Gümüş Yüzüğün Sahteliğini Nasıl Anlarsınız?

Gümüşün sahte olup olmadığını nasıl anlarız sorusu, özellikle gümüş olduğunu düşündüğümüz hediyeler ile karşılaştığımızda merak konusu olmaktadır.

Gümüş Yüzüğün Sahteliğini Nasıl Anlarsınız?
Gümüş Yüzüğün Sahteliğini Nasıl Anlarsınız?

Gümüşün sahte olup olmadığını nasıl anlarız sorusu, özellikle gümüş olduğunu düşündüğümüz hediyeler ile karşılaştığımızda merak konusu olmaktadır. Bir yüzüğün gerçek bir gümüş mü yoksa sahte bir yüzük mü olduğunu anlamak için şu yöntemler denenebilir:

  • Gümüş olarak bildiğiniz ürünün kenarlarını hafif bir şekilde törpülemeyi deneyebilirsiniz. Törpü soanrasında parlaklığını kaybeden ürün, gümüş değildir.
  • Gümüş maddesi içeriği itibariyle mıknatıs tarafından çekilmemektedir. Bu nedenle bir mıknatıs ile kontrol yapabilirsiniz.
  • Gümüş ürünler belirli bir süre sonra kararma göstermektedir. Özellikle su ile temasında ya da nemli zemin ile temasında kararma olmaması durumunda ürünün farklı bir maddeden üretildiği düşünülmektedir.

Gümüşte En İyi Ayar Nedir?

Gümüş ürünlerde farklı ayarlar bulunmaktadır. Tasarım yapılırken ürün modeline ya da işlemeye göre 800, 900, 925 gibi farklı ayarlar tercih edilebilmektedir. Bu ayarlar belirlenirken aynı zamanda bakır gibi farklı materyallerin kullanım oranları da belirleyici olmaktadır.

Bu ayarlar içerisinde en çok gümüş içeren 925 ayar olarak bilinmektedir. Bir ürünün gümüş ayarının mutlaka üzerinde yazıyor olması gerekmektedir. Özellikle yüzüklerin iç kısmında kolye ve bilekliklerin de bağlanma kısımlarında bu ayar bilgisi yer almaktadır.

Ayar oranları, gümüş yüzük olduğunu nasıl anlarız sorusunun da cevaplarından birisi olarak bilinmektedir. İçerisinde ya da üzerinde ayar yazmayan ürünlerin gümüş olmadığı anlaşılmaktadır. Fakat her üründe yazan ayar da doğru ve orijinal olan olmayabilir özellikle imitasyon olarak bilinen ürünlerde ayar yazmasına rağmen gerçek gümüş olmadığı bilinmektedir.

Gümüş Kaplama Ürünler de Gümüş Sayılır Mı?

Gümüş ürünler ve gümüş kaplama ürünler birbirinden farklıdır. Gümüş kaplama ürünlerde herhangi bir gümüş değeri bulunmamaktadır. Ürünün ham maddesi farklı bir maddeden kullanılırken kaplamasının gümüş olduğunu ifade eden bir kavramdır.

Gümüş kaplama ürünler, gümüş ürünlere göre daha ucuz olmakla birlikte daha az dayanıklı ürünlerdir. Bununla birlikte cildinde hassasiyet olanlar için gümüş kaplama ürünlerde alerji durumu söz konusu olurken, gümüş ürünlerde böyle bir sorun oluşmamaktadır.

Gümüş yüzüğün içinde ne yazar sorusunun da cevabı bu konuyla ilgili olmaktadır. Ayarların yazılı olduğu yüzükler orijinal gümüş olurken herhangi bir ayar yazılı olmayan yüzükler ise gümüş kaplama olarak bilinmektedir.

Gümüş Yüzüğün Sahteliğini Nasıl Anlarsınız?

Gümüş Ürünlerin Temizliği Nasıl Yapılır?

Gümüş ürünler uzun vadede kullanım için uygun ürünlerdir. Kararma yapması durumunda ise düzenli bakım ve temizliğini yaparak ilk günkü kalitesinde kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu nedenle düzenli olarak şu bakım önerilerinin yapılması önerilmektedir:

  • Öncelikle uzun süreli kullanım isteyenler için gümüş ürünlerin ıslak ve nemli ortamlardan uzak tutulması ve ayrı kutularda muhafaza edilmesi gerekmektedir.
  • Diş macunu ile kararmış ürünlerin temizlenmesi de ilk günkü parlaklığa ulaşmasını sağlamaktadır.
  • Sirkeli su ve karbonat karışımı ile yapılan temizlikler de gümüşte oluşan kararmanın giderilmesine yardımcı olmaktadır.
  • Tuz ve limon karışımı da gümüş ürünlerde oluşan kararmaların giderilmesini sağlamaktadır.
  • Ürünlerin temizliği ile birlikte aynı zamanda saklama koşulları da önemli olmaktadır. Farklı metal ya da bakır gibi ürünlerle bir arada olmayacak şekilde ayrı kutularda muhafaza edilmesi gerekmektedir. Farklı metaller birbirlerine renk geçişi ya da kararma yapabilmektedirler.

Tüm bu önerilerin yıl içerisinde bir ya da iki defa yapılması, gümüş yüzüğün temizlenmesi ya da diğer gümüş ürünlerin temizlenmesi için oldukça önemli olmaktadır. Hem gümüş ürünlerin daha uzun vadede güzel bir görüntü ile kullanılması hem de herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaması için dikkatli kullanılması gerekmektedir.

Antika Gümüşlerin Özellikleri Nelerdir?

Bir ürünün antika gümüş ürün olduğunun anlaşılması için öncelikle gümüş maddelerden anlıyor olmanız gerekmektedir. Gerçek olan gümüşlerin zamanla kararma yapması göz önünde bulundurularak parlak görünen bir antika gümüş olasılığı bulunmamaktadır.

Antika olan bir gümüşte ara ara kararmalar görülebilmektedir. Bu kararma bölgelerinin kuru bir bez ile temizlenmeye çalışılması durumunda bezde leke oluşması bu üründe gerçek gümüş kullanıldığını göstermektedir.

Antika gümüşler her zaman doğru bir şekilde tanınması mümkün olmayan ürünlerdir. Bu nedenle antika işi ile uğraşan kişilere ürünlerin gösterilmesi ile daha doğru bir değerlendirme yapılabilmektedir.

Gümüş ile ilgili bilinmesi gereken en önemli konu gerçek gümüşün hiçbir zaman yapay bir parlaklığı olmayacağıdır. Çok fazla göze çarpan parlak ürünler genellikle sahte olurken kendiliğinden hafif kararmaları olan ürünlerin gerçek gümüş ürünler oldukları bilinmektedir.