Gümüş Yüzüğün Sarı Rengini Nasıl Koruyabilirim?

Gümüş yüzüklerde renk değişimleri meydana gelebilmektedir. Bu nedenle sarı gümüş renk atar mı sorusunun cevabı ne yazık ki evettir. Ancak birkaç noktaya dikkat ederek gümüş yüzüğünüzü uzun yıllar severek kullanabilmeniz de mümkündür.

Gümüş Yüzüğün Sarı Rengini Nasıl Koruyabilirim?
Gümüş Yüzüğün Sarı Rengini Nasıl Koruyabilirim?

Gümüş yüzüklerde renk değişimleri meydana gelebilmektedir. Bu nedenle sarı gümüş renk atar mı sorusunun cevabı ne yazık ki evettir. Ancak birkaç noktaya dikkat ederek gümüş yüzüğünüzü uzun yıllar severek kullanabilmeniz de mümkündür.

Aksesuar dünyasının altından sonra vazgeçilmez materyali gümüştür. Gümüşün ışıltısı ve zarafeti, kolay şekil alabilmesi mükemmel takılar ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır. Gümüş, anti bakteriyel ve anti alerjik bir madendir. Gümüşün anti bakteriyel özelliği bulunduğu bölgenin mikroplardan temizlenmesini sağlamaktadır. Anti alerjik özelliği ise kişide alerjik reaksiyonlar oluşmasını engellemektedir. Bu gibi nedenlerle gümüş sık tercih edilirken, tercih eden herkes de bilir ki gümüş bir süre sonra kararacaktır.

Gümüş aksesuar kullanımında, gümüş maddesinin sülfür gibi maddelerle reaksiyona girmesini engellerseniz ve kimyasal maddelerle temas kurmazsanız, gümüşte renk atması veya kararma gibi problemler uzun süre yaşanmayacaktır. Bu sayede sevdiğiniz aksesuarlarınızı uzun yıllar severek kullanabilirsiniz.

Gümüş Yüzüklerin Kararması Nasıl Önlenir?

Gümüş sararması ve kararması gibi problemler yaşamamanız için dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Aksesuarlarınızın sabun, krem ve losyon gibi kozmetik ürünlerle temasını azaltmak kararmasını engelleyecektir.
  • Özellikle el bileklerinize ve kulak arkalarınıza parfüm, deodorant gibi ürünleri sıkarken gümüş aksesuarlarınızı çıkarmanız gerekmektedir.
  • Gümüşlerinizin çizilmemesi için bulaşık yıkama ve temizlik gibi işlemleriniz sırasında eldiven kullanmayı deneyebilirsiniz.
  • Tuzlu su, gümüşün parlaklığını azaltan materyallerin başında gelmektedir. Bu nedenle özellikle denize girerken iyot nedeniyle kararma problemi ile karşı karşıya kalmamak için gümüşlerinizi çıkarmalısınız. Yine klor maddesi de oksitlenmeye sebep olacağı için havuzda da kullanmayı tercih etmemelisiniz.
  • Gümüş yüzüklerinizi kullanmadığınız zamanlarda kapalı kutu içerisinde saklamalısınız. Bu sayede havada bulunan sülfür maddesi ile reaksiyona girmesi azalacak ve kararması engellenecektir. Kutusuna kaldırmadan önce nemli bir bezle silmeniz faydalı olacaktır. Çünkü terimiz içerisinde bulunan asit de takılarınızı olumsuz etkileyebilir.
  • Gümüş parlatıcıları ile silmek, parlak görünümün muhafaza edilmesi için faydalı olacaktır.
  • Gümüş Yüzüğün Sarı Rengini Nasıl Koruyabilirim?

Gümüş Neden Kararır?

Gümüş yüzük karardı problemi yaşayan pek çok kişi, gümüşün gerçek olmadığını düşünmekte ve gümüş neden kararır arayışına girmektedir. Ancak rahat olabilirsiniz. Gerçek gümüş de kararabilmektedir. Gümüşün kararmasının en temel nedeni kükürt maddesidir. Havada bulunan kükürt, gümüşün kararmasına neden olabilmektedir. Bunun yanında yine havada bulunan hidrojen ve sülfürik maddeleri de gümüşün kararmasına neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda gümüşün parlatılmasını sağlayarak tekrar ilk günkü gibi kullanmanız mümkündür.

Kararan Gümüş Yüzükler Nasıl Parlatılır?

Gümüş neden kararır sorusunun cevabını verdikten sonra esas konuya dönmek gerekirse, yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi gümüş kararabilmektedir. Korumak için bazı yöntemler olsa da, bu yöntemlere devamlı olarak dikkat etmeniz mümkün olmayacağı için yine aynı problemle karşı karşıya kalmanız muhtemeldir. Bu nedenle gümüş takıları korumayı olduğu gibi tekrar eski görünümüne kavuşturmayı da bilmeniz faydalı olacaktır.

Kararan gümüş yüzükleri parlatmak için gümüş parlatma temizleyicileri ve gümüş parlatma bezleri en doğru tercih olacaktır. Bu sayede gümüşlerinizi devamlı olarak parlatarak kararmanızı önleyebilirsiniz. Bunun yanında gümüş atölyeleri ve gümüşçüler de gümüşlerinizi tekrar parlatma ve cilalayarak uzun süre kararmasını önleme hizmeti vermektedir.

Gümüş parlatma işlemine dair bilmeniz gereken en önemli husus ise gümüşün nasıl parlatılmayacağıdır. Özellikle internet ortamında diş macunu, çamaşır suyu, ketçap ve sigara külü gibi maddelerle gümüş parlatma yöntemleri oldukça yaygındır. Ancak bu yöntemler gümüşe zarar vermektedir. Zarar gören bir gümüşün ise kullanım ömrü kısalmaktadır. Bu nedenle gümüş neden kararır ve nasıl parlatılır araştırması yaparken bu yöntemlere inanmamanız oldukça önemlidir. 


Gümüş Yüzüğün Sarı Rengini Nasıl Koruyabilirim? ile ilgili etiketler;  Sarı gümüş renk atar mı, Gümüş nasıl karartılır, Gümüş nasıl ANLAŞILIR, Çamaşır suyundan Kararan gümüş, Gümüş kokar mı, Gümüş kolye Özellikleri, Gümüş sararması, Külçe gümüş kararır mı