Küçük dostlarımız için kedi Maması alırken nelere dikkat edilmeli

Kedi maması seçimine büyük özen gösterilmelidir. Doğru araştırılmamış ve kalitesiz kedi maması sorun oluşturabilir. İşte kedi maması alırken dikkat etmeniz gerekenler. Okumak için hemen tıkla.

Küçük dostlarımız için kedi Maması alırken nelere dikkat edilmeli
Küçük dostlarımız için kedi Maması alırken nelere dikkat edilmeli

Her canlı için en önemli konulardan biri olan beslenme, kedi sahibi kişilerin de ilgisini çeker. Birbirinden farklı özellikler taşıyan kedi mamaları, kedilerin beslenmesinde önemli bir yer tutar. Sağlıklı bir kedi sahibi olmak için doğru mamaları tercih etmeniz gerekir. Güvenilir ve bilindik kedi maması markaları, bu konuda yardımınıza yetişir. Kedi maması alırken dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için bu yazıda detaylı bir şekilde işledik.

Kedi Maması Nedir?

Kedilerin tüketmesi amacıyla üretilen kedi maması çeşitleri, özellikle evde kedi besleyenler tarafından araştırılır. Vitamin ve amino asit gibi besleyici içeriklerin ön plana çıktığı mamalar, kedilerin sağlıklı bir hayat sürmesinde rol oynar. Farklı form ve lezzetlere sahip kedi maması, büyüme sürecinde de kedinize destek çıkar.

Kedi Maması Nasıl Yapılır?

Kedi Maması Nasıl Yapılır?

Kedi maması üreten firmalardan yararlanabileceğiniz gibi evde kendi başınıza kedi maması hazırlamanız da mümkündür. Yükselen kedi maması fiyatları, kısıtlı bütçesi bulunan kedi sahiplerinin evde mama yapımına yönelmesine neden olmuştur. Evde mama yaparken öncelikle hangi aromayı kullanacağınızı belirlemeniz gerekir. Kuzu etli, ıspanaklı, ton balıklı ve tavuklu gibi birbirinden farklı mama tariflerini uygulayabilirsiniz. Malzemeleri karıştırıp haşladıktan sonra mamayı soğutmak için buzdolabında bekletin. Çıkardığınızda ürün tüketime hazır olacaktır.

Kediler İçin Yaş Mama Mı Kuru Mama Mı?

Kedinize mama seçerken kuruluğuna dikkat etmeniz önemlidir. Yaş mama, kedinin su ihtiyacını karşılamasına yardımcı olurken kuru mamaların da diş sağlığına iyi geldiği bilinir. Kedilerde sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturulması için her iki mama türünün de tüketilmesi önerilir. Yeterli vitamin ve minerali içeren mamalar, aynı zamanda kedinizin fiziksel sağlığını da olumlu yönde etkiler.

Yavru Kedilere Kuru Mama Ne Kadar Verilmeli?

Yavru kedi maması, kedi sahiplerinin önem vermesi gereken konulardandır. Kedinizin yaşını ve ağırlığını göz önünde bulundurarak günlük kuru mama ihtiyacını kolayca hesaplayabilirsiniz. 1.5-2.5 kg arasındaki kedilere günlük 20-30 gr kuru mama yeterli gelecektir. Günlük kuru mama ihtiyacını karşılamak, yavru kedilerin büyüme sürecine de yardımcı olur.

Kedi Sadece Kuru Mama İle Beslenir Mi?

Kedilerin sindirim sistemleri için yalnızca kuru mamayla beslenmesi doğru değildir. Her ne kadar su içerek su ihtiyacı karşılansa da yaş mama ve kuru mamanın birlikte tüketilmesi daha iyi etki gösterecektir. Vücuttaki su ve mineral tuzu eksikliğini artıracağından sadece kuru mama tüketmek, kedinizin bağışıklık sistemini negatif yönde etkiler.

Kuru Mama Açıkta Bozulur Mu?

Mamanın havayla temas etmesi, tüketim ömrünü kısaltan nedenlerdendir. Mama açıkta kaldığında nemlenir bayatlamaya başlar. Bu da kedinizin mama tüketme isteğini azaltabilir. Paket açıldıktan sonra bir ay içerisinde mamanın tüketilmesi önerilir. Bu sürenin kısalmaması için paketten her mama aldığınızda ağzını güzelce kapatmanız gerekir. Zengin içerikli formüle edilen mamalar, mümkün olduğunca havadan uzakta tutulmalıdır.

Kuru Mamanın Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Koku duyusu epey güçlü olan kediler, kuru mamanın bozulduğunu çabucak anlar. Bundan dolayı kediniz mamayı kokladıktan sonra yemeden uzaklaşıyorsa, mamanın bozuk olduğunu anlamış olursunuz.

kedi-mamasi-markalari

Kedi Maması Markaları

Kısır kedi, yavru kedi ve yetişkin kedi gibi farklı özelliklere göre sınıflandırılan kedilere yönelik farklı markalar üretim yapmaktadır. Piyasada yıllardır yeri olan pek çok marka, kedinizin beslenme ihtiyacını karşılamanızda güvenebileceğiniz seçeneklerdir.

En İyi Kedi Maması Hangisi?

Kedi sahiplerinin çoğu, en iyi kedi mamasının hangisi olduğunu merak eder. Hill’s Pet Nutrition, N&D ve Pro Plan; sektörün en iyi markaları arasındadır. Kedinizin yaşam kalitesini önemli ölçüde artıracak kaliteli mamalar, farklı ağırlıkta paketlere yerleştirilir. Kedi maması 15 kg boyutlu paketler, en çok tercih edilen mama çeşitlerindendir.

Yavru Kedime Hangi Mamayı Vermeliyim?

Yavru kediler, büyüme ve gelişme döneminde olduğundan hangi mamayı seçeceğiniz oldukça önemlidir. Piyasanın bilinen markalarından seçim yaparak yavru kedinize uygun mamayı tespit etmeniz mümkündür.

Kedi Maması Fiyatları

Kısırlaştırılmış kedi maması ve diğer mamaların fiyatları, paket boyutuna göre belirlenir. Türkiye genelinde aynı seviyelerde seyreden fiyatlar, kedi sahiplerinin bütçesi dikkate alınarak oluşturulur. Bu sayede herkesin ihtiyaç duyduğu mama çeşidine kolayca erişmesi sağlanır. Siz de kedi maması ile ilgili gerekli bilgileri edinerek kedinize daha kaliteli bir yaşam sunabilirsiniz.