Kehribar Nedir? Kehribar Taşının Özellikleri Nelerdir? 

Kehribar taşının ne işe yaradığını öğrenip, buna göre kullanabilirsiniz. Kehribar taşının insan hayatında ki önemini anlattığımız Kehribar Nedir? Kehribar Taşının Özellikleri Nelerdir? makalesini hemen oku.

Kehribar Nedir? Kehribar Taşının Özellikleri Nelerdir? 
Kehribar Nedir? Kehribar Taşının Özellikleri Nelerdir?

Kehribar taşı, uzun yıllardır insan hayatı üzerinde son derece önemli bir yere sahiptir. Genel olarak aksesuar ve takı amacıyla tercih edilse de, bu taşın aynı zamanda tedavi edici bir özelliği vardır. Üstelik bu tedavi edici özellikler hem yetişkinler üzerinde hem de bebekler üzerinde büyük oranda etkili olur. 

Kehribar Nedir? 

Kehribar, çamgiller ailesine dahildir. Pinus succinifera ağacının reçinelerini fosilleştirerek ortaya çıkar. Hatta halk arasında bu taşa "ağaç reçinesi" denildiği de bilinir. Literatür araştırması yaptığınız zaman ise amber olarak anıldığını görebilirsiniz. Bu reçineler, uzun yıllar içerisinde fosil haline gelirken içinde canlı kalıntılarına dahi denk gelmeniz mümkündür. Günümüzde bu taştan özellikle tesbih yapımı son derece popülerdir. Üstelik şifalı yapısı sebebiyle de insan sağlığı açısından önemli bir yere sahiptir. Kehribar taşının içinde oksijen, hidrojen, karbon ve süksinik asit gibi mineraller vardır. Ağaç reçinesi fosilleşmeden önce arı, sinek ya da kurtçuk gibi canlıları içine hapseder. Bunun sonucunda ise canlılar da fosilleşir. Bu nedenle kehribar taşı aynı zamanda tarihi yansıtan bir özelliğe sahiptir. Bun bağlı olarak da yüzyıllar içerisinde her zaman değer görmeyi başarır. 

Kehribar Özellikleri Nelerdir? 

Kehribar Özellikleri Nelerdir? 

Kehribar taşı için mücevher olduğunu düşünen insanlar vardır. Bu düşünce son derece yanlış bir olgudur. Çünkü bu taş mücevher değildir. Fosilleşmiş reçine olarak bilinir. İlk çıkarıldığı zaman mat görüntüsüyle dikkat çeker. İşlenip kullanılmaya başladıktan sonra yapı olarak daha saydam bir hale gelir. Ve saydamlaşmaya başladıkça parlaklık oranı da artış gösterir. Yapı olarak fazlasıyla yumuşaktır. Ayrıca son derece hafiftir. Bunun sebebi ise kehribarın, gerçek taş olmamasıdır. Taş yapısını genel olarak incelediğiniz zaman bünyesinde ortalama 256 farklı renk tonu barındırdığını görebilirsiniz. Ancak bu renk tonları arasında iki tanesi ön plana çıkar. Kehribar renkleri arasında sarıya çalan ve kızıla çalan renk tonu son derece popülerdir. Sarıya çalan renk tonu saydam kehribar olarak da bilinir. Bu taşlar zaman içerisinde maruz kaldığı güneş ışıkları ve ısı seviyesine göre renk değişiklikleri yaşayabilir. 

Kehribar Nerelerde Kullanılır? 

Kehribarın kullanım alanları hakkında kısa çaplı bir araştırma yaptığınız zaman, pek çok alanda kendine kullanım alanı bulduğunu görebilirsiniz. Eski yüzyıllardan fosilleşerek gelmesi, özellikle tarih alanında araştırma yapılırken rehber görevi görmesine neden olur. Bu taşa daha önce yapılan araştırmalarda Mycenaean mezarlarına denk gelinmiştir. Ayrıca Avrupa'nın pek çok noktasında süs eşyası olarak kullanımı hala daha devam eder. Bunların yanı sıra tıp dalında da bu taşın kullanım alanları vardır. Bu alanlar için bir listeleme yapmak gerekirse;

 • Kehribar yağı isteri ve boğmaca tedavisinde kullanılmıştır. 
 • Antik Roma dönemlerinde akıl sağlığını koruyucu özelliği ön plana çıkmıştır. 
 • Orta Çağ dönemlerinde sarılık hastalığının tedavisinde kullanılmıştır. 
 • Günümüzde Litvanya'da yaşam süren pek çok kadın, kehribar kolyesi kullanarak guatrdan korunmayı amaç edinir. 
 • Sol bileğe takılması durumunda depresyonu önler. 
 • Takan kişiye ve yanındaki kişilere pozitif enerji verir. 
 • Taşın, bedenle temas etmesi halinde sıcaklık yaydığı bilinir. 
 • Hafıza güçlendirir. 
 • Bağırsakları çalıştırır. 
 • Bebeklerin diş dönemini ağrısı geçirmeleri üzerinde etkili olur. 

Kehribar Faydaları Nelerdir? 

 

Kehribar taşı faydalarıyla da ön plana çıkar. Kullanım alanlarının yanı sıra insanlara sunduğu yararlar, bu taşa duyulan ilgi oranının artmasında rol sahibi olur. Peki kehribarın faydaları nelerdir? 

 • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. 
 • İnsanların ruh hallerini sakinleştirmeye yardımcı olur. 
 • Kişilerin mutsuz ve umutsuz ruh hallerini pozitif yöne çevirir. Melankolik ruh halinden uzaklaşmanızı sağlar.
 • Kehribar taşını biraz ısıtıp, vücudunuza değdirdiğiniz zaman soğuk algınlığınızı gidermeye başarır. 
 • Kas ve eklem ağrılarının giderilmesinde son derece faydalı olduğu bilinir.
 • Hem hamilelik hem de lohusalık döneminde kişilerin agresif ruh halinden uzaklaşmasını sağlar. 
 • Hamilelik döneminde migren ve diş hastalıklarının giderilmesinde büyük rol oynar. 
 • Hamile kadınlar kehribar kolyesi taktığı zaman, solunum yolu enfeksiyonlarından korunmuş olurlar. 

Kehribar Türkiye’de Nerede Bulunur? 

Kehribar, dünya genelinde pek çok noktada bulunur. Dünya üzerinde kehribar yataklarının neredeyse %90 oranındaki bir bölümünün, Rusya sınırları içerisinde olduğu bilinir. Bunun dışında Ukrayna, Polonya, İsveç, İngiltere, Hollanda ve Romanya gibi ülkelerde de kehribar yatakları olduğu bilinir. Türkiye’de de bazı bölgelerde kehribar çıkarılır. Ancak yoğunluğu çok fazla değildir. Erzurum, Bayburt ve Erzincan gibi bölgelerde az miktarda da olsa kehribar çıkarılır. 

Sıkma Kehribar Ne Demek? 

Kehribar çeşitleri hakkında araştırma yaptığınız zaman doğal yollarla elde edilen kehribarın yanı sıra, yapay yollarla elde edilen kehribar olduğunu da görebilirsiniz. Bunlar labaratuvar ortamında hazırlanır. Ve bu kehribar çeşidine sıkma kehribar adı verilir. Formal, dehit ve fenol ana malzemelerinin yanı sıra bazı ekstra kimyasal malzemeler aracılığıyla bu kehribarı elde etmek mümkündür. Sıkma kehribarın içinde herhangi bir kimyasal maddeye yer verilmemektedir. Görünüm itibariyle bu ürünler de doğal kehribar gibi büyük bir özenle dizayn edilir. 

Kehribarın Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır? 

Kehribarın Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır? 

Piyasa genelinde gerçek kehribar olarak satışa sunulan çok sayıda ürün vardır. Ancak bunların bir kısmı sahte çıkabilir. Bu nedenle gerçek kehribar nasıl anlaşılır noktasında bilgi sahibi olmanızda fayda vardır. Kehribar taşında sadece bir renk tonu olmadığı için, kızılötesiyle baktığınız zaman gökkuşağının renk tonlarını görebilmeniz gerekir. Ayrıca elinizdeki taşı hafif ısıya tuttuğunuz zaman, etrafa çam kokusu yayılır. Eğer elinizdeki sahte kehribar ise, etrafa plastik kokusu yayılır. Gerçek kehribarlar suda batmaz. Kehribarı suyun içine koyduğunuz zaman batıp batmamasından gerçekliğini test edebilirsiniz. Bu arada kehribarın işlenmiş hali son derece sert olduğu için, iğne de batmaz. Sahte kehribarlara iğne batırabilirsiniz. Bu tarz basit testlerle kehribarın gerçekliğini test etmeniz mümkündür. 

Kehribar Tesbihin Gerçek olduğu Nasıl Anlaşılır? Kehribar Testi Nasıl Yapılır