Köpek Sigortası Nedir, Nasıl Yaptırılır

Köpek sigortası ile sadık dostunuzun acil sağlık ihtiyaçlarını güvence altına alın. Köpek Sigortası Nedir, Nasıl Yaptırılır merak ediyorsan hemen tıkla.

Köpek Sigortası Nedir, Nasıl Yaptırılır
Köpek Sigortası Nedir, Nasıl Yaptırılır

Köpek sigortası, sevimli hayvanların yaşayabileceği herhangi bir sağlık probleminde ya da ihtimalinde, ortaya çıkan tedavi masraflarının karşılanmasını sağlayan bir uygulamadır. Acil durumlarda ya da beklenmedik sağlık sorunlarının oluşması durumunda o sırada mümkün olan en iyi tedavinin uygulanması için imkan sunan, aynı zamanda köpek sahiplerini maddi anlamda destekleyen bu sigorta tipinin bazı şartları ve sınırları bulunur. Köpek sigortası özellikle yurt dışında uzun yıllardır yaygın olan bir uygulamadır. Bizim ülkemizde de son dönemlerde yoğun rağbet görmeye başlamıştır. Peki köpek sigortası nedir? Kapsamı nelerdir? Köpek sigortası hakkında bilinmesi gereken detaylar nelerdir? Biz de bu konu hakkında merak ettiğiniz her bir ayrıntıyı bu yazımızda topladık.

Köpek Sigortası Nedir?

Köpek sigortası, aynı zamanda evcil hayvan sigortası olarak da bilinir. Bu sigorta tipini duyan kişilerin ilk olarak aklına dişi ve erkek cinsiyetteki kedi köpekler gelir. Fakat sigorta türlerinin bir kısmı kuş, balık ya da sürüngen bazı hayvan cinslerini de kapsar. Tabii ki evcil olmak kaydıyla. Köpekler için yapılan sigortalarda, hayvan sahiplerine bir adet çip gönderilir. Yapılan bütün işlemler de bu çip üzerinden takip edilir. Türkiye’de üretimi, satışı ve beslenmesi yasaklanan ırklar bu sigortalar türlerinden faydalanamaz. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu dahilinde ve bu kanuna bağlı bulunan yönetmelikler kapsamında bazı köpek ve farklı hayvan ırkları için Türkiye’de satılamaz, sahiplendirilemez, ülkeye sokulamaz, beslenemez ya da hediye edilemez kuralı mevcuttur. Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi hayvanlar kanun kapsamına alınmış olması sebebiyle sigorta kapsamında olmayabilir.

Trafik Sigortası Köpek Çarpmasını Karşılar Mı?

Özellikle köpek besleyen pek çok kişi, trafik kazası sonucu oluşan tüm sağlık problemleri karşılanır mı ya da trafik sigortası köpek  çarpmasını karşılar mı tarzı sorular sorar. Eğer bir kaza sonucunda bir köpeğe çarptıysanız ve bu köpeğin sahibi varsa, ortaya çıkan tedavi giderleri adına trafik sigortası dahilinde sigorta şirketinizden bu konuda hak talebinde bulunabilirsiniz. Hatta pek çok sigorta firması bu tarz durumlar için özel olarak ek bir dosya oluşturarak ayrı takip yapar. Fakat köpeğe ya da herhangi bir hayvana çarpma durumu, kasko sigortasına dahil değildir.

Köpek Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Köpek sigortası yaptırırken, sigorta poliçesinin özenli bir şekilde incelenmesi gerekir. Sigorta kapsamına alınan durumlar için ince düşünülmesi önem arz eder. Bununla beraber köpeğin yaşam sürdüğü bölgede sigorta dahilinde hizmet veren veteriner kliniklerine göz atılması tavsiye edilir. Köpek sigortası fiyatları sigorta şirketlerine, şirketler tarafından hazırlanan poliçe detaylarına ve köpeğin genel sağlık durumuna göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle sigorta yaptıracağınız zaman bir yerine birden fazla şirketten teklif almanızda fayda vardır. Poliçeleri incelerken dahil edilen tedavi, klinik ve uygulamalara dikkat etmeniz önerilir. Köpek sigortaları genel olarak;

  • Trafik kazaları,
  • Yüksekten düşme sonucu oluşan kırık ve yaralanmalar,
  • Elektrik çarpması ya da yanma gibi durumlar,
  • Başka bir kedi veya köpek ile kavga sonucunda,
  • Sıcak havalarda ısı çarpması soğuk havalarda donma gibi mevsimsel sağlık problemleri,
  • Yabancı bir cisim yutma,
  • Böcek sokması sebebiyle oluşacak tedaviler,
  • Herhangi bir duruma bağlı olarak ortaya çıkan boğulma tehlikesi gibi sorunların oluştuğu zaman anlaşmalı veteriner kliniklerinde yapılacak olan tedavileri kapsar.

Köpek sigortası yaptırırken, sigorta yaptırılacak olan köpeğin aşılarının tam olması, 6 aydan büyük 10 yaştan küçük olması ve kronik herhangi bir rahatsızlığının bulunmaması gerekir. Sigorta dahilinde ücretsiz olarak düzenli kontroller, göz temizliği, kulak temizliği, tırnak kesimi ve tüy kesimi gibi hizmetler de alınabilir. Sigorta poliçelerinde teminat kısımlarının da incelenmesi tavsiye edilir. Özellikle acil durum teminatı gibi önem arz eden kısımların dahil edilmesi sizin için avantaj sunar.

Köpek Sigortası Fiyatları

Köpek Sigortası Fiyatları

Köpek sigortası fiyatları, poliçelerin dahil ettiği durumlara göre şekil alır. 6 aydan büyük 10 yaştan küçük köpekler için düzenlenen sigorta poliçelerinin fiyatı yıllık 5.000 tl gibi rakamlarda olabilir. Daha yüksek ya da daha düşük fiyatlarda olan sigorta poliçeleri de vardır. Ayrıca bazı durumlarda ilave olarak 250 tl gibi ücretler ödeyerek ekstra hizmetlerden de faydalanabilirsiniz. Fiyatlar konusunda net bilgi almak için sigorta müşteri temsilcileri ile iletiime geçmenizi öneririz.

Köpek Sigortası Yapan Sigorta Firmaları

Köpek sigortası hizmeti veren çok sayıda firma vardır. Aksigorta pati sigortası, bu çeşitler arasında en yaygın olanı ve en fazla rağbet görenidir. Bunun dışında da değişik rakam aralıklarında hem köpek hem de farklı evcil hayvan sigortası hizmeti veren firmalar bulmanız mümkündür.