Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bahar aylarında birlikte güneş ışınlarından korunarak görüş açısını rahatlatma ihtiyacı, güneş gözlüğü kullanımını da yaygınlaştırmaktadır Özellikle bahar mevsimine yaklaşılan dönemlerde güneş gözlüğü alırken nelere dikkat edilmeli soruları çok daha sık sorulmaktadır.

Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeliyiz?
Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bahar aylarında birlikte güneş ışınlarından korunarak görüş açısını rahatlatma ihtiyacı, güneş gözlüğü kullanımını da yaygınlaştırmaktadır Özellikle bahar mevsimine yaklaşılan dönemlerde güneş gözlüğü alırken nelere dikkat edilmeli soruları çok daha sık sorulmaktadır. Bununla birlikte öncelikle güneş gözlüğünün yalnızca sıcak havalarda kullanılan bir aksesuar olmadığını da hatırlatmak gerekmektedir. Karlı araziler ve güneş tutulmasının olduğu bölgelerde de doğrudan güneşe bakmak gözünüze zarar verecektir. Kornea hasarlarının ortaya çıkmasını istemiyorsanız, güneş gözlüğünü tüm yüksek ışıklı ortamlarda kullanmanız gerekecektir. Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra güneş gözlüğü seçimine gelirsek, seçimlerinizi etkileyecek birçok farklı husus bulunmaktadır.

Güneş gözlüklerinin birçok farklı renk ve modelde üretilmesi pek çok kişi için sağlığın geri planda bırakılmasına neden olsa da, esasında güneş gözlüğü seçimi yaparken hem sağlık hem stil birlikte aranmalıdır. Gözlük kalitesi, görme konforunu doğrudan etkilemektedir. Gözlük modeli ise mükemmel görünüme ulaşmak konusunda büyük bir adımdır. Doğru model gözlük, yüzünüzle tam uyum sağlamakta ve güzelliğinizi ön plana taşımaktadır.

Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeliyiz?

UV Koruması En Önemli Özellik

Numaralı güneş gözlüğü alırken nelere dikkat edilmeli araştırması yapanlar için de standart bir güneş gözlüğüne sahip olarak güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak isteyenler için de en önemli husus UV korumasıdır.

Güneşin ultraviyole ışınları ile gözün direkt olarak temas etmesi, göz sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle güneş gözlüğü alırken gözlüğün ultraviyole ışınlarını blokaj derecesine dikkat etmek gerekmektedir. Güneş gözlüklerinde gördüğünüz UV200 gibi ibareler, UV blokaj derecesini göstermektedir. UV filtresi ise gözün içerisine zararlı ışıkların girmesine engel olmaktadır.

Seçim yaparken en önemli parametreniz UV blokajı olmalıdır. Bu noktada yüzde 99'un üzerinde UV blokajı yapabilen camları tercih etmek doğru tercih olacaktır. Deniz kenarı ve karlı arazi gibi yüksek ışıklı ortamlar için kullanılacak bir güneş gözlüğünün UV400 koruması olması gerekmektedir. 

Cam Rengi Seçimi Görüşünüzü Etkiler

Güneş gözlükleri renklendirilirken derinlik algısı oluşturma, parlaklığı kesme gibi detayların yanı sıra trendleri de takip etme amacı bulunmaktadır. Mercek ve cam rengi seçimi, gözlerinize ışığın ulaşabileceği ölçüyü, renkleri ne kadar iyi görebileceğiniz gibi birçok farklı hususu etkilemektedir. Bu nedenle cam rengi seçiminde kişisel zevkiniz kadar görüşünüzü etkileyecek alanlara da dikkat etmeniz gerekmektedir. Çocuğa güneş gözlüğü alırken nelere dikkat edilmeli diyenler için de bu husus oldukça önemlidir. Gözlük renklerine göre camların temel özellikleri şu şekildedir:

  • Kahverengi, siyah, gri ve yeşil : Orta - üstü parlaklıkla parlamanın önüne geçilmesini sağlayan bu renkler, oldukça sık tercih edilmektedir. Yoğun güneşli günlerde de, günlük kullanımda da tercih edilebilir renklerdir.
  • Sarı, altın, açık kahverengi : Orta - düşük ışık koşullarında ideal performansı sağlamaktadır. Özellikle kış sporları için doğru bir tercihtir.
  • Pembe, kırmızı : Düşük ışık görünürlüğünde ideal performansı sağlamaktadır. Bu renk camların temel özelliği ortamın parlak görünümünü arttırmasıdır. Kış sporları ve bulutlu havalar için doğru tercihtir.
  • Aynalı cam : Merceğin dış kısmında yansıtıcı film bulunan cam seçenekleridir. Işığı yansıtarak göze daha az ışık girmesini sağlamaktadır. Parlaklık derecesi yüksek ortamlarda ideal performansı sağlamaktadır.

Mükemmel Görünüme Ulaşmak için Yüz Şeklinize Uygun Tercih Yapın

Bayan güneş gözlüğü alırken nelere dikkat edilmeli araştırması yapanlar için en önemli hususlardan birisi yüz şekline uygun seçim yapmaktır. Güneş gözlüğünün yüzünüze tam oturduğundan emin olmanız gerekmektedir. Çerçevenin kaşınızla aynı hizada olmaması ve yanağınıza değmemesi, bu noktada dikkat etmeniz gereken ilk husustur. Kemerli bir burnunuz varsa, düşük ve kalın bir gözlük; ince bir yüzünüz varsa ise ince bir gözlük tercih etmelisiniz.

Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeliyiz? ile ilgili etiketler: Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeliyiz UZMANTV, En iyi güneş gözlüğü, Güneş gözlüğü alırken yüze göre nasıl Seçilir, Yüz tipine göre güneş gözlüğü, Güneş gözlüğü alırken kaşları kapatmalı mı, Güneş Gözlüğü, Erkek Güneş Gözlüğü