Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

Güneş gözlüğü nasıl seçilir sorusunun cevabını bulabileceğiniz bu yazı serimizi takip etmenizi öneririz. Güneş gözlüğü yılın her yılı kullanabileceğimiz fonksiyonel ve şık bir aksesuardır.

Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

Güneş gözlüğü nasıl seçilir sorusunun cevabını bulabileceğiniz bu yazı serimizi takip etmenizi öneririz. Güneş gözlüğü yılın her yılı kullanabileceğimiz fonksiyonel ve şık bir aksesuardır. 50’lerden beri severek kullanılan güneş gözlüğü hem kadın hem de erkekler için vazgeçilmez bir obje olmuştur. Kadın, erkek ve unisex güneş gözlükleri model, renk ve şekil olarak çeşitlilik göstermeye başlanmıştır. Bu da insanların güneş gözlüğü seçiminde kararsız kalmasına ve zorlanmasına sebep olmuştur. Hem avantajlı hem de dezavantajlı bu durumu doğrudan lehinize çevirebilirsiniz. Fiziksel özellikleriniz, renk tercihleriniz ve günlük kıyafet kombinlerinizi göz önünde bulundurarak alternatifler listenizi daraltabilir kısa sürede kendinize uygun bir güneş gözlüğü edinebilirsiniz. Güneş gözlüğü seçmeden önce yapmanız gereken ilk şey çok basittir. Nedir peki? Komik gelebilir ama aynaya bakmaktır. Saç rengi, ten rengi ve yüz şekli gibi temel fiziksel özellikleriniz nasıl bir güneş gözlüğü kullanmanız gerektiğini size söyleyecektir. Bunları referans alarak yapacağınız doğru tercihler hem havalı bir görünüm kazanmanızı sağlayacak hem de göz sağlığınız konusunda büyük faydalar sağlayacaktır.

Güneş Gözlüğü Alırken Neye Dikkat Edilmeli?

Güneş gözlüğü alırken neye dikkat edilmeli konusunda vereceğimiz tavsiyelere kulak vermenizi tavsiye ederiz. Fiziksel özelliğinize uygun model ve rengi bulduktan sonra gözlük kalitesi hakkında çeşitli araştırmalar yapmanız büyük öneme sahiptir. Piyasada orijinal olduğu iddia edilen birçok güneş gözlüğü fahiş fiyatlar biçilerek müşterilere satılmaktadır. Bu tarz dolandırma stratejileri ne yazık ki çok yaygındır. Hem finansal açıdan zarara uğrayıp hem de göz sağlığınızdan olmanızı istemeyiz. Bu yüzden aldanmamanız için güneş gözlükleri hakkında fazla bilgi sahibi olmanız gerekir. Güneş gözlüğü alırken kalitesini ispat etmiş markaları tercih edin. Gözlük camının UV filtresine ya da polarize cama sahip olup olmadığını test edin. Güneş gözlüğü garanti süresi konusuna dikkat edin en az 2 yıl garanti süresine sahip gözlük markalarını tercih edin. Doğru ve kaliteli güneş gözlüğü tercihi ile göz sağlığınızı sekteye uğratmayın. Bunun sayfamızdaki kalite standartlarını zirveye taşımış ürünlerimize göz atmanızı isteriz. Büyük indirimleri yakalayabilir, üründen memnun kalmama durumlarında iade kolaylığından ve ücretsiz teslimat özelliklerimizden faydalanabilirsiniz.

Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

Güneş Gözlüğü Polarize mi UV mi Olmalıdır?

Güneş gözlüğü polarize mi uv mi olmalıdır şeklinde kıyaslamalar çokça yapılır. Polarize güneş gözlüğü nedir, ne işe yarar ve bir gözlük için polarize cam olmazsa olmaz mıdır gibi sorulara cevap vereceğiz. Akabinde UV filtreli güneş gözlüğü nedir sorusunu masaya yatırıp UV filtrenin öneminden bahsedeceğiz. Polarize cam fotoğrafçıların genel olarak kullandığı ışık yansımalarını engellemek için kullandıkları filtre çeşididir. Polarize camın ya da filtrenin güneş gözlüğü için olmazsa olmazlığı söz konusu değildir. Polarize camın işlevi yatay ya da göze doğrudan paralel olarak gelen ışık yansımalarını minimuma indirmek, engellemektir. Aslında polarize cam yalnızca bir seçenektir. Güneş gözlüğü seçiminizde hayati bir öneme sahip değildir. Tabi ışığa doğrudan maruz kaldığınız bir işte çalışıyorsanız ya da ışığa maruz kaldığınız etkinlikler yapıyorsanız, elbette ki polarize gözlük kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. UV filtre ise güneş gözlüklerinde bir tercihten ziyade zorunluluktur. UV filtreye, ışığın zararlı etkilerini bloke etme gücüne sahiptir. UV filtreye sahip güneş gözlüklerinde UV200, UV400 ve UV600 gibi ibareler bulunması büyük önem teşkil etmektedir. Güneş gözlüğü alırken temel beklentilerinizi düşünün, araştırın ve sayfamızı takip edin. Pişman olmayacağınızın garantisini veriyoruz.

Gözlük Ölçüleri Nasıl Olmalı?

Gözlük ölçüleri nasıl olmalı konusu güneş gözlüğü seçiminde kullanıcıları en çok düşündüren konulardan biridir. İlk defa güneş gözlüğü alacak ve sitemiz üzerinden almayı planladıysanız bu konu hakkında genel anlamda bir bilgi sahibi olmanız önemlidir. Güneş gözlükleri genişlik, ekartman, burun - köprü, sap – kol uzunluğu ve yükseklik gibi ölçülerden oluşmaktadır. Bu ölçü hepsi milimetre büyüklüğünde alınır.

  • Genişlik şakak arası ölçüm olarak,
  • Ekartman gözlük camının soldan sağa ölçümü,
  • Burun – köprü 2 lens arasında kalan mesafeyi,
  • Sap – kol uzunluğu bildiğiniz üzere gözlüğün sapının mesafesini,
  • Yükseklik ise camın yukarıdan aşağıya ölçümü,

İfade eder. Sap – kol uzunluğu gibi ölçüler ayarlanabilmektedir. Bunun haricindeki tüm ölçüleri gözlüğünüzü seçerken göz önünde bulundurmalısınız.