Gümüş Küpe Alacakların Aklındaki En Önemli Soru: Gümüş Küpe Yara Yapar Mı?

Gümüş küpe kulağı yara yapar mı sorusu, özellikle küpelerini devamlı olarak takmak isteyen kişiler tarafından oldukça sık araştırılmaktadır.

Gümüş Küpe Alacakların Aklındaki En Önemli Soru: Gümüş Küpe Yara Yapar Mı?
Gümüş Küpe Alacakların Aklındaki En Önemli Soru: Gümüş Küpe Yara Yapar Mı?

Gümüş küpe kulağı yara yapar mı sorusu, özellikle küpelerini devamlı olarak takmak isteyen kişiler tarafından oldukça sık araştırılmaktadır. Gümüş küpeler hem kadınlar hem de erkekler tarafından sık tercih edilmektedir. Bu popülerliğinin en temel sebepleri ise gümüşün sağlıklı, dayanıklı ve parlak bir maden olmasıdır. Gümüş küpe yara yapar mı sorusuna tekrar dönecek olursak, gümüş alerjiye neden olan bir maden değildir. Anti alerjik özelliği ile herhangi bir alerjik probleme neden olmamaktadır.

Kişilerde alerjiye neden olan maden nikeldir. Nikel alaşımı ise gümüş ve altın aksesuar üretiminde kullanılan bir materyal değildir. Nikelin gümüş ürünlerde en sık tercih edildiği alan süs eşyalarıdır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken husus ise düşük ayarlı gümüşlerden kaçınmaktır. Çünkü düşük ayarlı gümüş takılarda nikel maddesinin kullanılabildiği bilinmektedir.

Küpe Alerjisi Nedir?

Gümüş alerji yapar mı sorusuna yanıt verdikten sonra genel hatları ile küpe alerjisi hakkında da bilgi vermek, takı seçimlerinizde bir rehber niteliğinde olacağı için önemlidir. Halk dilinde küpe alerjisi olarak da bilinen metal alerjisi, alüminyum ve nikel içeren metallerin ten ile teması sonucunda kabarma ve kızarma şeklinde kendini gösterebilmektedir. Bu durum kadınlarda sık aksesuar kullanımına bağlı olarak daha fazla kendini göstermektedir. Alerji tedavisi ile geçen bu problem, nikel alaşımı olan aksesuarların tekrar kullanılmasıyla tekrar ortaya çıkabilmektedir. Kabarma ve su toplaması gibi ciddi belirtilerin olması ise problemi yaşayan kişilerde ciddi sıkıntılara neden olabilmektedir.

Metal alerjisinden kaçınmak için en doğru olan kaliteli ve 925 ayar gümüş ve yine yüksek ayarlı altın materyallerinden üretilen aksesuarları kullanmaktır.  

Gümüş Küpe Alacakların Aklındaki En Önemli Soru: Gümüş Küpe Yara Yapar Mı?

Gümüş Takı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gümüş küpe ve diğer gümüş aksesuarları alırken bazı hususlara dikkat ederek kaliteli bir küpe edinebilir ve alerji problemi yaşamadan uzun yıllar severek kullanabilirsiniz. Bu hususlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Satın almak istediğiniz gümüş aksesuarın mutlaka ayarını öğrenmelisiniz. 925 ayar gümüş tercih etmek her zaman en doğru tercih olacaktır.
  • Gümüşün gerçek olup olmadığını anlamak uzmanlık gerektiren bir iştir. Güvenilir ve kurumsal olmayan firmalardan alınan gümüş aksesuarların esasında gümüş olmama ihtimali bulunmaktadır. Bu yanılgıya düşmemek için aldığınız ürünü mıknatısla kontrol edebilirsiniz. Gümüşün mıknatısa tutunma özelliği bulunmamaktadır. Bu nedenle aldığınız ürün mıknatısa tutunuyorsa gümüş olmaması veya gümüş maddesinin içerisine farklı maddeler karıştırılmış olması ihtimali yüksektir. İnternet alışverişlerinizde bu tarz bir durumla karşılaşırsanız iade edebilirsiniz.
  • Satın aldığınız markanın ticaret odasına kayıtlı olup olmadığını kontrol ederek güvenilir ve kurumsal bir firmadan alışveriş yaptığınızdan emin olabilirsiniz. Ürünün üzerinde ayar yazmıyorsa en güvenilir yöntemlerden birisi bu olacaktır.
  • Gümüşün kendine özgü bir ağırlığı bulunmaktadır. Sahte gümüşler ise çok daha hafiftir. Bu küçük ama değerli ayrıntı da bilinçli bir alışveriş yapmanıza yardımcı olacaktır.

925 Ayar Nedir?

Gümüş, uluslararası standartlara sahip bir materyaldir. Ayarlar binlik sistemde tanımlanmaktadır. En saf gümüş ise bu kapsamda 1000 değerde kabul edilmektedir. Yaygın olarak mücevher ve takı yapımında "Sterling Silver" yani 925 ayar gümüş kullanılmaktadır. 925 ayar gümüş, %92,5 gümüş ve %7,5 bakır oluşumundan meydana gelmektedir.

Gümüşün aksesuar yapımında tercih edilmesinin nedenleri ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Işığı iyi yansıtan bir maddedir.
  • Kolay şekil almaktadır.
  • Parlak bir madendir.
  • Anti alerjik ve anti bakteriyel bir materyaldir.

Gümüş küpe yara yapar mı  sorusu da gümüşün anti alerjik bir materyal olması nedeniyle olumsuz olarak değerlendirilmektedir.


Gümüş Küpe Yara Yapar Mı? ile ilgili etiketler; Gümüş alerji yapar mı, Çelik küpe alerji yaparmı, Gümüş Küpe,