Gümüş Kolye Nasıl Parlatılır?

Gümüş kolye nasıl parlatılır sorusuna cevap niteliğinde çeşitli yollar vardır. Peki gümüş kolyeyi neden parlatmak zorunda kalıyoruz? Çünkü gümüşler kararır.

Gümüş Kolye Nasıl Parlatılır?
Gümüş Kolye Nasıl Parlatılır?

Gümüş kolye nasıl parlatılır sorusuna cevap niteliğinde çeşitli yollar vardır. Peki gümüş kolyeyi neden parlatmak zorunda kalıyoruz? Çünkü gümüşler kararır. Gümüş kolye neden kararır? Gümüş ile kimyasal tepkimeye giren kükürt gümüşün kararmasına neden olur. Dünya üzerinde %0.06-0.09 oranlarında bulunur. Oksijen gibi aktif metallerle hemen tepkimeye girmektedir. Kararan gümüşü temizlemenin birkaç yolu vardır. Hatta evde bulunan malzemelerle bu işlemi kolayca gerçekleştirebiliriz. Şimdi bunları size kısaca anlatacağız.

Gümüş Parlatma Yöntemleri

Kararan gümüşü parlatmak için çeşitli parlatma yöntemleri vardır. Bunların haricinde halk arasında bilinen yanlış yöntemler de vardır. Diş macunu, sigara külü ve çamaşır suyu asla tercih etmemeniz gereken yöntemlerdendir. Bu yöntemler kullanıldığı takdirde gümüş aksesuarınıza kalıcı hasarlar verebilir. Bu yöntemlerden kaçınmanız gerekir. Gümüş kolye neyle temizlenir? sorusunun yanıtı burada.

Sirke ve Karbonat ile Gümüş Parlatma

İhtiyacınız olan malzemeler;

  • 2 yemek kaşığı sirkeli su
  • 2 yemek kaşığı karbonattır.

Bu malzemeleri karıştırarak bir süre bekletin. Karbonat ve sirkeli su tepkimeye girecektir. Ardından gümüş kolyeyi içine atıp yarım saat bekletin. Daha sonra bir bez yardımıyla gümüşün üzerindeki karışımı temizleyin.

Limon ve Tuz ile Gümüş Parlatma

Limon ve tuzu aynı şekilde karıştırın ve içine kararan gümüşü koyun, yarım saati aşmadan bekletin. Bez yardımıyla silin.

Gümüş Temizleme Bezi

Gümüş parlatma bezi olarak da bilinen gümüş temizleme bezleri, gümüş parlatmak adına oldukça kolay bir yöntemdir. İnternetten ve gümüş satan mağazalarda kolayca bulabileceğiniz bezle birkaç saniye takınızı ovmanız yeterlidir. Bu yöntemle gümüşleriniz ilk günkü parlaklığına kavuşacaktır.

Gümüş Kolye Nasıl Parlatılır?

Gümüş Parlatma Cilası

Gümüş parlatma cilası da tıpkı gümüş parlatma bezi kadar kolay bir yöntemdir. Takınızı aynı şekilde ovalamanız halinde kolayca parlatabilirsiniz. Takınızı gümüşçülerde cilalatabilir aynı zamanda kendiniz de evde basitçe yapabilirsiniz. Gümüş parlatma cilasını mağazalardan kolayca temin edebilirsiniz. Yalnızca karardığı zaman değil, gümüşlerini hafifçe sararmaya başladığı zaman da bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Gümüş Kolye Nasıl Korunur?

Dünya üzerinde özellikle kadınlar tarafından çokça ilgi gösterilen gümüş kolyeler, vazgeçilmez aksesuarlardır. Işıl ışıl parlayan gümüş kolyeler her kadının boynunda çok şık durmaktadır. Kıyafet kombinlerinizi ufak bir gümüş parıltısıyla taçlandırabilirsiniz. Ufak bir araştırma ile çok güzel gümüş kolye tasarımlarını bulabilirsiniz. Gerek gümüşçülerde gerekse de e-ticaret sitelerinde birçok gümüş kolye modeline erişebilirsiniz. Netmagaza farkı ile harikulade modeller bulabilir, indirimli gümüş kolye fiyatları ile ilgili bilgileri haberdar olabilirsiniz. Ayrıca sayfamızdaki farklı ödeme seçenekleriyle istediğiniz şekilde ödeme yapabilirsiniz. Hızlı ve güvenli teslimat hizmetimiz de mevcuttur. Tüm bunlar için sayfamızda bir gezinti yapabilirsiniz.

Gümüş kolyeler kadınlar için zarafet unsurudur. Işıl ışıldır ama gümüşlere düzenli bakım yapılmadığında ya da korunmadığı takdirde o ışıldama sona erer ve hazin bir son ile gümüş kararır. Bu kararmayı pekala engellemeniz mümkün. Gümüş takılarınızı mümkün olduğunca kapalı kutularda tutmalı, hava ile temasını minimum seviyeye indirmelisiniz. Ayrıca gümüş parlatma bezlerini kullanarak belli periyotlarda ovarak temizlemelisiniz. Böylece hem gümüşünüzü uzun vadede kullanabilir hem de ışıltısını hiç söndürmemiş olursunuz.

Gümüş Kolye Nasıl Anlaşılır?

Gümüş kolye nasıl anlaşılır sorusunun yanıtını direkt vermek pek mümkün olmuyor. Gümüş kolye modelleri ilk bakıldığında gerçek olup olmadığını kestirebilmek çok zordur. Gümüş bir aksesuar aldığınızda yapmanız gereken ilk şey ayarının yazıp yazmadığına bakmak mantıklı olacaktır. Sahtesini gerçeğinden ayırmada yalnızca bunu yapmanız yeterli değildir. Gümüş ürünler sattığını iddia eden merdiven altı mağazalar, tasarımların üzerine yanlış ayarlar yazıp müşteriyi kolayca aldatabilmektedir.

Gümüş Kolye Ayarı

Gümüş çok yumuşak bir element olduğu için başlı başına tek başına kullanılması imkansızdır. Çünkü tasarımcılar %100 oranında gümüşle aksesuara istedikleri şekli veremezler. Bu sebeple gümüşle bakırın alaşımı şeklinde olan aksesuarların ayarı, gümüş oranına göre belirlenir. Ülkemizdeki gümüş tasarımların oranları 800, 900 ve 925 şeklindedir. Örnek verecek olur 925 sterling silver olarak bildiğimiz aksesuarlarda %92.5 oranında gümüşe sahiptir, kalanı ise bakırdır. Eklenen bakırla birlikte gümüş sertleşir. Bu sayede daha rahat şekil verilebilir. Gümüşün sahte olup olmadığını anlamanın bir başka yolu ise gümüşün kararmasıdır. Eğer gümüş kolye kararıyorsa gerçek olduğunu söyleyebiliriz.