Gümüş Nasıl Parlatılır? Kararan Gümüşü Eski Haline Getiren Yöntem

Gümüş Nasıl Parlatılır? Kararan Gümüşü Eski Haline Getiren Yöntem. Doğal yöntemler kullanarak gümüşünüzü parlatabilirsiniz. -Beyaz sirkeli su ve karbonat karışımını uygulayarak kararmış gümüşlerinizi eski haline dönüştürebileceğinizi biliyormuydunuz?

Gümüş Nasıl Parlatılır? Kararan Gümüşü Eski Haline Getiren Yöntem
Gümüş Nasıl Parlatılır? Kararan Gümüşü Eski Haline Getiren Yöntem

Kararmış bir gümüşün ilk günkü parlaklığını sağlaması için ev şartlarında yapılabilecek pek çok yöntem bulunmaktadır. En çok tercih edilen ev sonuç veren yöntemler şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Diş macunu ile gümüş parlatma işleminde diş macununun gümüş ürünlerin üzerine detaylı bir biçimde yayılmasından sonra ürünün su dolu bir kabın içerisinde ortalama kırk dakika bekletilmesi gerekmektedir. Daha sonra kaptan çıkan gümüş durulanarak kullanılabilmektedir.
  • Sirkeli su ve karbonat karışımı, farklı alanlardaki temizliklerde de kullanılan bir ürün olmakla birlikte gümüş ürünleri de çok iyi parlattığı bilinmektedir. Su dolu bir kabın içerisinde eklenen iki yemek kaşığı sirke ve bir miktar karbonat eklendikten sonra takıların parlayana kadar bu suda bekletilmesi gerekmektedir. Gümüş parlatma sirke önerisi sayesinde ilk günkü parlaklık sağlanabilmektedir.
  • Limonun barındırdığı asit etkisi sayesinde gümüşlerde de parlaklık sağladığı bilinmektedir. Limon ve tuzlu bir suda bekletilen gümüşler de kısa sürede parlayacaktır.

Gümüş Takıların Taşları Nasıl Parlatılır?

Gümüş takıların taşlarının parlatılması da bir tür temizlik işlemi olarak uygulanmaktadır. Tıpkı gümüş ürünlerin dış kısmında olduğu gibi taslı ürünlerde de sirkeli su ya da limonlu su gibi kararmaları gideren yöntemler rahatlıkla tercih edilebilmektedir.

Ürünün gümüş olmaması imitasyon olması durumunda ise bu yöntemlerin istene sonuçlara ulaştırması beklenmemektedir. İmitasyon ürünlerin ömrü kısa olduğu için çok fazla su veya sabunla temas etmesi halinde zaten doğrudan kararacaktır.

Bu nedenle takıların parlatılması için hangi maddeden üretildiğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Altın ya da pırlanta için yapılacak parlatma yöntemlerinin de birbirinden farklı olduğu bilinmektedir.

Gümüş Nasıl Parlatılır? Kararan Gümüşü Eski Haline Getiren Yöntem

Altın ve Pırlantanın Temizlenmesi Nasıl Yapılır?

Altın ve pırlanta ürünlere yönelik yapılacak bakım işlemleri gümüş ürünlerde olduğu gibi kararmayı gidermek için değil genel bakımını ve temizliğini sağlamak için yapılmaktadır. Bu nedenle soda ile gümüş parlatma ya da sirke ile gümüş parlatma gibi alternatif yöntemlerin yerine doğrudan su ve sabun tercih edilmektedir.

Pırlanta taşlar parlaklığını hiçbir zaman kaybetmeyen taşlar olarak bilinmektedir. Fakat bu taşların da bazen ilk günkü ışıltı içerisinde olmadığı fark edilmekte ve bu nedenle bakım gerektirmektedir.

Pırlantaların sertifikalı olması durumunda yıllık bakımları markalar tarafından yapılabilmektedir. Fakat yıllık bakımdan önce temiz ve parlak kullanımının sürdürmek isteyenlerin bulaşık deterjanı dolu bir kapta takıları bekletmesi ve sonra durulayıp kullanması yeterli olmaktadır.

Altınların bakımı da deterjanlı su ile yapılabilmektedir. Fakat burada kullanılacak suyun kaynamış sıcak su olması önemlidir. Yaklaşık yarım saat beklendikten sonra altınlar da ilk günkü ışıltılı görüntüsünü yeniden kazanabilmektedir.

Profesyonel gümüş parlatma ya da profesyonel altın parlatma işlemleri ise gerekli ekipmanların kullanılması ile satış yapan Mücevheratçılar tarafından sağlanmaktadır. Altın, gümüş ve pırlanta ürünler için düzenli olarak profesyonel bir bakım da yaptırılması gerekmektedir.