Köpek Sahiplenme Nedir, Nasıl Sahiplenilir

Vereceğiniz köpek sahiplenme kararı ile dostlarımız evsiz kalmasın. Sokak, cins ve yavru köpek sahiplenmek için hemen makalemizi okuyun.

Köpek Sahiplenme Nedir, Nasıl Sahiplenilir
Köpek Sahiplenme Nedir? Nasıl Sahiplenilir?

Köpek sahiplenme, uzun yıllardır içinde hayvan sevgisi olan pek çok kişinin yakından ilgilendiği bir konudur. Özellikle evine ya da hayatına yeni bir dost ilave etmek isteyen kişilerin büyük bir kısmı evcil hayvan sahiplenir. Evcil hayvan sahiplenme noktasında her zaman ilk tercih köpeklerden yana yapılır. Başka bir canlının sorumluluğunu üzerine vazife almak, onun yaşamının iyi koşullarda olması için emek sarf etmek ve kendinizi iyi hissetmek adına evinize almış olduğunuz bir köpek, aynı zamanda hayatınıza da farklılık katar. Fakat köpek sahiplenme kısmı sanıldığı kadar kolay değildir. Düşünmeniz gereken pek çok nokta vardır. Peki köpek sahiplenme nedir? Nasıl sahiplenilir? Nelere hazırlıklı olmak gerekir? İşte köpek sahiplenme konusuyla alakalı merak uyandıran ince detaylar!

Köpek Sahiplenme Nedir?

Köpek ya da başka bir evcil hayvan sahiplenme, esasında kendi hayatınıza yeni bir canlıyı dahil etmek anlamına gelir. Ancak iş tabii ki bu kadar basit değildir. Sonuç itibariyle hayatınıza yeni biri girecek. Dolayısıyla hayatınızda pek çok eskisi gibi olmayabilir. Günümüzde kendini hazır hissetmeyen çok sayıda insan köpek sahiplenir. Fakat sonrasında kişilere bu durum ağır gelebilir. Böyle zamanlarda ise köpeklerin psikolojisi bozulabilir. Bu sebeple öncelikle kendinizi gerçekten hazır hissetmeniz gerekir. Ardından da süreç ve bakım gibi detaylar hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda vardır.

Köpek Sahiplenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Köpek Sahiplenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Köpek sahiplenirken dikkat edilecekler birkaç maddede incelenebilir. Fakat öncesinde kendi psikolojinizin hazır olup olmadığı noktasında bir karara varmanız gerekir. Dikkat edilmesi gereken kısım sadece psikolojik değildir. Aynı zamanda sosyal ve maddi anlamada da bu duruma hazır olmanız gerekir. Yeterli alanınızın, bütçenizin ve zamanınızın olmaması durumunda köpeğinize yeteri kadar ilgi gösteremezsiniz. Bu süreç de sizi fazlasıyla yıpratır. Aynı zamanda köpeğinizi de yıpratır. Köpek sahiplenirken göz önünde bulundurmanız gereken en temel üç unsur vardır. Bu unsurlar; köpeğe sunacağınız yaşam standartları, sahiplenmeyi düşündüğünüz köpeğin ırkı ve yaşıyla birlikte sizin ekonomik durumunuz şeklinde sıralanabilir.

Köpek Sahiplenmek İçin Kişilik Özellikleriniz Uygun Mu?

Evcil bir hayvan beslemeyi düşünen kişilerin, karakterlerinin de buna uygun olması gerekir. Özellikle de köpek beslemek isteyen kişilerin, bu konuda hassas olmalarında fayda vardır. Burada en önemli nokta kendi ruh halinizdir. Sinirli bir yapıya sahip olan kişilerin, bu ruh halinden uzaklaşmaları gerekir. Aksi takdirde hayvan sahiplenme konusunda ciddi anlamda sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Hayvan Sahiplenmek İçin Sabırlı Biri Misiniz?

Köpek sahiplenmenin, aslında pek çok güzel yanı vardır. Adeta bebek büyütmeye benzer. Fakat köpeğin size, sizin de köpeğe uyum sağlamanız biraz zaman alabilir. Bu durum tamamen köpeğin karakteriyle ve sizin karakterinizle alakalıdır. Yavru köpek çeşitleri, genel olarak sahiplerine daha kısa süre içinde alışırlar. Fakat yaşça büyük olan köpeklerin, yeni sahiplerine alışmaları zaman alabilir. Bu süreçte bir tık daha fazla sabırlı olmanız gerekir. Köpeğinizi ürkütmeniz, onun size alışma sürecini de uzatır. Bol bol bilgi edinerek yavaş yavaş köpeğinizi kendinize alıştırmanız mümkündür.

Yaşam Şeklinizi Köpeğiniz İçin Değiştirir Misiniz?

Köpek sahiplendiğiniz zaman aslında bir yandan da kendinize yeni bir hayat arkadaşı edinmiş olursunuz. Bu nedenle hayat tarzınızda değişiklik yapmanız gerekebilir. Örneğin, köpeğinizi bırakıp uzun seyahatler yapmanız çok doğru olmaz. Eve geç saatlerde gelme ya da sık sık başka yerde kalma gibi durumlar da artık daha zor olur. Bu nedenle yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekir. Mesela yolculuk ya da tatil sırasında köpeğinizi yanınıza alabileceğiniz alanlar seçmeniz lazım.

Köpeğinize Ayıracak Bütçe ve Zamanınız Var Mı?

Köpek sahiplenmeye karar verdikten sonraki aşama bütçenizin bu duruma uygun olup olmadığına kadar vermektir. Sonuçta onlar da bir canlı olduğu için, temel ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Temel ihtiyaçların yanı sıra tüy bakımı ya da aşı dönemi gibi ekstra masrafları da olur. Bütçeyle birlikte bu dostunuzla yeteri kadar ilgilenmeye vaktinizin olup olmadığını da kafanızda tartmanızda fayda vardır. Çünkü o canlılar da tıpkı bebekler gibi ilgi ve oyun ister. Onları bunlardan mahrum etmeniz doğru olmaz.

Barınaktan Köpek Sahiplenme

Barınaktan Köpek Sahiplenme

Bazı kişiler barınakta yaşam süren hayvanların daha agresif bir yapıya sahip olduklarını düşünürler. Aslında bu olgu tamamen yanlıştır. Aksine daha uysal ve daha cana yakın olurlar. Barınaktan köpek alacağınız zaman, aşı gibi bakımlarını yaptırmanız gerekir. Ayrıca köpek ilanları üzerinde inceleme yaparak, sahiplenmek istediğiniz köpek için gerekli yerlerle iletişime geçebilirsiniz.

Barınaktan Köpek Sahiplenme Şartları

Şart denildiği zaman ilk etapta kişilerin aklına türlü türlü şeyler gelebilir. Fakat bu şartlar öyle sanıldığı kadar zor ve zahmetli değildir. İlk etapta barınağa giderek sahiplenmek istediğinizi belirttiğiniz zaman, sizden bir form doldurmanız talep edilir. Bu formda ise kendi kişisel bilgileriniz, evde olmadığınız zamanlarda köpeği nereye bırakacağınız ve kaldığınız yerin büyüklüğü gibi bilgiler istenir.

Hayvan Sahiplendirme Sözleşmesi

Aslında olay hayvan sahiplendirme değil de hayvan ödünç verme olarak ifade edilir. Bu sözleşmelerin ne kadar uygulandığı ve yaptırımların ne şekilde olduğu tabii ki meçhul. Ancak içinizin rahat etmesi adına hayvan sahiplenirken sözleşme yapabilirsiniz. Köpek sahiplenmek için bununherhangi bir zorunluluğu yoktur.