbih anlama yolu ile modelin orjinalliğini kanıtlama işlemi tamamlanır.

Oltu taşının taklit edilmesi için siyah ve dayanıklı plastikten boncuklara cilalama yapılarak oluşturulan modellere yönelik ısı testi aşamasından plastik kokusu etrafa yayılır. Bu detaya da dikkat ederek taşın ve modelin hakikiliği hakkında fikir alabilmeniz mümkündür. Parlak ve siyah plastikten yapılan bir tesbih, ateşe yaklaştırıldığı an erime eğilimine girecektir.

Hakiki Oltu Taşı Tesbihi Anlamak İçin Parlaklık Testi

Hakiki oltu taşı tesbih parlak ve canlı bir siyahlığa sahiptir. Erzurum oltu taşlarından yapılan tesbihlerin sahte adı verilmeyen ve 2. Sınıf oltu taşı tesbih olarak adlandırılan Gürcistan oltu taşı modelleri ise daha mat bir görünüme sahiptir. Erzurum ve Gürcüstan oltu taşları yan yana koyulduğunda Erzurum oltu taşının daha yüksek bir parlaklığa sahip olduğu görülür. Bu test üzerinden tesbihin 1. veya 2. Sınıf model olması hakkında yorum kolaylıkla yapılır. 2. sınıfın tespit edildiği hakiki oltu taşı tesbih anlama testi ile Erzurum oltu taşı olan modeli bulma işlemi tamamlanır.

Gürcistan oltu taşları orijinal Erzurum oltu taşlarının tozlarının yüksek işlemleri ile sıkıştırılması ve tekrar taş haline getirilmesi yöntemi ile edilirler. Bu açıdan aralarında kalite, görünüm ve fiyat açısından farklar bulunur.

Gerçek Oltu Taşı Tesbih Nasıl Anlaşılır? Oltu Taşının Özellikleri

Son Moda Oltu Taşı Tesbih Tasarımları

Son moda Oltu taşı tesbih tasarımları, gümüş püsküllü, el işçiliği ile hazırlanmış, arpa model, yuvarlak model Oltu taşı tesbih seçenekleridir. Oltu taşı tesbihlerde kullanılan arpa model taşlar aksesuar trendlerine uyumlu ve taşlar üzerinde çift çekim yapmaya imkan tanıyan tasarımları meydana getirir. Arpa oltu taşı modellerinde ağırlıklı olarak siyah ve kahverengi taşların kullanımı yapılırken, erkeklerin klasik giyim stiline uygun detaylar tasarıma eklenir.

Çarpıcı ve dikkat çeken bir aksesuar kullanımı için ise trend modeller arasında yer alan kamçılı veya püsküllü olarak adlandırılan Oltu taşı tesbihler ile erkek takım elbise ve yelekleri kombin edilerek, şık dış görünüm yansıtılır. Oltu taşı tesbih modelleri için püskül bölümünde gümüş ile hazırlanan zincirler kullanılarak, hareketli bir model meydana getirilir. Kamçı kısmının ucunda ise Oltu taşından tek bir taş veya gümüşten tasarlanan farklı obje, bayrak, tura figürleri kullanılır. Tüm bu tasarım detaylarının kullanıldığı ve hakiki oltu taşı tesbih anlama yöntemleri ile sahte olmadığı tespit edilen modeller, kaliteli işçiliğe sahip ve şık kullanım avantajlarını sunan aksesuarlardır.

Oltu Taşı Tesbih Hangi Stillere Uygundur?

Oltu taşı tesbih, klasik stili benimseyen erkeklere hitap eden bir aksesuardır. Yelek, ceket, takım elbise, gömlek, gömlek formlu T-shirt gibi kombin parçalarını tamamlamak isteyen erkekler, değerli oltu taş tesbih modellerini tercih ederek, stillerine uygun bir aksesuar kullanımından yararlanabilirler.

Klasik stile uyumlu Oltu taşı tesbihlerin tek çekim ve iki çekimli modelleri ile aklınızda yer alan aksesuara ulaşabilmeniz mümkündür. Tek taş çekimli tesbirler yuvarlak işçilik ile kesilen çift taşı aynı anda çekebileceğiniz tesbihler ise arpa tanesi formunda işçilik ile kesilmiş Oltu taşlarından oluşurlar. Bu modeller arasından tercih yarak stiliniz bir adım öne taşıyabilirsiniz.

Gerçek Oltu Taşı Tesbihin Özellikleri Nelerdir?

Gerçek Oltu taşı tesbih, parlak, siyah ve derin renktedir, sahte tesbih modelleri gibi ısıdan etkilenmez, ele alındığında belirli bir ağırlık hissettirirken, aşınması halinde kahverengi bir toz ortaya çıkarır.

Oltu taşının yüzeyi pürüzsüz ve yüksek parlaklıktadır.

Oltu taşı tesbihi olarak edinilen modellerin kullanıldıkça parkalıkları artar. Aldığınız oltu taşı tesbih kullandıkça mat ve soluk bir siyah renge bürünüyor ise sahte olduğu anlamına gelir.

Kullandıkça rengi solan ve derin siyah görünümü ortadan kaybolan Oltu taşı tesbih, Erzurum Oltu taşı yerine benze sıkıştırılmış taş tozları veya siyah dayanıklı ve cilalanmış plastikten üretilmiştir. Oltu taşı tesbih anlama işlemi kapsamında birkaç haftalık kullanım ardından solma görüldüğünde, tesbihin sahteliğinden söz edilir.