Kehribar Tesbihin Gerçek olduğu Nasıl Anlaşılır? Kehribar Testi Nasıl Yapılır?

Orijinal kehribar tesbih sahtesinden ayırt etmenin yollarını anlatıyoruz. Sizde artık aldığımınız kehribar tesbih modellerinin sahte olup olmadığını kolayca anlayabileceksiniz.

Kehribar Tesbihin Gerçek olduğu Nasıl Anlaşılır? Kehribar Testi Nasıl Yapılır?

Kehribar tespih orijinal olup olmadığı modayı takip eden ve tespih konusunda seçici olan kimseler tarafından en çok araştırılan konu başlıklarından bir tanesidir. Kehribar tespihin orijinal olup olmadığı şüphesini yenmenin en önemli yolu güvenilir ve tespih satma konusunda kendini kanıtlamış kimseler ya da sitelerden alışveriş yapmak ve orijinal kehribar tespih aldığınızdan emin olmaktadır.

Kehribar tespih ağaç köklerinde oluşan reçinelerin taşlaşması ile elde edilmektedir. Ancak reçinenin taşlaşması çok uzun zaman aldığından kehribar tespihler daha çok sentetik ve plastik bileşenler birleştirilerek elde edilmektedir. Bu sebepten dolayı kehribar tespihin orijinali çok zor anlaşılmaktadır. Ancak yazımızın devamında kehribar tespihin nasıl anlaşılabileceğini ayrıntılı şekilde anlatacağız.

Kehribar tespihin orijinal olup olmadığını anlamanın yolları şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Kehribar tespihin orijinal olup olmadığını anlamanın ilk yolu sertifika sahibi tespih satıcılarından sertifikalarını görmek istemektir.
  • Kehribar tespihin orijinal olup olmadığı anlamanın bir diğer yolu tuzlu su testidir.
  • Isıtılmış iğne testi ile de kehribar tespih orijinallik araştırması yapılabilmektedir.
  • Kehribar tespihin orijinal olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu ultraviyole ışık kullanmaktadır.
  • Pamuklu ya da yün testi kehribar tespihin orijinal olup olmadığını anlamak için tercih edilebilecek son yol olarak bilinmektedir.

Kehribar Tespih İğne Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Kehribar tespih ateş ile ısıtılmış bir iğne ile test edilerek orijinal olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Bu testi yapmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken iğneyi ısıtmak ve daha sonra tespih tanelerinden bir tanesine batırmaktır. Bu işlem sonrasında kehribar tespihin orijinal olması halinde tespihin tanesinden etrafa çam kokusuna benzer bir koku yayılmaktadır. Kehribar tespih orijinal değilse etrafa plastik kokusu yayılacaktır.

kehribar tesbih

Kehribar Tespih Tuzlu Su Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Kehribar tespih tuzlu su testi kehribar tespihin orijinal olup olmadığını anlamanın en kolay yollarından bir tanesidir. Bu yöntemi uygulayarak orijinallik testi yapmak isteyen kimseler orta boy büyüklükteki çay bardağına su doldurduktan sonra yedi çay kaşığı miktarında tuzu bu suya katmalıdır. Daha sonra tuz tamamıyla erimelidir. Ardından kehribar tespih suyun içerisine batırılmalıdır. Bu işlemden sonra tespihin orijinal olması halinde tespih taneleri su üzerinde kalırken orijinal olmayan kehribar tespih taneleri ise bardağın dibine çökmektedir.

Kehribar Tespih Ultraviyole Işık Testi

Kehribar tespih ultraviyole ışık testi kehribar tespihin orijinal olup olmadığını anlama yöntemleri arasından tercih edilebilecek bir diğer yöntemdir. Bu yöntemi uygulamak isteyen kimseler ultraviyole ışığı kehribar tespihe tutmalı ve ardından tespihten yansıyan ışığa dikkat etmelidir. Ultraviyole ışık orijinal kehribar tespihten mavi bir yansımaya neden olurken orijinal olmayan kehribar tespih ise beyaz ışık yansıtmaktadır.

Kehribar tespih orijinallik testlerinden tercih edilecek bir diğer yöntem kızılötesi ışıkları kullanmaktadır. Bu yöntem de orijinal kehribar tespih etrafına birbirinden farklı renkler yansıtırken orijinal olmayan kehribar tespih ise etrafına tek bir renk yansıtmaktadır.

Kehribar Tespih Testlerinden Pamuk ve Yün Testi

Kehribar tespih çeşitleri arasındaki her çeşide uygulanabilen bu yöntem de ihtiyacınız olan tek şey yün ya da pamuk bir kumaştır. Bu yöntemi uygulamak istiyorsanız kehribar tespihe yün ya da pamuk kumaşı sürtmelisiniz. Kehribar tespihin orijinal olması halinde kumaşta elektriklenme olacaktır. Ancak kehribar tespih orijinal değilse pamukta hiçbir etkiye sebep olmamaktadır.

Kehribar Tespih Yanar Mı?

Kehribar tespih yanar mı sorusu kehribar tespih severler tarafından en çok sorulan sorulardan bir tanesidir. Bu soruya vereceğimiz cevap ise pozitiftir. Yani kehribar tespihte diğer her madde gibi yanar. Ancak kehribar tespihin ısıdan etkilenme derecesi oldukça yüksektir.