Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pırlanta alırken dikkatli olmalısınız. En güzel anlarınızı süsleyecek olan pırlanta yanlış bilgilerle kabusunuz olabilir. Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? öğrenmek için hemen tıkla.

Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pırlanta alırken nelere dikkat edilmeli diye araştırma yapan kişi sayısı oldukça fazladır. Genel olarak yıldönümü, evlilik teklifi ya da doğum günlerinde hediye edilen pırlantalar kadınlar tarafından yoğun ilgi görür. Bu denli özel anlamlar içeren ürünlerin satın alma süreci de son derece hassas olmalıdır. Hem en güzel modeli bulmak hem de gerçek pırlanta satın almak için bu hassasiyet büyük önem arz eder. Peki pırlanta alırken nelere dikkat edilmeli? Gerçek pırlanta nasıl anlaşılır? Pırlanta alımının püf noktaları nelerdir? İşte konuya dair merak edilen bütün ayrıntılar!

Pırlanta alırken bilmeniz Gerekenler

Pırlanta alırken dikkat edilecek hususlar aslında biraz karmaşık ve genel olarak teknik konulardır. Fakat, son derece etkileyici olan bu ürünlerin satın alma süreci keyifli geçer. Pırlanta ürünlerin şekilleri değişiklik gösterir. Şekil aşamasında özel olarak dikkat etmeniz gereken bir detay yoktur. Tamamen kendi kişisel zebkleirnizi göz önünde bulundurarak şekil seçimi yapabilirsiniz. Bununla birlikte kesim ve netlik gibi özellikler de ön plana çıkar. Yatırım ya da kullanım amacı fark etmeksizin pırlanta seçim süreci, mücevher satın alma sürecinden daha önemlidir. Yüksek kaliteli ürünler ileriye dönük değer kazanma açısından her zaman ekstra avantaj sunar. Pırlanta alırken dikkat edilecek en önemli detay 4c kuralıdır. Bu kuralı bildiğiniz zaman daha doğru seçimler yapmanız mümkün olur. 4c kuralı ise şu şekildedir;

  • Renk (colour)
  • Karat (carat)
  • Kesim (cut)
  • Berraklık (clarity)

1950 yılları döneminde GIA tarafından geliştirilmiş olan 4c standart değerlendirme kriterleri aynı zamanda pırlanta fiyatları üzerinde de etkili olur. Kaliteli ve gerçek pırlanta özellikleri hakkında detaylı bilgi sahibi olduktan sonra, fiyat karşılaştırması da yapabilirsiniz.

Pırlanta Rengi Ne Olmalı?

Pırlanta Rengi Ne Olmalı?

Pırlanta rengi, zaman içerisinde herhangi bir değişime uğramaz. Renginin değişmemesindeki en büyük etken ise ürünlerin elmas doğal bileşeni olmasıdır. Pırlanta renkleri için D ile Z arasında belirlenmiş olan bir derece vardır. D harfi renksiz olmayı ifade eder. Z harfi ise hafif sarı renk tonunu temsil eder. D ile Z derecesi alanında olan tüm pırlanta çeşitleri beyaz renkli olarak kabul edilir. E ile F derecesindeki ürünler arasında renk farklılıkları olmasına rağmen, yeterli beyazlık seviyesine sahip olduğu için beyaz kabul edilir. Ürünler hakkında hiçbir fikri ve bilgisi olmayan insanlar dahi genel olarak renksiz şekilde dizayn edilen, beyaz ışık saçan modelleri tercih ederler. Ürünlerin rengi ne kadar beyazsa, değer oranı da o kadar yüksek olur.

Pırlanta Seçiminde Karatın Önemi

Karat, pırlanta birimi olarak ifade edilir. Pırlanta alırken nelere dikkat edilmeli noktasında şüphesiz en önemli detay karattır. Bir karat; 0,2 gram ya da 200 miligrama denk gelir. Pırlanta ağırlığı ise her bir karat için 100 ayrı noktaya bölünmüş şekilde ve karat cinsinden ölçülür. Karat bakımından aynı olan iki elmas arasında renk, kesim ve berraklık farkları olabilir. Pırlanta karatı da bu nedenle büyük önem arz eder. Fakat sadece karata bakarak pırlanta satın alınmaz. Elmasın naısl kesildiğine bağlı olarak bazen 0,95 ayarında olan bir pırlanta çeşidi, 1 ayar pırlantadan daha büyük görünebilir. Çok iyi şekilde kesilmiş olan elmas, faset yüzeyi üzerinde etrafa çok daha fazla ışık verebilir. Pırlanta seçimi, aslında özünde zevkle alakalı bir durumdur. Bu sebeple pırlanta küpe, pırlanta kolye ya da pırlanta yüzük satın alırken gerçek boyutlara odaklanmanızda fayda vardır.

Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? - Pırlanta Tercihlerinde Berraklığın Rolü

Pırlanta berraklığı, taş üzerindeki lekeleri ve kusurların anlaşılmasını sağlar. Ürünler laboratuvar ortamında üretilmedikleri için, tamamen hatasız olması neredeyse imkansızdır. Az miktarda inklüzyona ve lekeye sahip olan pırlantalar, çoğu zaman çok miktarda mineral, hava kabarcıkları ve çatlaklar içeren seçeneklere göre daha değerlidir. Elmaslara netlik derecesi vermek amacıyla büyüteç altında incelemeler yapılır. Pırlanta ürünlere verilen dereceler F, IF, VVS1-VVS2, SI1-SI2 ve I1-I2-I3 şeklindedir. Pırlanta netlik derecesi aynı zamanda ürünün sertifikalı olduğuna kanıt niteliği taşır. Fakat ürünlerin değeri üzerinde etkisi olan pek çok unsurun, çıplak gözle görülmesi mümkün değildir. Eğer pırlanta fiyatı bütçenizi aşan bir rakama daha uyfun fiyatlı seçenekler olan SI3, S2 ya da I1 tercih edilebilir.

Pırlanta Kesimi Hakkında Merak Edilenler

Pırlanta Kesimi Hakkında Merak Edilenler

Pırlanta şekli, aslında dış görünüş olarak tabir edilir. Fakat pırlanta kesim şekilleri, kuyumculuk sektöründe ürün niteliklerini belirlemek için kullanılır. Pırlanta kesimi, pırlanta alırken nelere dikkat edilmeli noktasında en önemli detaylardan biridir. Pırlantanın berraklık ve rengi, elmasın doğası gereği oluşur. Fakat, kesim kısmı insan eli aracılığıyla belirlenir. İdeal kesim, maksimum oranda parlaklık sunar. Pırlantanın iyi bir kesime sahip olması; ışığın kolayca ilerlemesini sağlar. Bu sayede de ürünlerin parlaklığı artış gösterir. Kesim düzgün olmadığı zaman ışık, farklı yönlere dağılır. Bu da parlaklığın azalmasına neden olur. Kesim kalitesi odaklı bir seçim yapmayı düşünüyorsanız oval, yuvarlak, radyant ya da kare kesim pırlanta modellerine yönelebilirsiniz.

Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? - Sertifika Detayı

Pırlantaya dair detaylı bilgiye sahip olmamanız, satın alma sırasında ürünlerin gerçekliğinden şüphe etmenize neden olabilir. Bu nedenle pırlanta bir ürün satın alırken kesinlikle sertifikaya bakmanız gerekir. HRD gibi kuruluşlara ait olan pırlanta sertifikası, ürünlerin bütün özelliklerini net bir şekilde gözler önüne serer. HRD sertifikalı pırlanta çeşitleri; renk, ölçü, ağırlık, berraklık, kesim ya da ölçü gibi tüm kriterleriyle onay almış ürünleri sizlere sunar. Pırlanta alırken nelere dikkat edilmeli diye araştırma yaptığınız zaman sertifika konusunun ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz.