Zirkon Taş mi? Swarovski mi? Sizce?

Zirton taş ve Swarovski, son günlerde pırlanta tercihi yapacak kişiler arasında tercih edilen alternatifler arasında yer almaya başladı. İki taşın da ortak özelliği, pırlanta gibi estetik görünebilmesi ve dayanıklı taş sınıfında yer almasıdır.

Zirkon Taş mi? Swarovski mi? Sizce?
Zirkon Taş mi? Swarovski mi? Sizce?

Zirton taş ve Swarovski, son günlerde pırlanta tercihi yapacak kişiler arasında tercih edilen alternatifler arasında yer almaya başladı. İki taşın da ortak özelliği, pırlanta gibi estetik görünebilmesi ve dayanıklı taş sınıfında yer almasıdır. Bu sayede kısa sürede değerli yüzük, küpe ve bilekliklerin yapımında kullanılmaya başlanmıştır. Sizlere yazımız içerisinde iki taşın özelliklerinden ve kullanım alanlarından detaylı şekilde bahsedeceğiz.

Pırlanta ve Swaroski Arasındaki Farklar Nelerdir?

Zirton renkli bir taş iken, Swarovski taşları tıpkı pırlanta gibi kendine yansıyan ışığı geri yansıtabilmektedir. Pırlanta ve Swarovski taşlarının ilk bakışta anlaşılması bu yüzden oldukça güçtür. Ancak pırlanta dayanıklılığıyla ön plana çıkan bir maden iken, Swarovski dayanıksız bir materyaldir. Bu da taşın gücünün ve kullanım alanlarının kısıtlanmasına neden olmuştur. Kullanım alanları düşünüldüğünde Swarovski taşın moda ve değerli altınlarda kullanıldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Pırlanta ise birçok fabrika çalışmasında, üretimde ve şekil verme işlerinde kullanılabilen en dayanıklı taşlardan birisidir. Pırlantanın maddi değeri tüm bunlara bağlı olarak oldukça yüksek iken, Swaroski’nin değeri ise pırlantaya kıyasla çok düşük kalır. Yüzük, kolye ve bileklik tercihlerinizde taş seçimi yaparken zorluk çekiyorsanız her taşın amacının ve kullanım şeklinin farklı olduğunun bilinciyle hareket ederseniz, sonuca daha çabuk ulaşabilirsiniz.

Örneğin zirton taşını ele aldığımızda, taşın alternatif renkleri olması ve doğal bir taş olması onu değerli kılmaktadır. Bir pırlanta kadar dayanıklı olmasa da oldukça dayanıklı bir yapıdadır. Bu da taşın dağıtımının ve kullanımının çok daha uzun yıllar boyunca süreceğine işarettir. Swaroski yüzük modelleri ise genellikle düğünlerde ve hediyelik anlamda değer görür.

Zirkon Taş mi? Swarovski mi? Sizce?

Swaroski ve Pırlanta Nasıl Ayırt Edilir?

Swaroski taşlarının ömrü ve dayanıklılığı, pırlantaya kıyasla oldukça düşüktür. Buna rağmen alternatif pırlanta türevi taş ile kıyaslandığında çok daha dayanıklı olduğunu söylemek mümkündür. Swaroski taşlarının sahip olduğu güçlü kullanım alanı sayesinde tercih ettiğiniz taktirde keyifli bir şekilde kullanmaya başlayabileceksiniz. İki taş arasındaki farkı genel olarak ilk görüşte anlamak maalesef çok kolay değildir. İşin uzmanları büyüteç ile baktıklarında bu farkları rahatlıkla görebilmektedir. Pırlanta gelen ışığı tam anlamıyla içine hapsedebilirken, swaroski ise bu ışığı yansıtacaktır. Dip bir not olarak şahsi fikrimizi söylemek gerekirse eğer, bütçenize uygun olarak swaroski taş modellerini tercih etmeniz koşulunda hiç bir sorun çıkarmadan bir ömür rahatlıkla o taşı taşıyabilirsiniz. Ancak bütçeniz yüksek model satın almak için uygunsa da pırlantanın size kazandıracağı kaliteyi kesinlikle elinizle itmemenizi tavsiye ederiz.

Swaroski Nedir?

Swaroski aslında bir taş biçimi kadar bir markayı da sembolize etmektedir. Kristal taşın kesim biçimleri sonucunda oluşan bu taşı dünya genelinde yayan ve dağıtımından sorumlu olan Swaroski şirketinin adını taşımaktadır. Böylece taş bütün dünyaya kısa sürede yayılmış ve aynı ad ile anılmaya başlamıştır. Taşın genel anlamda fiyatları pırlanta ile kıyaslandığında düşük kalsa da piyasa içerisinde olan değeri yine yüksektir. Swaroski taş tercihlerinizde lisanslı ürünleri tercih etmenizde fayda olacaktır.

Zirkon Nedir?

Zirkon taşı, Arapça’dan dilimize geçen kırmızı ya da zarkun kelimesiyle eş anlamlıdır. Ortadoğu bölgesinde yaklaşık 2000 yıldır kullanılan zirkon taşı diğer doğal taşlar ile kıyaslandığında oldukça dayanıklı yapısıyla dikkat çeker. Günümüzde moda sektörünün vazgeçilmezinden olan bu taşlar hem erkeklere hem de kadınlara hitap edebilmektedir. Mücevherlerde kullanılan taş modelleri sizlere uzun yıllar bakıma gerek görmeden hizmet edecektir. Pırlanta suda kararır mı gibi sorulara kıyasla zirkon taşı renk değişimi yaşatmadan elinizde uzun süre kalabilir. Bu sayede kullanım amaçlarınızı rahatlıkla sürdürebilirsiniz.

Zirkon Taş’ın Özellikleri Nelerdir?

Zirkon taşı tarih boyunca olan bütün doğal afetlere karşı direnç gösterebilmiş ve dayanıklı yapısıyla günümüze kadar gelebilmeyi başarmıştır. Element taşları arasında yer alan bu taşlar sahip olduğu güçlü enerjiyle de sizin auranızı olumlu yönde etkileyecektir. Zirkon yüzük modelleriyle hem hediyelik olarak hem de güçlü bir model olarak tercih edebileceğiniz yapılarda olan taşlarla kısa sürede siz de fark yaratabileceksiniz. Tek yapmanız gereken doğru modeller arasında tercihte bulunarak kaliteli bir seçim yapmak. Pırlantaya en yakın taş olarak swaroski ile kıyaslandığında zirkon çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü bir taş olarak kullanımınızda olacaktır.

Anahtar Kelimeler: