Kozmetik Ürün Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kozmetik Ürün Seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Kozmetik ürün ve makyaj malzemesi alırken hangi özelliklere dikkat etmelisiniz? hepsini bu makalede anlatıyoruz. Güzelleşmek uğruna servet harcamaktan çekinmediğimiz kozmetik ürünleri artık doğru seçebileceksiniz.

Kozmetik Ürün Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Kozmetik Ürün Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kozmetik ürünlerin çeşitleri arttıkça, ürün seçimi yapmak da oldukça zor bir hal aldı. Hem kadınlar hem de erkekler sağlıklı, faydalı ve beklentiyi karşılayacak bir ürün seçmek istiyor. Tüm bu parametrelere uygun bir ürün seçmek için dikkat etmeniz gerekenleri sizler için belirledik.

Ürünün Raf Ömrüne Dikkat Edin

Raf ömrü, ürün seçiminde dikkat etmeniz gereken ilk husustur. Raf ömrünü tamamlayan kozmetik ürünler, toksit etki gösterebilmektedir. Bunun yanında kanserojen ve alerjik etkileri de fazladır. Ürün satın alırken satış döngüsünün fazla olduğu yerleri tercih etmeniz, raf ömründen emin olmanıza yardımcı olacaktır. Ürünlerin ışık ve nemden uzak bir şekilde muhafaza edilmesi de, raf ömrünü olumlu etkilemektedir. Tüm bu hususlara dikkat ederek ürünleri satın almadan önce bozulmadığından emin olabilirsiniz.

Cilt Yapınıza Uygun Ürünler Tercih Edin

Cildiniz için doğru olan bir kozmetik ürünleri listesi çıkarmadan önce mutlaka cilt yapınızı belirlemeniz gerekmektedir. Temel olarak 4 adet cilt tipi bulunmaktadır. Bu cilt tipleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Normal cilt
  • Kuru cilt
  • Yağlı cilt
  • Karma cilt

Kuru ciltler için hazırlanmış bir kozmetik ürünü yağlı cilt tipinde ideal performansı göstermeyecektir. Bu nedenle öncelikle cilt tipinizi belirlemelisiniz.

Ürün İçeriğinde Bulunan Kimyasalları Araştırın

Kozmetik ürünlerin tamamında INCI yani ürün bileşiminin yazması zorunludur. Bu bileşimlere bakarak ürünün kimyasal içeriğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Kimyasal maddeler cildinizi bozabileceği gibi alerjik problemlere de neden olabilmektedir. Örneğin Paraben maddesi, ürünün raf ömrünü uzatmak için kullanılan bir maddedir. Birçok araştırma parabenin meme kanseri riskini arttırdığını göstermektedir. SLS maddesi ise özellikle yüz temizleyicilerinde ve banyo köpüklerinde sık kullanılan bir maddedir. Ancak sağlığa zararlı bir madde olduğu ve cilt iritasyonuna neden olduğu bilinmektedir.

Ürünlerin kimyasal içerikleri hakkında araştırma yapılabilecek birçok mobil uygulama ve internet sitesi bulunmaktadır. Bu siteler içeriği kontrol ettikten sonra ürünün güvenli olup olmadığı hakkında bilgi vermektedir. Alışveriş sırasında vakit ayırarak kimyasal maddeleri araştırabilir veya doğrudan bu konuda hizmet veren bir siteyi kullanabilirsiniz. Ufak bir ürün almak için bu kadar araştırma yapmak zahmetli gelse de, günün sonunda kendinizi güvende hissetmenizin rahatlığı bu zahmetli işin yorgunluğunu alıp götürecektir.

kozmetik ürünleri seçerken nelere dikkat etmeliyiz

Ürün Boyutuna Önem Verin

Her ürünün bir kullanım ömrü bulunmaktadır. Bu süre kozmetik ürünlerde genellikle 1 ila 2 yıl arasında belirlenmektedir. Ekonomik olarak doğru bir tercih olacağını düşünerek büyük boy ürün almanız, sık kullanmadığınız ürünlerde mantıklı bir tercih olmayacaktır. Çünkü kullanım ömrü geçen ürünler cildinize zarar vermektedir. Bu noktada en doğru hamle günlük temizleyiciler gibi gün aşırı tüketilen kozmetik ürünleri büyük boy, haftada birkaç kereden az kullanılan ürünleri ise küçük boy almaktır.

Bitkisel Ürünler Doğru Tercih

Bitkisel kaynaklardan elde edilen kozmetik ürünlerin çevreye zararları yok denecek kadar azdır. Bu ürünler aynı zamanda oldukça kullanıcı dostudur. Kozmetik ürünlerin içerisinde yer alan kimyasallar cildinize zarar verebilmektedir. Bitkisel ürünler ise bu noktada herhangi bir probleme neden olmamaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca organik ürün sertifikasına sahip ürünleri tercih etmeniz yerinde olacaktır. Organik ürünleri tercih edemeyenler içinse önerimiz sentetik madde içeriği düşük olan kozmetiklere yönelmeleri olacaktır.

Kullanım Kolaylığı için Ambalaj Tercihi Önemli

Kozmetik ürünlerin zararları gibi birçok hususun yanında ambalaj pek çok kişinin haklı olarak göz ardı ettiği bir konudur. Ancak kullanım aşamasında kolaylık sağlaması ve saklarken probleme neden olmaması gibi nedenlerle, kompakt ve ergonomik ürünleri tercih ederseniz, faydasını göreceğinizi garanti ederiz.