Saç Renginize Göre Güneş Gözlüğü Seçimi

Saç renginize göre güneş gözlüğü seçiminin ne kadar önemli olduğunu biliyor muydunuz? Eğer bu kıstastan bihaberseniz yazımızı mutlaka okumalısınız.

Saç Renginize Göre Güneş Gözlüğü Seçimi
Saç Renginize Göre Güneş Gözlüğü Seçimi

Saç renginize göre güneş gözlüğü seçiminin ne kadar önemli olduğunu biliyor muydunuz? Eğer bu kıstastan bihaberseniz yazımızı mutlaka okumalısınız. Güneş gözlüğü seçiminde kendinize sormanız gereken ilk soru kuşkusuz bana hangi gözlük yakışır olacaktır. Bu sorunun yanıtı içinse kendi fiziksel özelliklerinizi göz önünde bulundurup çeşitli renk eşlemeleri yapmanızdır. Saç rengi üzerinden gidecek olursak; siyah saçlara sahipseniz güneş gözlüğü seçimi konusunda çok fazla zorlanmazsınız. Siyah renk, tüm renk kombinasyonlarıyla uyum sağlayabilecek bir renk karakterizesine sahiptir. İster beyaz ya da seher kırmızısı gibi renkle saçlarınızın koyu rengini ortaya çıkarın, isterseniz de siyah bir güneş gözlüğü ile asil bir görünüm elde edebilirsiniz fakat sarının tonlarından uzak durmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Işıl ışıl kahverengi tonlarına sahip saçlarınız varsa, ideal güneş gözlüğü renginiz elbette ki kahverengi gözlüklerdir. Leopar desenli, camel rengi çerçevelere sahip bir gözlükle kahverenginin ilahı hatta modanın ikonu olabilirsiniz. Güneş gibi sarı saçlarınız varsa, size en çok yakışacak tonlar kesinlikle morun ve pembenin tonlarıdır. Eğer renkli tonlardan hoşlanmıyorsunuz gümüş renkli çerçeveleri de size tavsiye edebiliriz.

Ten Rengine Göre Güneş Gözlüğü

Gözlük seçimi konusunda saç renginden sonra en çok dikkat edilen kıstas ten rengine göre güneş gözlüğü seçimidir. Bu yazıda sarışın, kumral ve esmer kişilerin güneş gözlüğü tercihi konusunda nelere dikkat etmeleri gerektiğini vurgulayacağız. Ten rengine göre ideal gözlük nasıl olmalı sorusunda çeşitli genel geçer doğrular vardır. Sarı saçlarınıza eşlik eden bembeyaz bir ten rengine sahipseniz siyah çerçeveli güneş gözlüklerinden kaçınmalısınız. Sarının açık tonu ve siyahın koyuluğu ile tezat bir kombinasyon oluşturup sizi olduğunuzdan daha yaşlı bir görünüme sokabilir. Ten renginde gözlük çerçevesi rengi de gözlük camı rengi kadar önemlidir. Esmer bir tene ve siyah saçlara sahipseniz uzak durmanız gereken renk tonları şüphesiz sarının tonlarıdır, hatta buna kahverenginin tonlarını da dahil edebiliriz. Sizin için doğru seçim seher kırmızısı ve beyaz çerçeveli güneş gözlükleridir. Bu renk kombinasyonları cildinize duru bir aydınlık katacaktır. Eğer kumral bir tene ve kahverengi saçlara sahipseniz kahverenginin tonlarını size şiddetle tavsiye etmekteyiz. Harika bir renk uyumu olacağının garantisini vermekteyiz. Kahverengi güneş gözlükleri, retro ya da bohem giyim tarzınıza da güzel bir uyum katacaktır.

Yüze Göre Güneş Gözlüğü Seçimi

Güneş gözlüğü konusunda dikkate almamız gereken bir başka element, yüze göre güneş gözlüğü seçimi olacaktır. Bu yazımızda küçük yüze büyük gözlük yakışır mı ya da yüze göre gözlük erkek için tavsiye edilecek modeller nelerdir gibi sorulara yanıt bulabileceksiniz. Öncelikle yüz şekilleriniz kategorize etmeliyiz. Oval, yuvarlak, kare, kalp ve uzun olmak üzere temelde beş adet yüz şekli vardır. Oval bir yüzünüz varsa, her modelde güneş gözlüğünün size yakışacağı su götürmez bir gerçektir. Tercih etmenizi en çok tercih edeceğimiz büyük güneş gözlükleridir. Yuvarlak bir yüz yapınız varsa köşeli, dikdörtgen ya da wayfarer tipi güneş gözlüklerini tercih edebilirsiniz. Kalp şeklinde bir yüz yapınız varsa köşeli ve çerçevesiz gözlükler sizin için birebirdir. Kare bir yüz yapınız varsa da oval, kalın ya da çekik çerçeveli güneş gözlüklerine bakmanızı öneririz.

İdeal Güneş Gözlüğü Nasıl Olmalı?

Günümüzün güzellik, moda ve zarafet algısının taçlandıran en nadide aksesuarlardan biri kuşkusuz güneş gözlükleridir. Güneş gözlüğü hem kışın hem de yazın fonksiyonel olarak kullanılabilir. Yaz günleri güneşin zararlı olarak nitelendirdiğimiz kısa dalga boylu ve yüksek enerjiye sahip UV ışınlarından korunmak ve gözlerimize verdiği zararı minimum seviyeye indirgemek için zorunlu olarak kullanmaktayız. Kış günleri ise sert rüzgarlarda uçuşan toz taneciklerinden gözümüzü korumak için bu şık aksesuarları tercih edebiliriz. Gözlüğün hayatımızda büyük bir gereklilik olduğunu görmekteyiz. Peki bu kadar fonksiyonel bir koruma ürününü yalnızca işlevi doğrultusunda seçmemiz ne kadar doğrudur? Fiziksel özelliklerinizi göz önünde bulundurarak yapacağınız doğru tercihler ile hem şık bir görünüm elde edebilecek hem de yılın her günü gözleriniz için tam bir koruma sağlayabileceksiniz. Yazımızda anlattığımız üzere güneş gözlüğü seçimlerinde etkili 3 faktör bulunmaktadır. Saç rengi, ten rengi ve yüz şeklidir. Bu faktörler ışığında doğru güneş gözlüğünü seçebilirsiniz. Karar verdiğinize göre güneş gözlüğü markaları ve güneş gözlüğü fiyatları için sayfamızı ziyaret edip, alternatiflerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.