Kararmış Gümüş Nasıl Parlatılır? Kolay Gümüş Parlatma Yöntemini Açıklıyoruz.

Sizde artık ücret vermeden kararan gümüşlerinizi parlatabileceksiniz. Kararmış Gümüş Nasıl Parlatılır? Kolay Gümüş Parlatma Yöntemini Açıklıyoruz.

Kararmış Gümüş Nasıl Parlatılır? Kolay Gümüş Parlatma Yöntemini Açıklıyoruz.
Kararmış Gümüş Nasıl Parlatılır? Kolay Gümüş Parlatma Yöntemini Açıklıyoruz.

Gümüşün siyaha benzer bir kararma yaşaması durumunda beyazlatma yapabilmek için ev ortamında sunulan bazı olanaklar bulunmaktadır. Gümüş parlatıcı olarak kullanılmakta olan yöntemler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Sirkeli ve karbonatın azar miktarda bir kap suya eklenmesi ve gümüş takının da bu kap içerisinde yarım saat kadar bekletilmesinden sonra kararma durumu ortadan kalkacaktır.
  • Limonlu su da tıpkı sirkeli su içerisinde gösterdiği etkiyi sunacağı için alternatif olarak kullanılabilmektedir.
  • Diş macunu da oldukça iyi bir gümüş beyazlatıcı olarak bilinmekte olup sürülmesinden sonra suda bekletilmesi gerekmektedir.

Gümüş beyazlatma sürecinde bu yöntemler uygulandıktan sonra takıların güzel bir biçimde durulanması gerekmektedir. Beyazlatmadan sonra dikkatli kullanılması halinde uzun süre boyunca parlaklığını koruması beklenmektedir.

Gümüş Ürünler Neden Kararır?

Gümüş ürünler yapısı itibariyle oldukça hassas bir maddeden oluşmaktadır. Bu madde herhangi bir kimyasal ile karşılaştığında kararmaya başlamakta ve kısa sürede kirli bir görüntü oluşturmaktadır.

Profesyonel gümüş parlatma ya da evdeki yöntemlerle gümüş parlatma işlemleri yapılmadığında kararan ürünlerin kullanımı estetik olmayacağı için bakımı konusunda hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir.

Gümüşlerin kararmasına neden olan ürünler genellikle deterjanlar veya parfümlerdir. Doğrudan ürüne temas etmesi halinde kararma daha hızlı olmaktadır. Bunun yanı sıra insan vücudunun terlemesinden kaynaklı olarak da gümüşte bozulma veya kararma olabilmektedir.

Evdeki Gümüş Eşyalar Nasıl Parlatılır?

Evde bulunan gümüş eşyalarının parlatılması da sirkeli, karbonatlı veya limonlu su ile olabilmektedir. Fakat bazı ev eşyalarının desenleri nedeniyle suda bekletilmesi renginin beyazlaması için yeterli olmayabilir.

Evdeki eşyaların temizliği ve bakımı yapılırken gümüş şekerlik nasıl parlatılır sorusuna cevap olarak ilk öneri diş macunu olmaktadır. Şekerliklerin de kıvrımlı desenleri olduğu için suda bekletilmesinin istenen sonucu vermediği bilinmekte fakat macun ile yapılan temizliğin daha detaylı olacağı için kolay beyazlatılacağı bilinmektedir.

Şekerliğin yanı sıra gümüş tepsi ya da gümüş tabak gibi pek çok eşya bakımı aynı şekilde yapılmaktadır. Evde kullanılan bazı gümüşlerde ise eskitme modeli bulunmaktadır. Bu gümüşlerin herhangi bir bakımdan geçirilmeden de rahatlıkla kullanılması mümkün olmaktadır.

Alman Gümüşünün Parlatılmasında Ne Uygulanmalıdır?

Alman gümüşü, normal gümüşten farklı olarak içeriğinde bakır ve çinko da barındırmaktadır. Bu nedenle parlatılma işlemleri yapılırken standart gümüş beyazlatmasından daha farklı adımların takip edilmesi gerekli görülmektedir.

Alman gümüşünün içerisinde yüksek oranda metal de bulunduğu için bakımı yapılırken metal bezi kullanılarak ilk adımın başlatılması gerekmektedir. Metal beziyle silindikten sonra ise deterjanlı su ile kirlerinden arındırılmaktadır.

Alman gümüşü nasıl temizlenir adımlarından sonra ne şekilde parlatılacağının da bilinmesi ve uygulanması gerekmektedir. Karbonatlı su veya diş macunu yöntemleri Alman gümüşü için en etkili yöntem olarak bilinmektedir. Bu bakımın yapılmaması durumunda oldukça parlak görünen gümüş renk başkalaşımı geçirerek yeşil tonuna dönebilmektedir.